Zabiegi z hydroksyapatytem wapnia

Stymulacja kolagenu i zagęszczenie skóry bez dodawania objętości. Duża wydajność preparatu i długotrwały, ponad 2-letni efekt.

 

 

Po 25. roku życia skóra człowieka, a w szczególności kobiet traci swoją jędrność i elastyczność oraz zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. W tym celu przeprowadza się wiele zabiegów, które mają poprawić wygląd i strukturę skóry oraz wymodelować kontur twarzy. Jednym z nich jest zabieg z hydroksyapatytem wapnia. W Polsce dostępne są 2 prepatraty zawierające hydroksyapatyt wapnia: Radiesse oraz od niedawna Crystalys.

 

 

Objawy starzenia się skóry twarzy

W pewnym wieku zmieniają się proporcje twarzy, opadają policzki, a owal twarzy widocznie rozszerza się ku dołowi, tworząc w ten sposób kształt odwróconej litery „V”. Zmarszczki zaczynają się sukcesywnie pogłębiać, a szczególnie widoczne jest to w okolicy oczu, ust i podbródka. Wpływ na to ma w dużej mierze rozpad cienkiej warstwy tkanki tłuszczowej, znajdującej się pod skórą. To ona odpowiada za utrzymanie jej sprężystości oraz elastyczności. Skutki takiej utraty objętości pojawiają się przede wszystkim w okolicy kości jarzmowej, na policzkach, a także na dłoniach.

 

 

Zabiegi z hydroksyapatytem wapnia i ich działanie

Zabieg z użyciem hydroksyapatytu wapnia służy zagęszczeniu skóry bez dodawania objętości. Efekt działania hydroksyapatytu wapnia jest widoczny od razu po zabiegu, co jest możliwe dzięki nośnikowi żelowemu, który w trakcie pierwszych 4 miesięcy pochłania makrofagi i tym samym zanika. Fibroblasty poddane stymulacji hydroksyapatytu wapnia produkują w tym czasie nowy kolagen, który zajmuje jego miejsce. Nowy kolagen produkowany jest wokół mikrocząsteczek hydroksyapatytu wapnia odpowiedzialnych za tworzenie swego rodzaju rusztowania dla skóry i stymulowanie produkcji włókien kolagenowych. W efekcie skóra, na której widoczne były oznaki starzenia, zostaje odmłodzona i wygładzona.

 

 

Hydroksyapatyt wapnia jest podawany przez wstrzyknięcie go pod skórę, a jego działanie przebiega dwuetapowo:

1. natychmiastowa korekta zmarszczek,
2. stymulacja fibroblastów i produkcja kolagenu.

 

 

Zabiegi z hydroksyapatytem wapnia

Efekty przeprowadzonego zabiegu zazwyczaj utrzymują się około 2 lat, a u wielu pacjentów nawet dłużej. Hydroksyapatyt wapnia, który jest stosowany, ma strukturę, właściwości i skład podobne do tego, jaki obecny jest w kościach oraz zębach człowieka. Po jego zastosowaniu skóra staje się bardziej elastyczna i sprężysta, a efekt wygładzonych zmarszczek widoczny jest od razu. Naturalnie odmłodzona skóra staje się również grubsza i tym samym wzmocnione zostajejej „rusztowanie”. Po wykonanym zabiegu od razu można wrócić do codziennych obowiązków i pełnej aktywności.

 

 

Przygotowanie do zabiegu z hydroksyapatytem wapnia

Zabieg zawsze poprzedzony jest konsultacją medyczną, podczas której przeprowadza się dokładną analizę twarzy, skóry i objawów starzenia, co pozwala na wspólne z lekarzem precyzyjne określenie potrzeb skóry.

 

 

Znieczulenie

Przed zabiegiem do preparatu dodawany jest środek znieczulający, co zmniejsza nieprzyjemne odczucia. Znieczulenie może być podawane również w postaci kremu lub osobnego zastrzyku.

 

 

Hydroksyapatyt wapnia - przebieg zabiegu

Iniekcja wykonywana jest przy użyciu igły lub kaniuli. Preparat wstrzykiwany jest do tkanki podskórnej, co przejawia się natychmiastowym wygładzeniem zmarszczek w tym miejscu. Czas trwania zabiegu to ok. 30-60 minut.

 

 

Efekty zabiegu z hydroksyapatytem wapnia

Preparat działa dwufazowo, a jego efekty utrzymują się około 2 lat, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. W porównaniu do kwasu hialuronowego wydajność hydroksyapatytu wapnia jest większa (1-2 strzykawki o pojemności 1,25-1,5 ml każda pozwalają często skorygować całą twarz).

 

 

Zalecenia po zabiegu z hydroksyapatytem wapnia

Od razu po zabiegu można wrócić do swoich codziennych obowiązków. Czasami mogą wystąpić lekkie zasinienia, utrzymujące się do kilku dni. Przez ok. 3 dni odczuwalne mogą być również nierówności na skórze oraz obrzęki, które znikają samoistnie.

 

 

Wskazania do zabiegu

Zabiegowi poddawać się mogą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy chcą poprawić wygląd skóry, zminimalizować efekty starzenia oraz poprawić kondycję skóry. Do szczególnych wskazań należą:

 • modelowanie policzków,
 • modelowanie dłoni,
 • zagęszczenie skóry,
 • likwidacja bruzd nosowo-wargowych,
 • usunięcie blizn potrądzikowych,
 • przywrócenie jędrności skórze,
 • wypełnienie zmarszczek i bruzd.

 

 

Przeciwwskazania do zabiegu z hydroksyapatytem wapnia

 • ciąża, a także okres poporodowy, podczas którego kobieta karmi piersią
 • stany zapalne i rumieniowe
 • bakteryjne choroby skóry
 • cukrzyca i choroby nowotworowe
 • zażywanie leków, które rozrzedzają krew, jak np. aspiryna
 • alergie na stosowany podczas zabiegu preparat.