Wolumetria i modelowanie kwasem hialuronowym

Wolumetria, czyli modelowanie konturów twarzy czy dłoni bez użycia skalpela, cieszy się coraz większym powodzeniem. Zabiegi wolumetryczne przywracają twarzy utraconą objętość i kontury, zapewniając jej młody i świeży wygląd, a dłoniom przywracają gładkość i poprawiają napięcie skóry. Z wiekiem wszystkim zmieniają się rysy twarzy – ilość tkanki tłuszczowej zmniejsza się i przemieszcza w dół, a twarz traci swoją objętość i owal, nabierając ostrych rysów. Skóra staje się coraz mniej elastyczna, pojawiają się bruzdy i fałdy, a kąciki ust obniżają się. Starzeją się również i dłonie, wyglądają na wychudzone i zdradzają nasz prawdziwy wiek. Zmiany te postarzają nas bardziej niż zmarszczki. Ratunkiem może być lifting wolumetryczny.

 

 

Wolumetria twarzy

Celem liftingu wolumetrycznego jest uzupełnienie objętości twarzy i przywrócenie jej owalu, wymodelowanie kości policzkowych, a także zwiększenie napięcia skóry i nadanie jej gładkości. Wolumetria przywraca naturalny młody wygląd, zwiększając objętość w tych miejscach, gdzie jest niewiele tkanki tłuszczowej.

 

 

Efekty wolumetrii

Efekty zabiegów wolumetrycznych są natychmiastowe – różnicę widać bezpośrednio po podaniu wypełniaczy, np. kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia. Jednak na pełen efekt zabiegu należy poczekać od dwóch do trzech tygodni. W przypadku zastosowania kwasu hialuronowego efekty wypełnienia utrzymują się do półtora roku, co zależy od indywidualnych cech i uwarunkowań pacjenta. Jeśli zabieg zostanie powtórzony, aby podtrzymać efekt na dłużej, lekarz medycyny estetycznej zużyje wówczas zdecydowanie mniej preparatu. Po wykonaniu liftingu wolumetrycznego nie jest wymagana rekonwalescencja – można od razu powrócić do wykonywanych wcześniej aktywności.

 

 

Wskazania do wolumetrii

Najczęściej wypełniacze podaje się w takich okolicach, jak: kości policzkowe, policzki, fałdy nosowo-wargowe lub kąciki ust. Wolumetrii można poddać również okolice skroni, żuchwy i podbródka, szyi lub nosa. Ponadto wypełnia się również oczodoły i „dolinę łez”. Wprowadzając wypełniacze w różnych miejscach, uzyskuje się kompleksowe modelowanie twarzy. Wolumetrię wykonuje się również na dłoniach, które gdy są gładkie i zadbane, kojarzą się z młodością i witalnością.

 

 

Czy wolumetria jest dla każdego?

Dzięki wolumetrii można osiągnąć efekt liftingu i wyraźnego odmłodzenia twarzy i dłoni u osób w różnym wieku – tak kobiet, jak i mężczyzn. Lifting wolumetryczny stosowany jest zarówno u młodszych, jak i u starszych osób, nawet jeśli utrata objętości tkanek jest znaczna, a skóra mocno zwiotczała.

 

 

Wypełniacze w wolumetrii

Stosowane w wolumetrii wypełniacze, np. bardzo popularny kwas hialuronowy, przywracają skórze odpowiedni poziom nawilżenia i pomagają spłycić zmarszczki. Wolumetria pozwala unieść opadającą skórę, poprawiając w ten sposób kontur i rysy twarzy. Efektem liftingu wolumetrycznego jest też wypełnienie bruzd, uniesienie opadających kącików ust czy też optyczna korekcja garbatego nosa.

 

 

Wolumetria – w jakim wieku?

U młodszych osób dzięki wolumetrii zostają uwypuklone zbyt płaskie kości policzkowe – tak wymodelowana twarz wygląda młodo, świeżo i naturalnie. Starsze osoby po wykonaniu wolumetrii cieszą się z odbudowania utraconej objętości w takich miejscach, jak kości policzkowe, skronie czy żuchwa. Problem nadmiaru skóry nad górną powieką, który skutkuje optycznym zmniejszeniem oczu, rozwiązuje się, wprowadzając wypełniacz nad linią łuków brwiowych. Wstrzyknięcie odżywczych substancji w okolicę oczodołów prowadzi do uniesienia skóry, zlikwidowania głębszych zmarszczek oraz rozjaśnienia cieni pod oczami. Z kolei wolumetria skóry dłoni przywraca im utraconą objętość, poprawi jędrność i napięcie skóry, głęboko ją nawilżając. Odpowiednio przeszkolony i przygotowany do zawodu lekarz medycyny estetycznej (np. w Centrum Szkoleniowym OLLIE) potrafi odmłodzić i zregenerować twarz, nadając jej naturalnie wypoczęty i świeży wygląd oraz odjąć staro wyglądającym dłoniom co najmniej kilka lat.

 

 

Wolumetria i kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w ludzkim organizmie, ale jego stężenie maleje wraz z wiekiem. Stosowany w wolumetrii kwas hialuronowy to bezpieczny preparat, który nie wywołuje skutków ubocznych. Posiada on bardzo dużą zdolność wiązania wody, przez co może znacząco zwiększyć swą objętość. Działanie kwasu hialuronowego uruchamia w głębi skóry intensywne procesy regeneracyjne pobudzające syntezę kolagenu i elastyny, co owocuje zdrowym i młodym wyglądem w kolejnych miesiącach. Skóra staje się jędrna, sprężysta i odpowiednio nawilżona.

 

Kwas hialuronowy do wolumetrii pozwala uwydatnić kości policzkowe, przywrócić im objętość, a także wypełnić ubytki tkanki mięśniowej i kostnej. Preparaty, które zawierają kwas hialuronowy, mają długotrwałe działanie – wstrzyknięte w miejsca wymagające modelowania nadają twarzy zdecydowanie młodszy wygląd.

 

 

Usieciowany kwas hialuronowy

Do zabiegów wolumetrycznych wykorzystuje się specjalną odmianę usieciowanego kwasu hialuronowego – jest ona gęstsza od typowych wypełniaczy, a dzięki jej budowie opartej na trójwymiarowych molekułach można uzyskać objętość o 50 proc. większą niż w przypadku tradycyjnych wypełniaczy do korekcji zmarszczek. Dawka kwasu hialuronowego, jaką zazwyczaj podaje się podczas wolumetrii, intensywnie stymuluje własną produkcję kwasu hialuronowego. Preparaty z kwasem hialuronowym przeznaczone do wykonywania wolumetrii wstrzykuje się w głębokie warstwy skóry przy pomocy igieł lub kaniul po uprzednim znieczuleniu miejscowym; cechuje je duża wydajność oraz odporność na rozkład enzymatyczny i działanie wolnych rodników.

 

 

Hydroksyapatyt wapnia i jego zastosowanie w wolumetrii

Hydroksyapatyt wapnia to wypełniacz, który doskonale stymuluje tworzenie się włókien kolagenu odpowiedzialnych za młodą i jędrną skórę i z tego powodu wykorzystuje się go do zabiegów wolumetrycznych. Ma on bardzo silne działanie, ponieważ jego mikroskopijne cząsteczki wprowadzone pod skórę tworzą w niej rusztowanie, na którym rozwijają się nowe włókna kolagenowe. Hydroksyapatyt wapnia jest zawieszony w matrycy żelowej, dzięki czemu bruzdy i ubytki zostają natychmiast wypełnione. Makrofagi skóry całkowicie wchłaniają żel w ciągu około trzech miesięcy, ale efekt odmłodzenia i zagęszczenia skóry utrzymuje się zdecydowanie dłużej, nawet do dwóch lat. Preparat jest niewrażliwy na ciepło, w związku z czym nie dochodzi do jego przyspieszonego rozkładu w skórze pod wpływem sauny, lasera frakcyjnego czy też fal radiowych.

 

Hydroksyapatyt wapnia stosowany w wolumetrii dodaje objętości nie tylko zapadniętym policzkom czy okolicy jarzmowej, ale również skroniom, brodzie i dłoniom. Dzięki niemu można wypełnić bruzdy nosowo-wargowe i linie marionetek, wykonać lifting okolic oczu i brwi, zapewniając tak pożądany efekt otwartego oka lub bezoperacyjnie zlikwidować nierówności i garbek na grzbiecie nosa.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.