Dobry kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy robi zawrotną karierę – już od kilkunastu lat wykorzystywany jest w medycynie estetycznej, a jego popularność rośnie z roku na rok. To najczęściej używany preparat do wypełniania tkanek miękkich, a zabiegi z jego zastosowaniem są mało inwazyjne, bezpieczne i odwracalne w skutkach. Gama preparatów dostępnych na rynku jest bardzo szeroka. Jak się nie pogubić w gąszczu informacji – który kwas jest dobry, a z którego lepiej nie korzystać?

 

 

Król wypełniaczy

Kwas hialuronowy, tak popularny wcześniej w ortopedii, okulistyce i laryngologii, od lat króluje również w medycynie estetycznej. Ponieważ potrafi zdziałać cuda, a dla skóry jest ważniejszy niż kolagen, okrzyknięty został mianem króla wypełniaczy. Ceniony jest ze względu na wszechstronność i odwracalność zabiegów z jego zastosowaniem. Służy do nawilżania i odmładzania cery, modelowania owalu twarzy, policzków i brody, a także zmiany kształtu i objętości ust. Doskonale się sprawdza przy korekcie bruzd nosowo-wargowych, niwelowaniu poziomych zmarszczek czoła i lwiej bruzdy, uniesieniu brwi, korekcji nasady nosa oraz konturowaniu ciała1.

 

 

Kryteria wyboru kwasu hialuronowego

Na wybór preparatu, który jest niezwykle istotny, wpływają takie czynniki, jak: rodzaj zabiegu, cele i oczekiwania pacjenta, okolica poddawana zabiegowi, planowana głębokość podania, ilość preparatu, jaka zostanie wykorzystana, a także możliwości finansowe pacjenta. Inny preparat należy zastosować do modelowania ust, a zupełnie inny do wolumetrii, której celem jest stworzenie rusztowania pod wymodelowanie policzków czy okolicy kości jarzmowych2.

 

 

Najbardziej popularne preparaty na rynku

Preparaty kwasu hialuronowego dostępne na rynku różnią się od siebie nie tylko stężeniem, ale także stopniem usieciowania i zastosowaną technologią sieciowania. Do różnic należy zaliczyć również właściwości fizykochemiczne, czas utrzymywania się w organizmie oraz zastosowanie. Obecnie najbardziej popularnie preparaty w Polsce to: Emervel (Galderma), StylAge (LeaFutur), Juvederm (Allergan), Restylane (Galderma), Teosyal (NewDerm) i Princess (firma Croma). Zazwyczaj każdy producent oferuje kilka produktów o różnej gęstości i właściwościach przeznaczonych do różnego rodzaju zabiegów3.

 

 

Dodatkowe składniki

Na rynku można kupić również specjalne preparaty zawierające oprócz kwasu hialuronowego dodatkowe składniki, które są kompatybilne z działaniem kwasu i zwiększają skuteczność zabiegów. Najczęściej stosuje się aminokwasy (stymulują wytwarzanie włókien kolagenu i elastyny oraz regulują procesy odbudowy tkanek), a także minerały niezbędne w procesie syntezy DNA i witaminy4.

 

 

Dobry kwas hialuronowy - gama Stylage

Dobry kwas hialuronowy - gama Stylage

 

 

Różnice w budowie

Wypełniacze z kwasem hialuronowym mogą różnić się między sobą budową. Niektóre preparaty cechuje duża ilość wiązań chemicznych, co niesie ze sobą ryzyko, że organizm rozpozna je jako ciała obce i będzie chciał je zwalczać, wywołując uczulenie, zmiany skórne i ból. Opatentowana technologia NASHA™ umożliwia zastosowanie niewielkiej ilości wiązań chemicznych – dzięki niej produkowane są najbardziej naturalne wypełniacze kwasu hialuronowego mające najwyższy profil bezpieczeństwa5.

 

 

Aspekty prawne

Od strony prawnej kwas hialuronowy to wyrób medyczny, do których zalicza się m.in. implanty, różnego rodzaju protezy, soczewki itp. Preparat ma bezpośredni kontakt z organizmem, ale mimo że jest wprowadzany do ciała, nie jest lekiem.

 

Bezpieczeństwo pacjenta to podstawowy wymóg, jaki musi spełniać wyrób medyczny. Zgodnie z prawem każdy preparat kwasu hialuronowego musi mieć certyfikat wyrobu medycznego, a to oznacza, że producent musi spełniać standardy dotyczące warunków produkcji i powtarzalności produktu. Musi również dysponować wynikami badań, z których wynika, że produkt jest bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu i życiu pacjenta6.

 

 

Dobry kwas hialuronowy, czyli jaki?

Certyfikat potwierdzający, że dany preparat jest wyrobem medycznym, świadczy o tym, że mamy do czynienia z dobrym kwasem hialuronowym. Taki preparat powstaje podczas dobrego jakościowo procesu technologicznego. Zapewnia on właściwe oczyszczenie z pozostałości ścian komórkowych bakterii, które są wykorzystywane do jego produkcji. W Unii Europejskiej obowiązują minimalne wskaźniki oczyszczenia, których przestrzegają producenci markowych preparatów. Mało tego, wielu z nich utrzymuje je na poziomie znacznie wyższym niż dopuszczalne normy. Nie wiadomo natomiast, jakie są wskaźniki oczyszczenia słabszych i tańszych preparatów kwasu hialuronowego7.

 

 

Podróbki i tanie preparaty

Na rynku jest dostępnych całkiem sporo różnych podróbek i preparatów produkowanych w Chinach. Trudno im zaufać, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, jaki jest ich skład i co tak naprawdę się w nich kryje. Ponieważ tanie kwasy hialuronowe pociągają za sobą niskie koszty zabiegu, przez wiele osób mogą być uważane za atrakcyjną ofertę. Jednak zazwyczaj są to słabe preparaty gorszej jakości, które nie tylko krócej się utrzymują, ale mogą również częściej wywoływać rozmaite powikłania8.

 

 

Cena to nie wszystko

W przypadku zabiegów z kwasem hialuronowym niezwykle istotne jest zaufanie i wiarygodność marki. Różnice w cenach tych samych zabiegów wykonanych przy użyciu dobrego i słabego kwasu mogą być nawet trzykrotne. Nie zawsze trzeba wybierać najdroższe preparaty, jednak ze względu na swoje bezpieczeństwo lepiej nie sięgać po te najtańsze – po ich zastosowaniu częściej pojawiają się siniaki i obrzęki9. Warto dodać, że tańszy kwas utrzymuje się w skórze zaledwie około 4-6 miesięcy, z kolei ten droższy o 20 proc. utrzyma się przez co najmniej rok lub nawet dwa lata.

 

 

Jakość preparatu plus talent lekarza równa się zadowolenie pacjenta

Przy zabiegach z kwasem hialuronowym liczy się zarówno jakość i ilość użytego preparatu, rodzaj żelu czy technika wykonania iniekcji, jak też wiedza i umiejętności lekarza, jego talent i poczucie estetyki. Podanie kwasu wymaga wprawy i doświadczenia – zbyt płytko podany preparat będzie prześwitywał przez skórę, wstrzyknięty zbyt głęboko nie przyniesie efektu, a zaaplikowany do naczynia krwionośnego może spowodować zator10. Decydując się na zabieg, warto wybrać nie tylko dobry kwas hialuronowy, ale również dobrego lekarza. Najważniejsze jest bowiem nasze bezpieczeństwo.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

  • 1http://superlinia.pl/kwas_ktory_cofa_czas/, dostęp w dn. 30.12.2016
  • 2://drstyczen.pl/upload/drstyczen/dobry_kwas_uroda_i_medycyna.pdf, dostęp w dn. 30.12.2016
  • 3http://drstyczen.pl/upload/drstyczen/dobry_kwas_uroda_i_medycyna.pdf, dostęp w dn. 30.12.2016
  • 4http://artofbeauty.com.pl/medycyna-estetyczna/artykul/czas-na-kwas-hialuronowy, dostęp w dn. 30.12.2016
  • 5http://czasnazmiane.pl/artykuly/Wypelniacze_na_bazie_kwasu_hialuronowego/Kwas_kwasowi_nierowny___czym_roznia_sie_wypelniacze_kwasu_hialuronowego_.html, dostęp w dn. 30.12.2016
  • 6http://www.marekwasiluk.pl/dobre-i-zle-preparaty-z-kwasem-hialuronowym/, dostęp w dn. 30.12.2016
  • 7http://www.marekwasiluk.pl/dobre-i-zle-preparaty-z-kwasem-hialuronowym/, dostęp w dn. 30.12.2016
  • 8http://www.marekwasiluk.pl/dobre-i-zle-preparaty-z-kwasem-hialuronowym/, dostęp w dn. 30.12.2016
  • 9http://www.marekwasiluk.pl/dobre-i-zle-preparaty-z-kwasem-hialuronowym/, dostęp w dn. 30.12.2016
  • 10http://superlinia.pl/kwas_ktory_cofa_czas/, dostęp w dn. 30.12.2016