Medycyna estetyczna – dlaczego u lekarza?

Rynek medycyny estetycznej cały czas się dynamicznie rozwija, co pociąga za sobą powstawanie miejsc, w których pracują osoby bez odpowiedniego wykształcenia i przygotowania. Konsekwencje złego wyboru mogą być poważne. Czasami jest to tylko rozczarowanie z powodu innych niż oczekiwane efektów estetycznych, ale zdarza się, że powikłania po zabiegu wykonanym przez nieuprawnioną osobę stają się problemem, który wpływa na nasze dalsze życie. Dlaczego warto wybrać lekarza zamiast kosmetyczki?

 

 

Czym się zajmuje medycyna estetyczna

Różnica pomiędzy medycyną estetyczną a innymi dziedzinami medycyny polega na tym, że działania podejmowane przez lekarzy nie mają na celu ratowania życia pacjentów czy leczenia chorób, ale poprawianie jakości ich życia. Lekarz wykonuje zabiegi, w których często za pomocą igły lub kaniuli narusza barierę skórną. Najbardziej popularne zabiegi medycyny estetycznej to: usuwanie zmarszczek, modelowanie ust, a także redukcja cellulitu czy usuwanie włókniaków i blizn. Często wykonywane są zabiegi wolumetryczne, lipoliza iniekcyjna, jak też lifting twarzy lub wybranych części ciała1.

 

 

Kto wykonuje zabiegi

Obecnie na rynku działa wiele osób, które zajmują się medycyną estetyczną, ale nie każdą z nich można nazwać ekspertem. Coraz częściej zabiegi wykonują osoby, które nie posiadają kwalifikacji i właściwego przygotowania – są to kosmetyczki i kosmetolodzy. Ze względu na stosowane procedury i produkty zabiegi medycyny estetycznej wpisują się w definicję udzielania świadczeń zdrowotnych, co oznacza, że może je przeprowadzać jedynie odpowiednio wykształcony w tym kierunku lekarz2. Lekarze zajmujący się medycyną estetyczną kończą specjalne szkoły, szkolenia i kursy, zdobywając certyfikaty potwierdzające ich umiejętności i kwalifikacje.

 

 

Kosmetyczka i kosmetolog – regulacje prawne

Ryzyko wystąpienia powikłań jest większe, jeśli zabieg przeprowadza osoba nieuprawniona do tego, jak kosmetyczka lub kosmetolog. Zarówno kosmetyczki, jak i kosmetolodzy nie są przygotowani do udzielania jakichkolwiek świadczeń medycznych, również w postaci zabiegów medycyny estetycznej. Kosmetyczka to technik usług kosmetycznych, który nie ma prawa do wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej w podmiotach leczniczych. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach (Dz. U. z dnia 17 lutego 2012 r.) określa podstawę programową w kształceniu kosmetyczek. Wynika z niej, że zadania zawodowe kosmetyczek dotyczą wyłącznie stosowania zabiegów z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej, a także udzielania porad z zakresu kosmetyki zachowawczej i zdobniczej. Z kolei kosmetologiem jest osoba, która ukończyła studia wyższe pierwszego i drugiego stopnia na kierunku kosmetologia3.

 

 

Lekarz zamiast kosmetyczki

Lekarz, czyli absolwent studiów lekarskich i lekarsko-dentystycznych, posiada umiejętność wykonywania wstrzyknięć dożylnych, domięśniowych i podskórnych. Podawanie kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej pozostaje zatem wyłącznie w zakresie kompetencji lekarza. Jeśli umówiłaś się do kosmetyczki na zabieg z botoksem, powinnaś wiedzieć, że jest to preparat wydawany na zamówienie jedynie lekarzom. Jeśli kosmetyczka stosuje toksynę botulinową, to znaczy, że weszła w jej posiadanie niezgodnie z prawem4.

 

 

Dlaczego tylko lekarz?

Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej są stosunkowo rzadkie, ale mimo wszystko mogą się zdarzyć. Jedynie lekarz może dokonać oceny stanu twojego zdrowia i zakwalifikować cię (lub nie) do zabiegu. Kosmetyczka nie zdiagnozuje ewentualnych chorób i nie powie ci, czy w twoim przypadku jest konieczne dodatkowe leczenie. Lekarz poinformuje cię o zagrożeniach i możliwych działaniach niepożądanych wynikających z zastosowania preparatu i odpowie na twoje pytania z zakresu medycyny. Pamiętaj, że tylko lekarz może zapewnić ci właściwe warunki podania preparatu, zminimalizować ryzyko powikłań, jak też właściwie zareagować na nietypową sytuację, np. gdyby wystąpiła u ciebie reakcja anafilaktyczną z powodu uczulenia na składniki preparatu. Brak natychmiastowej pomocy medycznej może być groźny dla twojego zdrowia5.

 

 

Poszkodowani pacjenci

Zwiększa się liczba zgłoszeń od pacjentów, u których wystąpiły negatywne skutki zabiegów wykonanych przez nieuprawnione osoby. Dla niektórych niskie ceny usług są ważniejsze od własnego zdrowia i bezpieczeństwa. To tłumaczy, dlaczego tak chętnie poddają się zabiegom u osób, które nie mają odpowiedniego wykształcenia i kompetencji lub wykorzystują niepełnowartościowe preparaty (np. niezarejestrowane wypełniacze). Źle przeprowadzony zabieg może spowodować całkiem poważne skutki uboczne, np. w postaci uszczerbku na zdrowiu, blizn, trudno gojących się ran lub infekcji bakteryjnych6.

 

 

Dwa rodzaje szkody pacjenta

Mogą być dwa rodzaje szkody pacjenta – materialna i niematerialna. Szkodą materialną w takim przypadku jest uszczerbek na zdrowiu polegający na uszkodzeniu ciała; może to być krwotok, infekcja bakteryjna lub nadmiernie rozległe blizny. Szkodę niematerialną stanowią negatywne doznania w sferze psychicznej – jest to wtedy krzywda moralna. Brak efektów, nadmierne cierpienie lub duża trauma spowodowana nieudanym zabiegiem to krzywda, za którą przysługuje pacjentowi rekompensata7.

 

 

Możliwości prawne

Błędy popełniane przez osobę, która nie posiada wykształcenia medycznego, nie są regulowane. Jeśli nieudany zabieg został wykonany przez osobę do tego nieuprawnioną, masz trzy możliwości:

 • możesz złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa narażenia na utratę zdrowia bądź życia (takie postępowanie toczy się pod nadzorem prokuratora; jeśli sprawca zostaje skazany, istnieje możliwość uzyskania odszkodowania w postępowaniu karnym);
 • możesz zabiegać o odszkodowanie w ramach odpowiedzialności cywilnej, które wynika z umowy zawartej pomiędzy wykonującym zabieg a osobą poddającą się zabiegowi (przesłanką do uzyskania odszkodowania jest udowodnienie, że zabieg został niewłaściwie wykonany);
 • możesz starać się o zadośćuczynienie wynikające z przepisów dotyczących tzw. odpowiedzialności deliktowej (osoba poszkodowana może żądać zadośćuczynienia za uszczerbek na zdrowiu)8.

 

 

Postępowanie po nieudanym zabiegu

Decyzja o podjęciu kroków prawnych w przypadku nieudanego zabiegu, który wykonała osoba do tego nieuprawniona, będzie wymagała od ciebie odpowiedniego przygotowania. Jeśli zdecydujesz się na drogę sądową, powinnaś zebrać jak najwięcej dowodów na poparcie swojego stanowiska i udowodnienie swoich racji. W tym celu przydadzą ci się dokumenty medyczne (historia hospitalizacji, o ile była konieczna), dokumenty formalne (umowa z osobą wykonującą zabieg, akty świadomej zgody) oraz inne dokumenty, np. opinie biegłych lub innych lekarzy. Pomocne będą też zeznania i wyjaśnienia świadków. Ponadto możesz zwrócić się z prośbą o pomoc do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging9.

 

 

Medycyna estetyczna tylko u lekarza

Jeśli planujesz zabieg medycyny estetycznej, poświęć odpowiednio dużo czasu na zdobycie informacji o lekarzu i oferowanych przez niego zabiegach. Zajrzyj do oficjalnych źródeł, dowiedz się, z jakiego sprzętu i z jakich preparatów korzystają różni specjaliści. Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania – nie ufaj „wyjątkowym” okazjom i agresywnym promocjom, a szczególną ostrożność zachowaj w przypadku natrętnych reklam. Wybierz sprawdzonego specjalistę, do którego możesz mieć zaufanie – najlepiej, jeśli jest to lekarz o dobrej opinii, z udokumentowanym doświadczeniem i sukcesami w postaci udanych procedur zabiegowych. Przygotuj się odpowiednio do wizyty i przestrzegaj zaleceń lekarza zarówno przed, jak i po zabiegu. Pamiętaj, że nie ma jednego, najskuteczniejszego i najbardziej uniwersalnego zabiegu, a największe znaczenie mają kwalifikacje, wiedza i doświadczenie lekarza, który go wykonuje10.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1https://portal.abczdrowie.pl/zabiegi-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 13.02.2017 r.
 • 2https://wirtualnaklinika.pl/nieudany-zabieg-medycyny-estetycznej-zrobic/, dostęp w dn. 10.02.2017 r.
 • 3http://www.medyczneprawo.pl/2014/04/03/kosmetyczka-czy-lekarz-kto-moze-wstrzykiwac-botoks/, dostęp w dn. 13.02.2017 r.
 • 4http://www.medyczneprawo.pl/2014/04/03/kosmetyczka-czy-lekarz-kto-moze-wstrzykiwac-botoks/, dostęp w dn. 13.02.2017 r.
 • 5http://www.rynekestetyczny.pl/kosmetyczki-w-prokuraturze-za-zabiegi-lekarskie/, dostęp w dn. 13.02.2017 r.
 • 6http://kobieta.wp.pl/nieudany-zabieg-medycyny-estetycznej-jak-dochodzic-swoich-praw-5982766418723457a, dostęp w dn. 13.02.2017 r.
 • 7http://polki.pl/zdrowie/prawa-pacjenta,nieudany-zabieg-medycyny-estetycznej-jak-dochodzic-swoich-praw,10414189,artykul.html, dostęp w dn. 13.02.2017 r.
 • 8https://wirtualnaklinika.pl/nieudany-zabieg-medycyny-estetycznej-zrobic/, dostęp w dn. 10.02.2017 r.
 • 9http://polki.pl/zdrowie/prawa-pacjenta,nieudany-zabieg-medycyny-estetycznej-jak-dochodzic-swoich-praw,10414189,artykul.html, dostęp w dn. 13.02.2017 r.
 • 10https://wirtualnaklinika.pl/nieudany-zabieg-medycyny-estetycznej-zrobic/, dostęp w dn. 10.02.2017 r.