Najczęstsze pytania lekarzy

P?

Jak zostać lekarzem medycyny estetycznej?

O.

W Polsce nie istnieje odrębna specjalizacja lekarza medycyny estetycznej. Lekarz każdej specjalizacji, zarówno lekarz medycyny jak i lekarz dentysta mogą wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Warunkiem koniecznym jest posiadanie czynnego prawa wykonywania zawodu lekarza oraz umiejetność wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Badania potwierdzają, że pacjenci wybierąjac lekarza medycyny estetycznej w największym stopniu zwracają uwagę na doświadczenie i umiejętności lekarza. Dlatego w OLLIE największy nacisk podczas szkoleń kładziemy na praktykę i wykonywanie zabiegów. Szkolenia odbywają się w małych grupach, więc na każdego lekarza przypadają minimum 2-4 modelki, więc każdy lekarz ma możliwość wykonywania zabiegów samodzielnie podczas szkoleń.

P?

Jakie szkolenia z medycyny estetycznej wybrać na początek?

O.

Jeżeli wybieramy szkolenie po to, aby poszerzyć ofertę proponowanych pacjentom usług medycznych i wykonywać zabiegi medycyny estetycznej po szkoleniu, warto zdecydować sie na dwudniowe szkolenie Podstawy medycyny estetycznej. Pozwoli to wykonać podczas szkolenia dwukrotnie większą liczbę zabiegów, zaoferować pacjentom więcej rozwiazań z zakresu medycyny estetycznej i łatwiej osiągnąć zwrot z inwetycji w szkolenie i satysfakcję  z wykonywanej pracy. W OLLIE lekarzom, którzy nie przechodzili szkoleń z zakresu medycyny estetycznej proponujemy na początek szkolenie Podstawy medycyny estetycznej. Daje ono solidną bazę w wykonywaniu najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej na poziomie podstawowym, już po pierwszym ukończonym szkoleniu.

P?

Kto może wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

O.

W Polsce zabiegi medycyny estetycznej, polegające na przerwaniu ciągłości tkanki skórnej mogą wykonywać wyłącznie lekarze medycyny i lekarze dentyści. Ani kosmetyczki, ani kosmetolodzy nie mają uprawnień do wykonywania zabiegów iniekcyjnych z zakresu medycyny estetycznej.

 

Dlatego w OLLIE szkolimy wyłącznie lekarzy i stomatologów. Nie przyjmujemy na szkolenia kosmetyczek ani kosmetologów.
 

P?

Czy po szkoleniu będę mógł/mogła wykonywać zabiegi medycyny estetycznej?

O.

Uczestnicy po szkoleniu otrzymują certyfikaty w języku polskim i angielskim, potwierdzające ukończenie szkolenia oraz zaświadczenie o punktach edukacyjnych dla OIL. Duża liczba modelek i zabiegów wykonanych podczas szkoleń sprawia, że każdy uczestnik po zakończeniu szkolenia umie wykonywać zabiegi z zakresu odbytego kursu.

P?

Dlaczego lekarze wybierają szkolenia w centrum szkoleniowym OLLIE?

O.

Centrum szkoleniowe OLLIE wprowadza nowoczesne standardy kursów z medycyny estetycznej. OLLIE jako pierwsze centrum w Polsce wprowadziło zasadę „75% praktyki i 25% teorii”. Wszystkie szkolenia mają charakter zabiegowy, a uczestnicy sami z pomocą lekarza wykładowcy wykonują zabiegi na właściwie zakwalifikowanych do zabiegów modelkach. Każde szkolenie jest każdorazowo zgłaszane do OIL w Warszawie i objęte punktami edkacyjnymi. Bezpłatne moduły maketingowe, poprzedzające szkolenia zabiegowe ułatwiają wzbogacenie oferty gabinetu medycznego o medycynę estetyczną. OLLIE posiada najszerszą ofertę szkoleniową w Polsce, opartą na kompleksowych, autorskich programach nauczania.

P?

Ile zabiegów/modelek jest przewidzianych na lekarza-uczestnika szkolenia? Czy jeśli nie mam własnej modelki to będę wykonywać zabiegi?

O.

Centrum szkoleniowe OLLIE zapewnia modelki na zabiegi. Przeważnie na każdego lekarza przypada od 2 do 4 modelek. Na jednej modelce wykonuje się często więcej niż 1 zabieg, co oznacza, że każdy z uczestników szkolenia nauczy się wykonywać zabiegi objęte programem szkolenia.

P?

Czy stomatolog może zostać lekarzem medycyny estetycznej?

O.

Lekarz dentysta jest odpowiedzialny za wykonywanie procedur medycznych twarzoczaszki i okolic. Jedną z podstawowych zasad stomatologii jest zachowanie lub poprawa estetyki twarzy. W zwiazku z tym wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej stanowi naturalny, kolejny krok w poszerzaniu usług związanych ze stomatologią.

W OLLIE nie tylko szkolimy lekarzy dentystow, ale podpowiadamy  jak wprowadzać usługi medyczne do gabinetu inaczej sprofilowanego, np. stomatologicznego.

 

P?

Jakie szkolenia należy ukończyć, aby zostać lekarzem medycyny estetycznej?

O.

Wybierając szkolenia z medycyny estetycznej warto wybrać takie, które mają praktyczny charakter i pozwolą wykonać na tyle dużo zabiegów praktycznych, aby po odbyciu szkolenia być w stanie wykonywać zabiegi objęte szkoleniem. Wśród pacjentów, również tych młodszych, przed 30 rokiem życia, zabiegami cieszącymi sie zainteresowaniem są zabiegi z kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej.

W OLLIE proponujemy szkolenie Podstawy medycyny estetycznej. Jest to jedyne takie szkolenie na rynku. Obejmuje ono swoim zakresem zabiegi z kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej I peeling chemiczne. Jest to szkolenie modułowe i można w nim uczestniczyć w trybie jedno- i dwudniowym.

 

P?

Jaka wiedza i umiejętności są niezbędne aby zostać lekarzem medycyny estetycznej?

O.

Podstawą osiągnięcia sukcesu lekarza medycyny estetycznej jest umiejętność wykonywania zabiegów, często iniekcyjnych – z wykorzystaniem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego. Wykonanie każdego zabiegu lekarz powinien poprzedzić przeprowadzeniem wywiadu lekarskiego, zbadaniem pacjenta, wypełnieniu karty pacjenta. Lekarz wspólnie z pacjentem planuje efekty, jakie są możliwe do osiągnięcia i opracowuje tzw. indywidualny plan terapeutyczny dla każdego pacjenta. Plan powinien uwzględniać realne do spełnienia oczekiwania pacjenta oraz finansowy plan zabiegów.

W OLLIE jednym z tematów modułów marketingowo-biznesowych jest przygotowanie indywidualnego planu terapeutycznego dla pacjenta. Dodatkowo szkolenia z technik łączonych – tak jak np. szkolenie Podstawy z medycyny estetycznej (obejmujące swoim zakresem zabiegi z toksyny botulinowej, kwasu hialuronowego i peelingi chemiczne) przygotowują do kompleksowego i całościowego planowania zabiegów medycyny estetycznej.

 

P?

Dlaczego szkolenia w centrum szkoleniowym OLLIE mogą być droższe niż szkolenia w innych firmach?

O.

W Centrum szkoleniowym OLLIE stawiamy na jakość, nowoczesne standardy szkoleń i praktykę. Centrum szkoleniowe OLLIE organizuje szkolenia przeznaczone jedynie dla lekarzy (nie szkolimy kosmetyczek ani kosmetologów). W związku z tym zatrudniamy najlepszych możliwych wykładowców-trenerów – lekarzy praktyków, pasjonatów medycyny estetycznej, mających doświadczenie w dydaktyce i chętnie dzielących się wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami szkoleń. Wszystkie szkolenia organizowane są w gabinetach medycznych (nigdy w hotelach czy salonach kosmetycznych). Każde szkolenie jest zarejestrowane w OIL i objęte punktami edukacyjnymi. Zapewniamy wiele modelek i wiele zabiegów do samodzielnego wykonania podczas szkoleń – na każdym poziomie zaawansowania.

P?

Jakie wymagania powinien spełniać gabinet medycyny estetycznej?

O.

Kiedyś korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej było tematem tabu. Dziś się to zmienia, wiele osób traktuje zabiegi z medycyny estetycznej jako element rutyny pielęgnacjnej. Założenie gabinetu medycyny estetycznej – szczególnie lekarzowi – nie powinno nastręczać trudnoścci. Gabinet przede wszustkim powinien spełniać wymagania Sanepidu (pomimo niekaualności przepisów Sanepid często powołuje się na rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz.U. 2004 nr 31 poz. 273). Wielu lekarzy uważa, że w przypadku medycyny estetycznej najważniejszy jest nowoczesny, drogi sprzęt, jednak badania prowadzone wśród pacjentów potwierdzają, ze dla 82% pacjentów najważniejsze jest doświadczenie  i renoma lekarza medycyny estetycznej(1).

 

Źródło: Raport z badania ankietowego Polki a nieinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej 2013, ankieta przeprowadzona na reprezentatywnej grupie 609 Polek.

 

P?

Jakie jest zapotrzebowanie na lekarzy medycyny estetycznej?

O.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na usługi medycyny estetycznej rośnie też popyt na lekarzy medycyny estetycznej. Z danych TNS OBOP wynika, że z usług medycyny estetycznej w 2011 roku skorzystało 6% Polek, jednak aż 35% deklarowała chęć skorzystania z zabiegów medycyny estetycznej w przyszłości. Oznacza to bardzo duży potencjał rozwoju rynku i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. Co więcej, zabiegi medycyny estetycznej – wiążą się z odwracalnymi efektami, małym ryzykiem powikłań, i pozwalają utrzymać gabinet medycyny estetycznej przy mniejszej liczbie pacjentów, niż np. w przypadku gabinetu stomatologicznego. Co ważne - wiele pacjentek traktuje zabiegi z medycyny estetycznej jako rutynę pielęgnacyjną i systematycznie wraca do lekarza na kolejne zabiegi.

 

W OLLIE szkolenia z medycyny estetycznej są poprzedzone modułem biznesowo-marketingowem, są nastawione na przeprowadzenie dużej liczby zabiegów, absolwenci szkoleń otrzymują certyfikaty w języku polskim i angielskim. Ułatwia to lekarzowi wejście na rynek zabiegów medycyny estetycznej.

 

P?

Jaki jest potencjał rynku medycyny estetycznej w Polsce?

O.

Medycyna estetyczna odnotowuje dynamiczny wzrost na całym świecie - iderem jest rynek azjatycki z 12% wzrostu w 2014 roku. Polska to jeden z najszybciej rozwijających się rynków medycyny estetycznej i w tym samym roku odnotowała 15% wzrostu, a prognozy wzrostu na 2015 rok to 15-20%. Eksperci szacują, że wartość rynku medycyny estetycznej w Polsce w 2014 roku to ponad miliard złotych.

 

W OLLIE każde szkolenie zabiegowe poprzedzone jest krótkim modułem biznesowo-marketingowym, co przybliża rynek medycyny estetycznej i oczekiwania pacjentów oraz ułatwia wprowadzenie usług medycyny estetycznej do prowadzonego gabinetu.

 

Źródło: www.biznes.newseria.pl/news/dynamiczny_rozwoj,p1176803610