Zabiegi ginekologii estetycznej – poprawa komfortu jakości życia kobiet

Ginekologia estetyczna (ginekologia plastyczna) to stosunkowo młoda dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem dolegliwości i korektą defektów w miejscach intymnych. Łączy ze sobą wiedzę z zakresu samej ginekologii z medycyną estetyczną, oferując zabiegi o charakterze zdrowotnym i estetycznym, które mają na celu poprawę jakości życia kobiet (również seksualnego), zwiększenie komfortu fizycznego i psychicznego pacjentek oraz poprawę wyglądu intymnych części ciała. Większość zabiegów wykonywana jest za pomocą lasera – są one bezpieczne, nieinwazyjne i nie wymagają długiej rekonwalescencji. Dużą część usług z zakresu ginekologii estetycznej stanowią działania o charakterze rekonstrukcyjnym. Polskie Towarzystwo Ginekologii Plastycznej oficjalnie klasyfikuje ginekologię estetyczną w obrębie samej ginekologii i nadaje jej nazwę ginekologii plastycznej.

 

 

Ginekologia estetyczna

Problemy dotyczące budowy i funkcjonowania narządów płciowych stanowią dla kobiet źródło kompleksów i utrudniają, a nawet uniemożliwiają normalne życie seksualne. Zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej stają się coraz bardziej popularne, stanowią bowiem alternatywę dla metod operacyjnych. Postęp medycyny umożliwia dokonanie korekty defektów i niedoskonałości intymnych części ciała.

 

 

Kobiece problemy

Uważa się, że zmiany w kobiecym ciele to cena, jaką kobiety płacą za macierzyństwo. Po porodzie pochwa rozluźnia się i rozszerza; dochodzi do obniżenia narządu rodnego i cewki moczowej. Z upływem lat coraz częściej występują infekcje narządów płciowych, u wielu kobiet pojawia się problem wysiłkowego nietrzymania moczu. Blisko połowa kobiet po menopauzie skarży się na typowe objawy atrofii narządów płciowych – suchość pochwy, ból podczas stosunku płciowego i podrażnienia objawiające się pieczeniem i swędzeniem.

 

 

Komfort, intymność i samopoczucie

Na samopoczucie kobiet negatywnie wpływają również uszkodzenia związane z przebytymi porodami, nabyte lub wrodzone defekty narządów płciowych. Często wiążą się one z różnymi niedogodnościami, takimi jak: infekcje, zakażenia, brak komfortu podczas współżycia, brak wygody przy wykonywaniu różnych czynności, np. przy uprawianiu sportu. Efekty zabiegów ginekologii estetycznej mają korzystny wpływ na poprawę samopoczucia kobiet, ich życia płciowego, jak i wzmocnienie więzi z partnerem.

 

 

Rozwiązania w ginekologii estetycznej

Do przeprowadzania zabiegów stosuje się rozwiązania najwyższej jakości – ich celem jest zapewnienie pacjentkom poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Zabiegi są bezpieczne i nie wymagają rekonwalescencji. Pomagają odzyskać elastyczność pochwy, zmniejszyć jej rozmiar i poprawić nawilżenie; są precyzyjne i nieinwazyjne. Najczęściej wykorzystywane techniki zabiegowe to: laseroterapia (Petit Lady Action II, Mona Lisa Touch™), iniekcje kwasem hialuronowym, zastosowanie liftingujących nici waginalnych (Vaginal Narrower).

 

 

Zabiegi ginekologii estetycznej:

• labioplastyka - leczenie asymetrii narządów płciowych;
• laseroterapia pochwy i sromu;
• leczenie asymetrii narządów płciowych;
• leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu;
• lifting pochwy za pomocą nici Vaginal Narrower;
• lipoliza iniekcyjna wzgórka łonowego;
• mezoterapia okolic intymnych, m.in. osoczem bogato płytkowym;
• modelowanie i plastyka warg sromowych (obkurczanie i powiększanie);
• odmładzanie okolic intymnych;
• odtwarzanie błony dziewiczej;
• plastyka napletka łechtaczki;
• plastyka pochwy;
• plastyka punktu G (uwypuklanie i powiększanie punktu G);
• plastyka warg sromowych większych i mniejszych;
• rehabilitacja po porodzie;
• rewitalizacja i ujędrnianie warg sromowych;
• terapia poporodowych uszkodzeń pochwy i krocza;
• wybielanie okolic intymnych;
• wypełnianie i remodeling warg sromowych większych kwasem hialuronowym.

 

 

Działanie zabiegów

W zależności od konkretnego przypadku, w trakcie konsultacji z lekarzem, który poznaje potrzeby Pacjentki, dobiera się odpowiednie zabiegi.

 

 

Laseroterapia

Zabiegi laserowe: laser to urządzenie, które emituje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Uzyskanie promieniowania o minimalnej szerokości linii emisyjnej jest bardzo łatwe i pozwala precyzyjnie operować wiązką światła. Strzał lasera jest bardzo precyzyjny – dzięki niemu można usuwać zmiany, nie raniąc zdrowych tkanek. W porównaniu z tradycyjną chirurgią zabiegi laserowe dają stosunkowo mało powikłań.
Lasery czerwone, które termicznie działają na tkankę, poprawiają ukrwienie tkanek, zmniejszają obszar objęty stanem zapalnym, likwidują obrzęk i przyśpieszają gojenie się rany. W ginekologii stosowane są do leczenia stanów zapalnych szyjki macicy, sromu, zmniejszania blizn po cięciu cesarskim, nacięciu krocza, poprawy funkcji pęcherza przy nietrzymaniu moczu. Z kolei laser jagowo-erbowy wykorzystuje się do leczenia nietrzymania moczu lekkiego i średniego stopnia, poprawy trofiki (np. nawilżenia), zmniejszania pochwy, zmniejszania i odbarwiania warg sromowych.

 

 

Terapia kwasem hialuronowym

Iniekcje kwasem hialuronowym: dzięki nim można zwiększyć objętość warg sromowych większych i wzgórka łonowego – wargi sromowe stają się bardziej jędrne i nawilżone, zostaje wzmocniona ich struktura. Odbudowanie objętości warg sromowych zapewnia lepszą ochronę przed infekcjami i podrażnieniami. Po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego w skórę właściwą wargi sromowej i przedsionka pochwy zwiększa się napięcie i stopień nawilżenia skóry; ponadto ustępują dolegliwości w postaci bólu czy świądu okolic intymnych. Pobudzenie fibroblastów działa stymulująco na produkcję własnego kolagenu w komórkach, umożliwiając właściwe funkcjonowanie tkanek żeńskich narządów płciowych.

 

 

Zastosowanie nici waginalnych

Nici waginalne: stosowane są w celu zwężenia wejścia do pochwy i liftingu tkanek krocza u kobiet w wieku do 60 r.ż. Zabiegi wykonuje się również u pacjentek z poporodowym defektem anatomiczno-funkcjonalnym krocza, którym dokuczają konsekwencje zmniejszenia napięcia mięśni krocza i luźnego wejścia do pochwy.

 

 

Labioplastyka

Labioplastyka: to zabieg polegający na chirurgicznej lub laserowej zmianie kształtu warg sromowych mniejszych. Jego celem jest przywrócenie właściwego wyglądu fałd błony śluzowej waginy, jeśli są zdeformowane lub zbyt duże i utrudniają współżycie, a także codzienne funkcjonowanie.

 

 

Ginekologia estetyczna – dla kogo?

Z zabiegów wykonywanych w ramach ginekologii estetycznej mogą korzystać kobiety w każdym wieku, ale ich ogólny stan zdrowia powinien być dobry. Korzyści z zabiegów odniosą pacjentki, które cierpią na nietrzymanie moczu, zmagają się z dolegliwościami spowodowanymi menopauzą lub uskarżają się na suchość pochwy czy też na zmiany w wyglądzie stref intymnych. Ich przyczyną mogą być przebyte porody, urazy, nacięcie lub pęknięcie krocza podczas porodu powikłane nieprawidłowym gojeniem.
Ponadto zabiegi ginekologii estetycznej są polecane kobietom, które:

  • mają wadliwą budowę zewnętrznych narządów płciowych (niedorozwój, asymetria, przerost warg sromowych większych bądź mniejszych, przerost tkanki tłuszczowej wzgórka łonowego, wady budowy błony dziewiczej lub łechtaczki);
  • nie są w pełni zadowolone z wyglądu zewnętrznych narządów płciowych;
  • nie odczuwają satysfakcji z życia seksualnego, np. z powodu niewłaściwej budowy lub uszkodzenia narządów płciowych – zbyt duże wargi sromowe, rozciągnięcie mięśni pochwy, zniekształcenie krocza, zasłonięcie łechtaczki.

 

 

Efekty pozabiegowe

Różne zabiegi przynoszą różne korzyści, dlatego ich dobór zawsze jest poprzedzony konsultacją z lekarzem. Najczęściej Pacjentki są w stanie dobrze określić swoje potrzeby, ale w skomplikowanych czy niejasnych przypadkach rozmowa z lekarzem może pomóc podjąć właściwą decyzję i dobrać odpowiednią terapię.

 

 

Przy nietrzymaniu moczu

Zabiegi laserowe: po zabiegach laserowych następuje odbudowa błony śluzowej i dochodzi do rewitalizacji pochwy, która wraca do stanu sprzed porodu – jest ciaśniejsza, lepiej nawilżona i bardziej elastyczna. Problemy związane z nietrzymanie moczu znikają lub zmniejszają się w znaczącym stopniu. Pacjentki odzyskują komfort fizyczny i psychiczny, nabierają pewności siebie, co wpływa pozytywnie na ich kontakty intymne i zwiększa satysfakcję z seksu.

 

 

Powiększenie punktu G i zwiększenie doznań

Iniekcje kwasem hialuronowym: pierwsze efekty są widoczne już po tygodniu od wykonania zabiegu i utrzymują się do dwóch lat. Po zastosowaniu iniekcji kwasem hialuronowym dochodzi do zwężenia pochwy, co pozwala na zwiększenie doznań odczuwanych podczas stosunku płciowego. Zabieg przywraca również prawidłowe nawilżenie pochwy, przynosząc ulgę kobietom uskarżającym się na jej suchość. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego w punkt G powiększa go i ujędrnia, dzięki czemu kobiety czerpią większą satysfakcję z seksu.

 

 

Odmłodzenie, poprawa napięcia, poprawa estetyki

Nici waginalne: pozytywne skutki zastosowania waginalnych nici liftingujących utrzymują się przez wiele lat, nawet po rozpuszczeniu się nici. Pierwsze efekty w postaci zwężenia wejścia do pochwy i poprawy estetyki tkanek krocza i sromu są widoczne natychmiast po wykonaniu zabiegu. Długoterminowe efekty, takie: jak lifting tkanek, wyraźne odmłodzenie i poprawa ich napięcia w obrębie pochwy i krocza, są wynikiem pobudzenia syntezy włókien białkowych i procesów odnowy biologicznej. Są one widoczne już po 7 dniach od zabiegu.

 

 

Lepszy wygląd i większa satysfakcja

Po zabiegu labioplastyki zmienia się wielkość, kształt i wygląd warg sromowych. Wzrasta poczucie pewności siebie i komfort życia pacjentki. Znacznej poprawie ulega jakość życia seksualnego.

 

 

Ginekologia estetyczna – przebieg zabiegów

W zależności od wybranej kuracji, różnie będzie wyglądał jej przebieg oraz efekty. Inne są też wskazania i przeciwskazania do wykonania zabiegów.

 

 

Przygotowanie do zabiegów

Większość zabiegów (zabiegi laserowe, iniekcje kwasem hialuronowym, nici waginalne) nie wymaga specjalnych przygotowań. Przed każdym zabiegiem należy wyleczyć wcześniej ewentualne infekcje dróg rodnych i wygolić części intymne. Potrzebny jest również wynik aktualnego badania cytologicznego. W przypadku labioplastyki konieczne jest wykonanie podstawowych badań, takich jak: grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, APTT, INR, PT, poziom cukru, elektrolity, u kobiet po 40 r.ż. – antygen HBS i EKG. Na kilka dni prze zabiegiem trzeba odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi. Wszystkie zabiegi powinny odbywać się kilka dni po ostatniej miesiączce, w pierwszej połowie cyklu.

 

 

Zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe: przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych i nie wymagają pobytu w szpitalu. Wykonywane są za pomocą specjalnej głowicy, która jest wyposażona w skaner. Lekarz wprowadza głowicę do wnętrza pochwy – wiązka lasera oddziałując na ścianki pochwy i wargi sromowe, powoduje fototermiczne nieablacyjne napięcie i obkurczenie pochwy. Energia dostarczona do kanału pochwy i jej wejścia powoduje ogrzanie tkanek; pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do obkurczenia się włókien kolagenowych i pojawienia się nowych, a błona śluzowa pochwy staje się bardziej napięta i elastyczna.

 

 

Zabiegi ginekologii estetycznej z użyciem kwasu hialuronowego

Iniekcje kwasem hialuronowym: zabieg powiększenia warg sromowych polega na wstrzyknięciu preparatu w wargi sromowe przy pomocy bardzo cienkich igieł. Kwas hialuronowy może być również wstrzykiwany w ścianki pochwy. Coraz większą popularność cieszy się powiększenie kwasem hialuronowym tzw. punktu G, który znajduje się na przedniej ściance pochwy i jest szczególnie unerwiony.

 

 

Zabiegi z użyciem nici liftingujących

Nici waginalne: zastosowanie nici liftingujących to mało inwazyjna procedura, którą można przeprowadzić w ramach chirurgii jednego dnia. Nić zostaje umieszczona pod skórą krocza lub w płytko położonych mięśniach tej okolicy – wykonuje się w tym celu małe nacięcie, które zamyka się cienkimi szwami. Jedna nić wystarczy, aby uzyskać pożądany efekt; w przypadku większych defektów tkanek zakłada się dwie nici. Na ich końcach znajdują się dwie igły; maleńkie haczyki ułożone w dwóch przeciwnych kierunkach nici waginalnych utrzymują ich stałą pozycję w ciele do czasu, aż się rozpuszczą. Gwarantuje to stabilność liftingu i odmłodzenie tkanek.

 

 

Labioplastyka

Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar skóry, tkanki podskórnej i tłuszczowej w zakresie ustalonym z pacjentką. Nadmiar tkanki wargi sromowej zostaje obcięty laserowo lub skalpelem.

 

 

Znieczulenie

Zabiegi laserowe: zabiegi z użyciem lasera Petit Lady Action II lub Mona Lisa Touch™ są bezbolesne i nie wymagają podania znieczulenia, ponieważ impuls lasera jest bardzo krótki. Pacjentki podczas zabiegów laserowych odczuwają jedynie nieznaczne ciepło.
Iniekcje kwasem hialuronowym: zabiegi są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym.
Nici waginalne: lifting krocza z wykorzystaniem nici Vaginal Narrower wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Labiplastykę wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

 

 

Czas trwania i ilość zabiegów

Zabiegi laserowe trwają na ogół kilka – kilkanaście minut. O ich ilości decydują indywidualne potrzeby pacjentki. Często wystarcza jeden zabieg, ale w niektórych przypadkach należy wykonać od 2 do 4 zabiegów w odstępach co 2-4 tygodnie.
Iniekcje kwasem hialuronowym: zabieg trwa na ogół około 30 minut. Częstotliwość zabiegów zależy od ich rodzaju – rewitalizację pochwy można powtarzać co pół roku – rok, a powiększenie punktu G lub warg sromowych najczęściej co około dwa lata.
Nici waginalne: zabiegi trwają od kilkunastu minut do maksymalnie godziny. Mogą być powtarzane co kilka lat.
Labioplastyka - w zależności od stopnia trudności czas trwania zabiegu wynosi 30-60 minut.

 

 

Zalecenia po zabiegach laseroterapii i labioplastyce

Zabiegi laserowe: po wykonaniu zabiegu zalecane jest ograniczenie wysiłku fizycznego, unikanie gorących kąpieli i podnoszenia ciężarów, a także wstrzemięźliwość seksualna do 7 dni. Należy przez 4-5 dni unikać czynników powodujących infekcje bakteryjne (basen, sauna, współżycie). Nie można w tym czasie stosować mydła, spirytusu i środków myjących na bazie alkoholu. Nie wolno również wykonywać irygacji; zamiast wycierać miejsca po zabiegu, należy je delikatnie osuszać gąbką lub ręcznikiem. Niewskazane jest także drażnienie skóry w tych okolicach, gdzie został wykonany zabieg. Przez 2 tygodnie nie należy wykonywać innych zabiegów na sromie, np. depilacji. Wskazane jest nawilżanie miejsc po zabiegu preparatami nawilżającymi 2-3 razy dziennie. Po 4-6 tygodniach pacjentka powinna przyjść na wizytę kontrolną. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań należy skontaktować się z lekarzem.
Po labioplastyce nie należy uprawiać sportu i wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych; nie można także współżyć przez okres 4-6 tygodni.

 

 

Zalecenia po zabiegach kwasem hialuronowym lub nićmi

Iniekcje kwasem hialuronowym: zaleca się abstynencję seksualną przez 7 dni od zabiegu.
Nici waginalne: rekonwalescencja jest stosunkowo krótka – już kilka dni po zabiegu można wrócić codziennych obowiązków, a po kilku tygodniach do pełnej aktywności seksualnej. Wskazane jest stosowanie delikatnych środków do higieny intymnej o działaniu odkażającym aż do rozpoczęcia następnego krwawienia miesiączkowego.

 

 

Wskazania do zabiegów

Zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej mogą poddać się kobiety w każdym wieku. Najczęściej korzystają z nich młode mamy i kobiety, które wchodzą w okres przekwitania – wówczas żeńskie narządy płciowe ulegają największym zmianom.

 

 

Czy zabiegi ginekologii estetycznej są dla mnie?

Zabiegi są wykonywane u pacjentek, które uskarżają się na złe samopoczucie psychiczne wynikające ze skrępowania wyglądem własnych narządów płciowych i odczuwają dyskomfort w ich okolicach. Uciążliwe infekcje, które powracają pomimo leczenia, stanowią kolejny powód, dla którego warto poddać się zabiegom ginekologii estetycznej.
Do innych wskazań należą:
• blizny i zrosty po nacięciu krocza;
• ból podczas stosunku;
• częste podrażnienia pochwy;
• dyskomfort odczuwany podczas chodzenia;
• nieprawidłowy wygląd i proporcje warg sromowych;
• niezadowolenie z życia seksualnego;
• odczuwanie pieczenia i swędzenia okolic intymnych;
• przerośnięte wargi sromowe mniejsze;
• rozszerzenie pochwy po porodzie (luźność pochwy);
• spadek elastyczności ścianek pochwy;
• suchość pochwy utrudniająca codzienne funkcjonowanie;
• uciążliwe nietrzymanie moczu.

 

 

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej to:
• choroby autoimmunologiczne;
• ciąża;
• karmienie piersią;
• miesiączka;
• nieprawidłowy wynik badania cytologicznego;
• nieuregulowana cukrzyca;
• nowotwory narządu rodnego;
• opryszczka;
• padaczka;
• połóg;
• zaburzenia krzepliwości krwi (istotne w przypadku zastosowania nici waginalnych i zabiegów chirurgicznych);
• zakażenia i infekcje dróg rodnych;
• zły ogólny stan zdrowia;
• zmiany skórne sromu wymagające wcześniejszej weryfikacji histopatologicznej.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.