Fakty czy mity na temat medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna to coraz bardziej popularna gałąź medycyny. Jednak wciąż posiada tyle samo zwolenników, co przeciwników. Medycyna estetyczna to nie tylko zabiegi chirurgiczne. Bardzo dobre efekty można uzyskać stosując nieinwazyjne lub małoinwazyjne zabiegi. Warto również pamiętać, że korzystanie z takich zabiegów nie tylko poprawia wygląd, ale też, a może przede wszystkim, ma wpływ na samopoczucie, pewność siebie i komfort życia Pacjentów.

 

 

Mity na temat medycyny estetycznej

Ta gałąź medycyny budzi zainteresowanie, ale również wiele negatywnych emocji. Duża część z nich wynika z naszej niewiedzy. Które z nich to fakty, a które są tylko mitami? Czy warto czasem pomóc naturze i kiedy należy zacząć to robić? I najważniejsze – dla kogo jest medycyna estetyczna? Na te pytania odpowiemy w artykule.

 

 

Zabiegi medycyny estetycznej należy zacząć jak najpóźniej - MIT

Właściwy moment na rozpoczęcie zabiegów nie istnieje. Dla każdego jest on inny. Zależy nie tylko od wieku, lecz także od stanu skóry, mimiki, stylu życia. „Właściwy” moment to ten, kiedy sami zauważamy objawy starzenia skóry. U osób młodszych łatwiej jest uzyskać widoczne efekty poprawy, w przypadku skóry starszej rzadziej wystarczy jeden zabieg, częściej planowany jest cały cykl różnych zabiegów, rozłożonych w dłuższym czasie. Wiele z zabiegów medycyny estetycznej to nie tylko profilaktyka zmian starzeniowych, lecz również leczenie – np. laserowe usuwanie naczynek i blizn, złuszczanie naskórka, usuwanie cellulitu.

 

 

Medycyna estetyczna jest niebezpieczna dla zdrowia - MIT

Po pierwsze, preparaty stosowane w medycynie estetycznej mają ograniczony czas działania, wiec wszelkie dokonane zmiany są odwracalne.
Po drugie - podstawowa zasada, którą warto się kierować to doświadczenie i umiejętności lekarza, który ma wykonywać zabiegi. Przede wszystkim powinien być to lekarz, a nie kosmetyczka czy kosmetolog. Można popytać znajomych, czy mogą polecić konkretnego lekarza specjalistę. Zwróćmy też uwagę na to, czy lekarz godzi się robić wszystko, co sobie pacjent życzy, czy może – wspólnie z nami, po konsultacji medycznej – planuje plan terapeutyczny, i potrafi przyznać, że pewne zabiegi nie zawsze są konieczne. Warto też upewnić się, jakimi preparatami będą wykonywane zabiegi, czy są to preparaty bezpieczne i certyfikowane i sprawdzić czy cena zabiegu nie jest przypadkiem niższa niż koszt samego preparatu.

 

 

Zabiegi medycyny estetycznej można wykonać w każdym gabinecie kosmetycznym - MIT

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP wynika, że prawie 30% osób poddanych badaniu uważa, że zabiegi medycyny estetycznej mogą wykonywać kosmetyczki. Jednak zgodnie z polskim ustawodawstwem, zabiegi, w których następuje przerwanie ciągłości tkanki mogą wykonywać tylko lekarze z pełnym prawem wykonywania zawodu lekarza. Numer prawa wykonywania zawodu lekarza można sprawdzić na stronach internetowych okręgowych izb lekarskich. Do takich zabiegów zaliczamy wszystkie iniekcje, między innymi kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, lipolizę czy zabiegi z osoczem bogatopłytkowym.

 

 

Twarz po zabiegach wygląda sztucznie i nienaturalnie - MIT

Efekt zabiegów za każdym razem zależy od tego, co chcemy uzyskać. W Europie, wykonując zabiegi, lekarze dążą do uzyskania efektu naturalności i lekkiego odświeżenia twarzy, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, gdzie modny jest wyrazisty i czasem przerysowany efekt. W Polsce stosowane są kanony typowe dla Europy. Podawane są niewielkie dawki preparatów, co pozwala uzyskać naturalny i dyskretny efekt. Wszystko zależy więc od ilości zastosowanego preparatu, umiejętności lekarza oraz oczekiwań pacjenta.

 

 

Jak się raz zacznie, to nie można przestać, bo twarz zacznie wyglądać dużo gorzej - MIT

Preparaty wykorzystywane w medycynie estetycznej mają określony czas działania. Przeważnie jest to od 6 do 18 miesięcy. Ich zastosowanie pozwala nawilżyć skórę (kwas hialuronowy), ograniczyć pracę określonych mięśni i tym samym skorygować istniejące zmarszczki i powstrzymać (na czas działania preparatu) ich pojawianie się i pogłębianie. Kiedy czas działania preparatu skończy się, skóra jest w lepszej kondycji, niż przed zabiegiem.

 

 

Medycyna estetyczna jest bardzo droga - MIT

Medycyna estetyczna jest przede wszystkim skuteczna. Nie trzeba jednak wykonywać wszystkich dostępnych na rynku zabiegów. Wspólnie z lekarzem można zaplanować najbardziej potrzebne zabiegi oraz związany z nimi plan finansowy. Coraz większa popularność medycyny estetycznej i związana z tym jej rosnąca dostępność powoduje, że może się okazać, że wykonanie w ciągu roku dwóch zabiegów podania toksyny butulinowej (tak zwanego botoksu) to wydatek na który nas stać.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.