Piękne dłonie w każdym wieku

Przyjęło się uważać, że dłonie nie rzucają się w oczy, co nie jest prawdą. Tym bardziej kiedy gestykulujemy i przykładamy ręce do twarzy, od razu widać pewien kontrast. Dłonie szybko się starzeją i mogą zdradzić nasz prawdziwy wiek. Jednocześnie mają to do siebie, że można je bardzo łatwo odmłodzić, nawet o 20–30 lat. Jeśli chcesz mieć piękne i zadbane dłonie, skorzystaj z naszych wskazówek.

 

 

Przyczyny starzenia się dłoni

Skóra na dłoniach nie jest wyposażona w gruczoły łojowe, ma bardzo cienką tkankę tłuszczową i jest pozbawiona ochronnej warstwy natłuszczająco-nawilżającej. Do głównych przyczyn starzenia się i nieestetycznego wyglądu części grzbietowej dłoni zalicza się przede wszystkim fotostarzenie, zanik tkanki podskórnej i przebarwienia. Dłonie starzeją się również z powodu używania detergentów, nadmiernego moczenia w wodzie, działania szkodliwych czynników atmosferycznych i braku systematycznej pielęgnacji.

 

 

Jak starzeją się dłonie

Pod wpływem działania suchego powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach, promieniowania słonecznego latem i ekspozycji na mróz zimą skóra staje się cienka i przesuszona. Zmniejszająca się ilość tkanki podskórnej powoduje nadmiar skóry. Z wiekiem naczynia krwionośne, ścięgna i kości są coraz bardziej widoczne. Dodatkowo dłonie postarzają przebarwienia, które również pojawiają się w miarę upływu lat1.

 

 

Spektakularne efekty odmładzania

Odmładzania dłoni jest łatwe, ale przede wszystkim skuteczne. Szybko można uzyskać zaplanowane, a nawet spektakularne efekty, i nie potrzeba wielu zabiegów, aby je osiągnąć. Lekarz medycyny estetycznej dobierze odpowiednie zabiegi w zależności od dominujących u ciebie objawów, takich jak m.in. wiotkość i szorstkość skóry, przebarwienia czy zanik tkanki podskórnej. W ramach kuracji odmładzających najczęściej stosuje się kwas hialuronowy i stymulatory kolagenu (np. hydroksyapatyt wapnia), osocze bogatopłytkowe, laseroterapię i peelingi2.

 

 

Młodsze dłonie

Mezoterapia igłowa z użyciem kwasu hialuronowego (HA) i koktajli witaminowych to najpopularniejszy zabieg odmładzający i ujędrniający zniszczoną skórę grzbietów dłoni. Przywraca właściwe napięcie skóry, wyrównuje koloryt naskórka i pozwala odbudować zanikające włókna kolagenowe. Podczas zabiegu lekarz medycyny estetycznej wstrzykuje w naskórek substancje regenerujące, głównie HA. Docierają one bezpośrednio do wnętrza skóry, zwiększając ich działanie odmładzające. Urazy powstałe po nakłuciach igłą pobudzają skórę do regeneracji, a fibroblasty produkują większe ilości kolagenu i elastyny. Skóra staje się wyraźnie młodsza, elastyczna i gładka; proces starzenia zostaje spowolniony3. Efekty zabiegu widoczne są od razu po jego wykonaniu. Najlepsze rezultaty można osiągnąć, wykonując serię kilku mezoterapii w odstępach co miesiąc4.

 

 

Rewitalizacja na różne sposoby

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym poprawia elastyczność i napięcie skóry, która staje się gładka, lepiej ukrwiona i pozbawiona zmarszczek, a koloryt grzbietów dłoni zostaje wyrównany. Pochodzące od pacjenta osocze podawane jest techniką mezoterapii. Hydroksyapatyt wapnia to kolejny zabieg rewitalizujący, który polega na wypełnieniu zmarszczek i bruzd na grzbietach rąk oraz redukcji widoczności ścięgien i żył prześwitujących przez skórę. Preparat wstrzykuje się pod skórę; jego żelowa konsystencja maskuje niedoskonałości spowodowane procesem starzenia. Efekty są widoczne natychmiast po zakończeniu zabiegu5. Zastosowanie radiofrekwencji mikroigłowej sprawia, że włókna kolagenowe obkurczają się, w wyniki czego skóra staje się bardziej napięta i sprężysta, a dłonie są wyraźnie odmłodzone.

 

 

Zabiegi na przebarwienia

Przebarwienia na grzbietach dłoni możesz usunąć, stosując bardzo głęboki peeling punktowy, czyli skoncentrowany roztwór kwasu trójchlorooctowego, kwasu cytrynowego i kwasu askorbinowego. Kwasy regenerują skórę; stosuje się je punktowo – w miejscach o średnicy mniejszej niż 1 centymetr. Inną skuteczną metodą jest laseroterapia polegająca na poddawaniu przebarwień działaniu wiązki światła laserowego. Zabieg ten często nazywa się fotoodmładzaniem, ponieważ nie tylko usuwa pigment, ale działa też pobudzająco na produkcję kolagenu i elastyny6.

 

 

Piękne dłonie - to nie jest takie trudne

Nie zapominaj o codziennej pielęgnacji, dzięki której twoje dłonie dłużej zachowają młodość. Dbaj o ręce tak, jak o każdy fragment ciała wystawiony na działanie promieni słonecznych – zabezpieczaj je, stosując kremy z filtrami. Unikaj kontaktu z detergentami, nie narażaj dłoni na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Gdy masz przesuszoną skórę rąk, smaruj dłonie zwykłą wazeliną. Jeśli wykonujesz pracę wymagającą noszenia rękawiczek, używaj rękawiczek winylowych lub nitrylowych, ponieważ nie powodują one przesuszenia skóry. Jeśli twoim problemem jest nadpotliwość dłoni, skorzystaj z zabiegu z toksyną botulinową lub radiofrekwencji mikroigłowej7. Stosując się do naszych rad, przez długie lata będziesz cieszyć się młodymi i zadbanymi dłońmi.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

  • 1http://www.marekwasiluk.pl/odmladzanie-dloni/, dostęp 01.08.2017 r.
  • 2http://www.zatokapiekna.pl/medycyna-estetyczna/163-dermatologia-estetyczna/549-twarz-to-nie-wszystko-jak-odmlodzic-dlonie, dostęp 01.08.2017 r.
  • 3https://portal.abczdrowie.pl/mezoterapia-dloni, dostęp 01.08.2017 r.
  • 4http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/zabiegi-profesjonalne-na-dlonie-jak-odmlodzic-dlonie-i-usunac-przebarw_38961.html, dostęp 01.08.2017 r.
  • 5https://dermatolog.pl/zdrowa-i-piekna-skora/odmladzanie-grzbietow-rak-medycyna-estetyczna-na-ratunek-przesuszonym-dloniom/, dostęp 01.08.2017 r.
  • 6http://m.poradnikzdrowie.pl/uroda/zabiegi-profesjonalne/zabiegi-profesjonalne-na-dlonie-jak-odmlodzic-dlonie-i-usunac-przebarw_38961.html, dostęp 01.08.2017 r.
  • 7http://www.marekwasiluk.pl/odmladzanie-dloni/, dostęp 01.08.2017 r.