Zmarszczki – fakty i mity

Starzenie się zawsze wzbudza wiele emocji; zapewne dlatego przez wieki narosło wiele różnych mitów na temat zmarszczek. Proces ich powstawania jest zapisany w genach. Jednak różne czynniki przyśpieszają lub opóźniają pojawienie się zmarszczek – nie istnieje zatem jedna granica wiekowa obowiązująca wszystkich ludzi. Każdy człowiek starzeje się w inny sposób i w innym tempie. Przyjrzyjmy się, co jest faktem, a co zupełnie spokojnie można zaliczyć do mitów.

 

 

Proces starzenia się skóry

Starzenie się skóry, tak jak i całego organizmu, jest powolnym, ale nieuniknionym procesem. Zaczyna się zazwyczaj około 20-25 roku życia i trwa nieprzerwanie aż do śmierci. Zmarszczki to załamania struktury skóry i jej podskórnych wzmocnień, takich jak włókna kolagenowe i elastynowe, które tworzą rodzaj szkieletu podtrzymującego skórę. Dzięki nim skóra jest napięta, elastyczna i jędrna.

 

Z upływem czasu włókna kolagenowe rozchodzą się, przestając pełnić funkcję podtrzymującą strukturę skóry. Również elastyna ulega procesom degradacji. Zmarszczki są nie tylko efektem upływu czasu i starzenia się organizmu; na ich powstawanie ma wpływ działanie wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych zależnych od trybu życia.

 

 

Skóra sucha i wrażliwa starzeje się dużo szybciej - FAKT

Sucha i wrażliwa skóra jest zazwyczaj cienka i delikatna. Brakuje jej solidnej ochrony w postaci warstwy lipidowej, co naraża ją na atak wolnych rodników. Tego typu skóra szybciej traci wilgoć, dlatego też szybciej pojawiają się na niej zmarszczki.

 

 

Spadek poziomu hormonów przyczynia się do tworzenia się zmarszczek - FAKT

W związku z procesem starzenia się zmiany zachodzą w całym organizmie, a skóra żywo reaguje na różnice poziomu hormonów płciowych. Kiedy ustaje wydzielanie żeńskich hormonów, których obecność warunkuje ładny wygląd skóry, kobiety w okresie postmenopauzalnym zaczynają się szybciej starzeć. Deficyt estrogenów i progesteronu we krwi doprowadza do gwałtownego pogorszenia się jakości i właściwości skóry, powodując w ciągu kilku lat nadmierną suchość i wiotkość, a także coraz liczniejsze zmarszczki.

 

 

Można całkowicie zatrzymać proces tworzenia się zmarszczek - MIT

Nie można zatrzymać procesu powstawania zmarszczek – można go jedynie spowolnić, korzystając np. z nowoczesnych kosmetyków przeciwzmarszczkowych. Doskonałe efekty zapewniają zabiegi medycyny estetycznej, ponieważ poprawiają jędrność i elastyczność skóry, przyspieszając jej regenerację. Dzięki nim skóra dłużej zachowuje młody i świeży wygląd.

 

 

Tryb życia wpływa na proces tworzenia się zmarszczek - FAKT

Przyczyną powstawania zmarszczek jest nie tylko upływający czas. Czynniki takie, jak intensywna ekspozycja na słońce, palenie papierosów, niewłaściwe odżywianie się, gwałtowne odchudzanie i przybieranie na wadze przyspieszają proces powstawania zmarszczek. Również stres, brak snu, a nawet ciągłe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawiają, że skóra szybciej się starzeje. Wygląd i stan skóry odzwierciedlają ogólny stan zdrowia; są też bezpośrednią reakcją na obecność alergenów, niektóre infekcje zakaźne, zaburzenia metaboliczne i hormonalne oraz zatrucia.

 

 

Na powstawanie zmarszczek koloryt cery nie ma wpływu - MIT

Dermatolodzy z Yale University, którzy przebadali cerę u 106 kobiet po 50 roku życia, doszli do wniosku, że im ciemniejsza skóra, tym mniej na niej zmarszczek. W ciemniejszej skórze znajduje się większa ilość melaniny, skutecznie zabezpieczając ją przed zmarszczkami będącymi skutkiem ubocznym kąpieli słonecznych. Melanina odpowiada za pigmentację i chroni skórę przed powstaniem specyficznych zmian skórnych wywołanych przez promienie ultrafioletowe (elastoza posłoneczna), nie dopuszczając do nadmiernej akumulacji nieprawidłowego materiału elastycznego w skórze właściwej.

 

 

Pieprzyki na skórze przyśpieszają starzenie się skóry - MIT

Badacze z King’s College w Londynie zauważyli, że skóra osób, które mają więcej niż 100 pieprzyków, starzeje się dużo wolniej niż u osób mających mniej niż 25 takich znamion. Tajemnica tego zjawiska tkwi w strukturze DNA, a dokładniej we wchodzących w skład materiału genetycznego telomerów. Są to fragmenty chromosomów, które chronią je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Im dłuższe telomery, tym lepsze właściwości zabezpieczające i regenerujące skóry. Okazuje się, że osoby z dużą ilością pieprzyków, mają dłuższe chromosomy z dłuższymi telomerami.

 

 

Żucie gumy powoduje powstawanie zmarszczek - FAKT

Jak zauważyli chirurdzy plastyczni, intensywne żucie gumy może przyczynić się do powstawania zmarszczek i bruzd wokół ust; może nawet spowodować zmianę linii wargowej. Amerykański dermatolog, Joel Schlessinger z kliniki w Omaha, na łamach dziennika „Daily Telegraph” napisał, że częste żucie gumy prowadzi do nadmiernego obciążenia pewnych grup mięśni, co z kolei powoduje utratę elastyczności tkanek. Regularne żucie gumy sprawia, że działanie wypełniaczy wstrzykiwanych pod skórę w celu zniwelowania zmarszczek, jest mniej skuteczne.

 

 

Codzienny peeling przeciwdziała powstawaniu zmarszczek - MIT

Domowy peeling skutecznie odświeża i oczyszcza skórę, ale tylko wtedy, gdy jest stosowany maksymalnie 1-2 razy w tygodniu. Częstsze, a tym bardziej codzienne wykonywanie peelingów, naraża cerę na podrażnienia i utratę wilgoci, a tym samym szybsze pojawienie się zmarszczek.

 

 

Intensywne opalanie jest szkodliwe dla skóry - FAKT

Promienie słoneczne, a zwłaszcza promienie UVA (także te w solariach) w sposób nieodwracalny uszkadzają komórki skóry. Przyczyniają się do powstawania dużych ilości agresywnych cząstek chemicznych, czyli wolnych rodników. Wolne rodniki uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe, niszczą również komórki tłuszczowe w naskórku. Skóra traci wilgoć i staje się sucha, w wyniku czego łatwo powstają zmarszczki.

 

 

Ilość spożywanych słodyczy nie ma żadnego związku ze zmarszczkami - MIT

Na stan skóry może wpływać zbyt duża ilość spożywanego cukru i węglowodanów, a istniejące stany zapalne mogą się zaostrzyć od ich nadmiaru. Jedzenie słodyczy należy równoważyć posiłkami bogatymi w antyoksydanty. Nadmiar cukru może być przyczyną powstawania zmarszczek.

 

 

Picie alkoholu ma wpływ na proces tworzenia się zmarszczek - FAKT

Osoby, które nadużywają alkoholu, mają zniszczoną skórę. Alkohol odwadnia organizm, a automatycznie także skórę. Przesuszona skóra ma tendencje do szybkiego powstawania załamań i pogłębiania się linii zmarszczek. Krew napływa do twarzy, co osłabia naczynia krwionośne i powoduje ich pęknięcia. Nadmiar alkoholu wywiera bardzo negatywny wpływ na stan skóry – twarz jest przesuszona i jednocześnie mocno zaczerwieniona.

 

 

Stosowanie podkładów przyspiesza powstawanie zmarszczek - MIT

W podkładach, zwłaszcza tych dla cery dojrzałej, często znajdują się składniki odżywcze i przeciwzmarszczkowe. Fluid nie tylko wyrównuje koloryt skóry i tuszuje przebarwienia, ale jednocześnie wygładza cerę i chroni ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kobiety mające dojrzałą cerę nie powinny korzystać z podkładów matujących lub mocno kryjących, ale nie dlatego że powodują one powstawanie zmarszczek. Tego typu fluidy gromadzą się w zagłębieniach skóry, sprawiając, że skóra wygląda starzej.

 

 

Na skórze puszystych kobiet zmarszczki powstają później - FAKT

Grubsza podściółka tłuszczowa u puszystych kobiet powoduje, że skóra jest lepiej napięta. Gdy włókna podporowe stają się dużo słabsze, skóra traci na jędrności i staje się słabsza, ale u osób przy tuszy podtrzymuje je tkanka tłuszczowa. Skóra o grubszej podściółce lipidowej jest mniej narażona na powstawanie zmarszczek. Zmarszczki, które się na niej tworzą, są płytsze i mniej widoczne.

 

 

Kurze łapki pojawiają się wyłącznie u osób z ożywioną mimiką - I TAK, I NIE

Wesołe, ciągle ożywione osoby, których mięśnie twarzy ciągle pracują, szybciej mają zmarszczki i jest ich więcej. Marszczenie brwi, uśmiech lub głośny śmiech powodują, że mięśnie twarzy się kurczą. Dlatego też wokół oczu pojawiają się kurze łapki, a na czole i między brwiami zmarszczki, które z czasem pogłębiają się i pozostają na stałe. Wniosek jest prosty – im bardziej ożywiona twarz, tym więcej zmarszczek mimicznych, ale wcześniej czy później pojawiają się one u każdego z nas.

 

 

Toksyna botulinowa na zawsze likwiduje zmarszczki - MIT

Podanie botoksu likwiduje napięcie mięśni tworzących zmarszczki – skóra staje się rozluźniona i wygładzona, jednak jeśli jakaś bruzda już powstała i jest głęboka, to pozostanie po niej ślad. Toksyna botulinowa działa tylko przez około 6 miesięcy, po czym napięcie mięśni wraca, zmarszczki znów są widoczne i trzeba powtórzyć zabieg.

 

 

Kwas hialuronowy pomaga usunąć zmarszczki - FAKT

Kwas hialuronowy wygładza skórę w miejscach, gdzie powstały zmarszczki. Preparat w postaci żelu wstrzykuje się w linie zmarszczek; jego działanie utrzymuje się zazwyczaj od 6 do 24 miesięcy, później kwas jest wchłaniany przez organizm. Po tym czasie warto ponownie wykonać zabieg, aby dalej cieszyć się dobrym wyglądem.

 

 

Żeby pozbyć się zmarszczek, trzeba poddać się chirurgicznemu liftingowi twarzy - MIT

Nici liftingujące (np. PDO) doskonale nadają się do wykonania liftingu twarzy czy też innych części ciała bez użycia skalpela. Innym mało inwazyjnym sposobem na pozbycie się zmarszczek jest śródskórne i podskórne podanie kwasu hialuronowego wzdłuż kierunku działania mięśni mimicznych, co pozwala zapobiegać tworzeniu się zmarszczek oraz modelować spłaszczone i zapadnięte okolice twarzy.

 

Również takie urządzenia, jak laser co2 czy radiofrekwencja igłowa (np. RF INFINI) pozwalają wykonać niechirurgiczny lifting. Zabieg INFINI polega na ogrzaniu tkanek na odpowiedniej głębokości, co stymuluje rozpoczęcie procesów regeneracyjnych. Pobudzają one syntezę kolagenu i powodują efekt ściągnięcia skóry, zmniejszając w ten sposób zmarszczki.

 

 

Kremy przeciwzmarszczkowe likwidują zmarszczki - MIT

Żaden krem przeciwzmarszczkowy nie jest w stanie zlikwidować zmarszczek, może je co najwyżej spłycić. Starzejąca się skóra wymaga przede wszystkim dobrego nawilżenia i odżywienia. Dzięki temu jest bardziej jędrna, a zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne. Pielęgnację skóry polegającą na używaniu kremów przeciwzmarszczkowych warto uzupełnić o zabiegi medycyny estetycznej, które dają dużo lepsze efekty niż kosmetyki.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.