Uroda pod kontrolą czyli wybór lekarza medycyny estetycznej

Być może często myślisz, że korzystając z zabiegów medycyny estetycznej, poprawiłabyś swoje samopoczucie i komfort życia. Jednak obawiasz się zbyt radykalnych zmian i nienaturalnego wyglądu. Zastanawiasz się, czy zabiegi zniekształcą rysy twojej twarzy, czy mogła się uśmiechnąć lub zmarszczyć czoło. Twoje obawy rozwieje specjalista, który uczciwie i szczegółowo omówi z tobą przebieg zabiegów, efekty i ryzyko z nimi związane.

 

 

Poszukiwania dobrego lekarza medycyny estetycznej

Internet pęka w szwach od rozmaitych opinii, wrażeń i reklam, które dotyczą zarówno zabiegów, jak też innych zagadnień medycyny estetycznej. Gdy zaczynasz rozważać skorzystanie z jakiegoś zabiegu, nasuwa ci się pytanie – do kogo się udać, komu powierzyć nie tylko swój wygląd, ale i zdrowie? Nurtuje cię to, czym powinnaś kierować się przy wyborze lekarza – jego doświadczeniem, dorobkiem, ilością posiadanych dyplomów, a może opiniami znalezionymi w Internecie? Przeczytaj, co możesz zrobić, żeby ułatwić sobie wybór lekarza medycyny estetycznej1.

 

 

Dobry lekarz medycyny estetycznej

Jaki jest dobry lekarz medycyny estetycznej? Na pewno ten, który jest polecany – to pierwszy ważny sygnał sugerujący, że warto zastanowić się nad konsultacją właśnie u tego specjalisty. Nie chodzi jednak o rekomendacje anonimowych osób, które możesz przeczytać na forach internetowych, ale o informacje zasięgnięte z pierwszej ręki, czyli od osób, które znasz osobiście i które można uznać za prawdziwą wizytówką pracy lekarza2. Jeśli twoje koleżanki poddają się zabiegom medycyny estetycznej, zapytaj, do kogo chodzą i czy są zadowolone z efektów.

 

 

O co powinien pytać lekarz

Odpowiedź na pierwsze pytanie, które zada ci lekarz, powinna pokazać mu, jaka jest twoja motywacja do poddania się zabiegowi i jakie są twoje oczekiwania. Dobry specjalista zauważy, czy ewentualnie nie masz zaburzonego postrzegania własnego wyglądu (jeśli tak, skieruje cię na konsultację do psychologa) i rzetelnie doradzi ci, które zabiegi faktycznie mogą poprawić twój wygląd, a które raczej nie spełnią twoich oczekiwań. Ponadto dowiesz się od niego, których zabiegów w ogóle nie potrzebujesz3.

 

 

Informacje, których udziela specjalista

Lekarz ma obowiązek poinformować cię o ewentualnych komplikacjach, powikłaniach i skutkach ubocznych po zabiegu, których nie sposób wyeliminować, mimo stałego postępu i rozwoju medycyny estetycznej. Powinnaś dowiedzieć się od niego, ile dawek preparatów może zostać użytych do wybranego przez ciebie zabiegu4. Specjalista podpowie ci również, w jaki sposób powinnaś pielęgnować skórę po zastosowaniu konkretnej terapii.

 

 

O czym lekarz musi wiedzieć

Pamiętaj, aby przed lekarzem medycyny estetycznej niczego nie zatajać – poinformuj go, jeśli palisz papierosy, nadużywasz alkoholu, czy przyjmujesz antydepresanty lub inne leki. Przedstaw mu krótką historię wszystkich chorób przewlekłych i obciążeń w rodzinie. Jeśli planujesz udział w maratonie, post leczniczy, drakońskie ćwiczenia czy nawet dłuższą podróż, powinnaś o tym powiedzieć. Pozornie mało istotne aspekty z twojego życia mogą zaważyć na decyzji dotyczącej rodzaju i terminu wykonania zabiegu przez lekarza5. Kolejny ważny element konsultacji to analiza dotychczasowych zabiegów, o ile już im się kiedyś wcześniej poddawałaś6.

 

 

Certyfikaty i dyplomy

Przeglądając Internet, możesz natrafić na lekarzy, którzy zamieszczają na stronach swoich gabinetów bardzo dużą ilość różnego rodzaju certyfikatów. Jeśli nie jesteś związana z branżą medycyny estetycznej, może być ci trudno ocenić wartość poszczególnych dyplomów. Bądź czujna – ważniejsza jest bowiem jakość, a nie ilość certyfikatów i zaświadczeń7.

 

 

Urządzenie medyczne

Jednym z kryteriów, na które powinnaś zwrócić uwagę decydując się na wybór lekarza medycyny estetycznej jest to, jakiego używa sprzętu – czy są to maszyny i urządzenia wysokiej klasy, które polecają specjaliści z branży. Dobrze jest sprawdzić, czy nie są one poddawane zbyt wzmożonej eksploatacji, ponieważ może to mieć wpływ na szybsze zużycie i nieprawidłową pracę sprzętu8.

 

 

Ceny usług

Szukając dobrego lekarza, zapoznaj się z cenami usług w różnych gabinetach medycyny estetycznej. Podejrzanie niskie ceny zabiegów w porównaniu z cenami rynkowymi powinny wzbudzić twoje wątpliwości9. Nie warto korzystać z promocji oferowanych przez portale specjalizujące się w grupowej sprzedaży usług. Niskie ceny mogą oznaczać, że w danym gabinecie korzysta się z tańszych, gorszej jakości preparatów. Zachowaj czujność i nie podejmuj pochopnych decyzji, kierując się wyłącznie kosztami zabiegów – ceną, jaką ci przyjdzie ewentualnie zapłacić, jest przecież twoje zdrowie.

 

 

Zachowaj ostrożność

Zanim umówisz się na wizytę do lekarza zajmującego się medycyną estetyczną, postaraj się dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Sprawdź, czy jest obecny w mediach – jeśli jest to obiektywnie uzasadnione, nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak specjalista ma status celebryty, powinno to wzbudzić twoje wątpliwości w myśl zasady „nie wszystko złoto, co się świeci”10.

 

 

Reklama dźwignią… dobrej decyzji

Sprawdź również, czy reklama oferowanych przez lekarza usług nie jest natrętna. Autoreklama oparta na sformułowaniach z przedrostkiem „naj-” (np. najlepszy gabinet, najlepiej wykonywane zabiegi itp.) powinna wzbudzić twoją ostrożność. Oceniaj krytycznie informacje zaczerpnięte z Internetu, o ile nie pochodzą z oficjalnych stron. Do wszelkich opinii, zwłaszcza tych jednostronnych, podchodź z rezerwą. Pamiętaj, że podczas pierwszej wizyty nie musisz od razu decydować się na zabieg – daj sobie tyle czasu na podjęcie decyzji, ile potrzebujesz11.

 

 

Co jeszcze powinnaś wiedzieć

Pamiętaj, że podczas pierwszej wizyty pomiędzy tobą a lekarzem medycyny estetycznej powinna wytworzyć się nić sympatii i porozumienia. Im więcej pytań zada ci lekarz, tym lepiej – takie zachowanie wskazuje na to, że jest to profesjonalna i odpowiedzialna osoba. Jeśli wizyta w gabinecie będzie trwać zaledwie kilka minut, powinna być dla ciebie sygnałem ostrzegawczym. Żeby lekarz poznał pacjenta i nawiązał z nim więź, potrzeba czasu i koncentracji. Z gabinetu lekarskiego musisz wyjść z przeświadczeniem, że wiesz wszystko, czego potrzebujesz do podjęcia świadomej i przemyślanej decyzji12.

 

 

Wybór lekarza medycyny estetycznej

Nie śpiesz się z wyborem. Zanim zdecydujesz się na wizytę u konkretnego lekarza i konkretny gabinet medycyny estetycznej, powinnaś wiedzieć, gdzie idziesz, do kogo się wybierasz. Nie szukaj gabinetu z przypadku, wybierając pierwszy lepszy spośród setek z ogłoszeń oferujących tanie i szybkie zabiegi bez powikłań. Jako pacjentka masz prawo, a nawet obowiązek, sprawdzić kompetencje, wykształcenie i doświadczenie lekarza w tej dziedzinie. Podejmując ostateczną decyzję powinnaś czuć, że naprawdę wybierasz dobrego lekarza. Jeśli zastosujesz się do naszych zaleceń, masz większe szanse na to, że wybrany przez ciebie specjalista okaże się być profesjonalistą, a zabieg zostanie wykonany nie tylko dobrze, ale i bezpiecznie13. Pamiętaj, że zawsze najważniejsze jest twoje zdrowie.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,dobry-lekarz-medycyny-estetycznej-jak-go-wybrac,10410484,artykul.html, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 2http://pragnieniakobiet.pl/wybrac-dobrego-lekarza-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 3http://pragnieniakobiet.pl/wybrac-dobrego-lekarza-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 4http://pragnieniakobiet.pl/wybrac-dobrego-lekarza-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 5http://pragnieniakobiet.pl/wybrac-dobrego-lekarza-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 6http://pragnieniakobiet.pl/wybrac-dobrego-lekarza-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 7http://drignaciuk.pl/jak-wybrac-lekarza-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 8http://mestetyczna.pl/wybrac-odpowiedni-gabinet-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 9http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,dobry-lekarz-medycyny-estetycznej-jak-go-wybrac,10410484,artykul.html, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 10http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,dobry-lekarz-medycyny-estetycznej-jak-go-wybrac,10410484,artykul.html, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 11http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,dobry-lekarz-medycyny-estetycznej-jak-go-wybrac,10410484,artykul.html, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 12http://drignaciuk.pl/jak-wybrac-lekarza-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 23.01.2017 r.
 • 13http://drignaciuk.pl/jak-wybrac-lekarza-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 23.01.2017 r.