Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej

Eksperci medycyny estetycznej zwracają uwagę na to, że niemal wszystkie zabiegi, które ingerują w skórę, uszkadzają ją w jakimś stopniu. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegach estetycznych, bez względu na to, czy wykonano mezoterapię, laseroterapię czy peeling. Osoby, które korzystają z dobrodziejstw medycyny estetycznej, powinny pamiętać o specjalnej pielęgnacji skóry po zabiegach.

 

 

Pielęgnacja przyśpiesza regenerację

Skóra po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej powinna prawidłowo się goić i regenerować. Niezwykle istotna jest prawidłowa pielęgnacja, dzięki której można przyspieszyć ten proces. Specjalną pielęgnację należy wdrożyć zwłaszcza po takich zabiegach, jak: mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, peelingi chemiczne czy laseroterapia1.

 

 

Dolegliwości pozabiegowe

Jednym z pierwszych objawów uszkodzeń skóry po zabiegach medycyny estetycznej może być zaczerwienienie wywołane jej podrażnieniem, obrzęki lub zasinienia. Zdarza się, że po niektórych zabiegach skóra jest ściągnięta, a pacjent odczuwa pieczenie, czasem nawet nieprzyjemny ból2.

 

 

Czynniki podrażniające skórę

Zabiegi medycyny estetycznej penetrują w głębokie warstwy skóry, dlatego też po ich wykonaniu należy unikać wszelkich czynników dodatkowo podrażniających skórę3. Nie można również podejmować aktywności, które mogłyby pogłębiać proces zapalny, wspomagać tworzenie się wybroczyn, czy narażać skórę na pojawienie się zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych4.

 

 

Czego należy unikać

Najważniejsze jest unikanie słońca przez około 3-4 tygodnie po zabiegu, a w przypadku laseroterapii okres ten wydłuża się nawet do 6 miesięcy. Ponadto należy zrezygnować z sauny i solarium. Po niektórych zabiegach nie można korzystać z siłowni, uprawiać fitnessu, a nawet nosić ciężkich zakupów (np. w przypadku toksyny botulinowej). Nie należy rozdrapywać ran, ani zdrapywać strupków, co grozi zakażeniem. Nie można też drapać szczypiącej i swędzącej skóry5. Jeśli jesteśmy właścicielami czworonogów, to warto ich nie głaskać i nie przytulać do czasu, aż nie zagoi się skóra – w innym przypadku konsekwencją może być gorsze gojenie lub zakażenie. Po zabiegach laserowych czasem lekarz zaleca, aby nie przemywać twarzy wodą w dniu zabiegu.

 

 

Kosmetyki stosowane po zabiegach

Ponieważ zwykłe kosmetyki mogą podrażniać skórę po zabiegu, dlatego najlepiej używać specjalnych produktów aptecznych, np. kremu, który działa jak opatrunek (Cicalfate, Cicaplast, Alantan i inne). Warto również stosować kojącą wodą termalną w sprayu i spryskiwać nią podrażnioną po zabiegu skórę6. Czasami do pielęgnacji pozabiegowej wystarczy zwykła wazelina, a w przypadku, jeśli mamy obrzęk lub siniaki – preparat z heparyną (np. Lioton 1000) lub z arniką.
Lekarz medycyny estetycznej powinien doradzić, z jakiego kosmetyku warto korzystać, jaki krem dobrać i jak często go stosować. Cennych wskazówek mogą udzielić również farmaceuci7.

 

 

Działanie preparatów regenerujących i kojących

Kremy regenerujące i kojące działają przede wszystkim przeciwzapalnie i przyśpieszają regenerację naskórka. Łagodzą podrażnienia skóry, takie jak: zaczerwienienie, uczucie swędzenia i napięcia, pieczenie i nadmierne złuszczanie. Dodatkowo nawilżają skórę i ją zmiękczają8. Odpowiednio zbilansowane składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych pomagają zmniejszyć ból i zabezpieczają skórę przed czynnikami zewnętrznymi, które mogłyby ją dodatkowo podrażnić. Ponadto ich stosowanie wzmacnia efekty zabiegu9.

 

 

Skład kosmetyków pielęgnacyjnych

Najczęściej kremy regenerujące i kojące zawierają takie substancje, jak:

 • siarczan miedzi i siarczan cynku – działanie antybakteryjne;
 • sukralfat (sól glinowa siarczanu sacharozy) – regeneracja skóry;
 • gliceryna, masło karite itp. – odżywienie i nawilżenie skóry;
 • kwas hialuronowy – tworzenie ochronnego opatrunku na powierzchni skóry i zatrzymywanie wody w naskórku;
 • arnikę lub heparynę – zmniejszają obrzęki.

W preparatach stosowane są również cytokiny i kompleksy peptydowe (silne stymulatory komórek macierzystych odmładzające skórę poprzez jej przebudowę), alantoina mająca na celu przyspieszenie procesu gojenia się skaleczeń, otarć naskórka i odparzeń, pantenol i wodę termalną służącą do łagodzenia i kojenia podrażnień oraz wyciągi roślinne pobudzające skórę do regeneracji10.

 

 

Efekty zabiegu zależne od pielęgnacji

Od tego jak wygląda pielęgnacja skóry po zabiegu, w dużej mierze zależą efekty samego zabiegu. Po peelingu chemicznym preparaty regenerujące pozwalają zmniejszyć odczyn zapalny oraz redukują ryzyko wystąpienia przebarwień będących następstwem uszkodzenia naskórka. Po zabiegach z użyciem lasera naczyniowego często pojawia się obrzęk, który należy złagodzić, skracając czas trwania oraz zmniejszając jego intensywność11.

 

 

Pielęgnacja skóry

Preparaty pielęgnacyjne warto stosować w miejscach poddanych zabiegowi przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem – delikatnie masując, aż krem się całkiem wchłonie. Należy pamiętać o tym, aby nie narażać oczu na kontakt z kosmetykami. Procedury pielęgnacyjne powinny być wdrażane po konsultacji z lekarzem wykonującym zabieg według indywidualnego planu zabiegowego, który jest uzależniony od stanu skóry i jej potrzeb. Zabiegi pielęgnacyjne odgrywają dużą rolę – odpowiednio nawilżają skórę, redukują podrażnienia i zaczerwienienia oraz łagodzą uczucie ściągnięcia i swędzenie. Zmniejszają również ryzyko hiperaktywności układu odpornościowego12.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1http://wizaz.pl/Pielegnacja/Jak-pielegnowac-skore-po-zabiegach-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 2http://www.bebeauty.pl/jak-dbac-o-skore-po-zabiegach-medycyny-estetycznej.html, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 3http://www.bebeauty.pl/jak-dbac-o-skore-po-zabiegach-medycyny-estetycznej.html, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 4https://www.doz.pl/czytelnia/a12310-Pielegnacja_skory_po_zabiegach_dermatologicznych_okiem_kosmetologa, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 5https://www.doz.pl/czytelnia/a12310-Pielegnacja_skory_po_zabiegach_dermatologicznych_okiem_kosmetologa, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 6http://wizaz.pl/Pielegnacja/Jak-pielegnowac-skore-po-zabiegach-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 7http://www.bebeauty.pl/jak-dbac-o-skore-po-zabiegach-medycyny-estetycznej.html, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 8http://wizaz.pl/Pielegnacja/Jak-pielegnowac-skore-po-zabiegach-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 9http://www.bebeauty.pl/jak-dbac-o-skore-po-zabiegach-medycyny-estetycznej.html, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 10http://wizaz.pl/Pielegnacja/Jak-pielegnowac-skore-po-zabiegach-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 11http://wizaz.pl/Pielegnacja/Jak-pielegnowac-skore-po-zabiegach-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 25.01.2017
 • 12http://artofbeauty.com.pl/medycyna-estetyczna/artykul/pielegnacja-skory-po-zabiegach-dermo-inwazyjnych, dostęp w dn. 25.01.2017