Nici liftingujące PDO – fakty i mity

Wokół nici liftingujących PDO narasta coraz więcej mitów, choć całkiem niedawno przebojem weszły na polski rynek i cieszą się coraz większą popularnością u kobiet w różnym wieku. Zabieg ten pozwala na skuteczne i bezpieczne napięcie skóry oraz poprawę jej gęstości, stanowiąc bezkrwawą alternatywę dla liftingu chirurgicznego. Polidioksanon, z którego wykonane są nici (stąd nazwa nici PDO), wywołuje łagodną odpowiedź tkankową prowadzącą do produkcji nowego kolagenu.

 

 

Nici liftingujące PDO

System nici liftingujących PDO powstał kilka lat temu w Korei Południowej. Obecnie jest wykorzystywany w wielu krajach na całym świecie, m.in. w USA, Brazylii i Japonii, a także w państwach Europy Zachodniej i w Polsce. Nici są dopuszczone do użytku w całej Unii Europejskiej i posiadają medyczny certyfikat bezpieczeństwa CE.

 

Wiele Polek zadaje sobie pytanie, na czym tak naprawdę polega zabieg z użyciem nici liftingujących PDO i czy powinny z niego skorzystać. W Internecie można znaleźć sporo sprzecznych ze sobą informacji, przez co wątpliwości jedynie narastają. Zanim zdecydujesz się na zabieg, sprawdź, co jest faktem, a co mitem.

 

 

Polidioksanon jest szkodliwy dla organizmu - MIT

Polidioksanon, z którego są wykonane nici liftingujące PDO, to materiał znany i stosowany od wielu lat do szwów skórnych i podskórnych w różnych gałęziach medycyny – gastroenterologii, urologii, ginekologii i okulistyce. Przez dwadzieścia lat wykonano na całym świecie kilkadziesiąt milionów zabiegów chirurgicznych z zastosowaniem materiałów szewnych wykonanych z polidioksanonu. Tak duża ilość skutecznie przeprowadzonych zabiegów pozwala stwierdzić, że nici liftingujące PDO są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Polidioksanon ze względu na swoje właściwości polegające na stymulacji produkcji kolagenu znalazł zastosowanie również w medycynie estetycznej jako antidotum na wiotkość skóry i zmarszczki – nici liftingujące PDO powodują wzmocnienie i zagęszczenie skóry i poprawę jej napięcia.

 

 

Nici liftingujące PDO pozostają w skórze do końca życia - MIT

Nici są wykonane z polidioksanonu, substancji czynnej, która zaczyna się rozpuszczać w tkance stopniowo, po około 6 miesiącach od wprowadzenia w skórę, jednak efekt zabiegu utrzymuje się około 2 lat. Zanim jednak nici liftingujące PDO zupełnie się rozpuszczą, pomagają w produkcji nowego kolagenu. Pobudzają syntezę naturalnego kwasu hialuronowego, jednocześnie stymulując fibroblasty do produkcji elastyny, białka odpowiedzialnego za elastyczność naszej skóry.

 

 

Lifting nićmi liftingującymi PDO jest bolesny - MIT

Zabieg nie jest bolesny i większość lekarzy medycyny estetycznej nie stosuje żadnego znieczulenia. Jednak na życzenie pacjenta na pół godziny przed zabiegiem lekarz może zastosować krem znieczulający Emla lub znieczulić lidokainą miejsca wprowadzenia nici PDO. Jest to znieczulenie dentystyczne – takie jak u stomatologa.

 

 

Zabieg wymaga wykonania nacięć na skórze - MIT

Na rynku dostępne są nici różnego rodzaju, którego wymagają innych technik zabiegowych. Żeby wprowadzić nici liftingujące PDO pod skórę, nie wykonuje się na niej żadnych nacięć. Lekarz wprowadza pod skórę pacjenta niezwykle cienką igłę, na którą nałożona zostaje nić PDO. Jeśli do założenia nici używana jest kaniula, wówczas najpierw wykonuje się na skórze nakłucie igłą, a przez powstały w ten sposób otwór wprowadza się najpierw kaniulę, następnie zaś nić liftingującą.

 

 

Po zabiegu pozostają rozległe siniaki i blizny - MIT

Pojawienie się siniaków zależy w dużej mierze od wprawnej ręki lekarza i miejsc, w które zostają wprowadzone nici. Nawet jeśli po zabiegu powstają siniaki, powinny być niewielkie i łatwe do ukrycia pod makijażem.

 

Po wprowadzeniu nici First Lift Barb 4D (z haczykami) siniaki mogą być nieco większe, jednak całkowicie znikają w ciągu maksymalnie dwóch tygodni. Tuż po zabiegu można się spodziewać lekkiej opuchlizny, ale nie pozostają po nim żadne blizny.

 

 

Wymagana jest długa rekonwalescencja - MIT

Stosowanie nici liftingujących nie wymaga rekonwalescencji. Po zabiegu może być widoczna lekka opuchlizna i siniaki, dlatego też jeśli ktoś chce uniknąć ciekawskich spojrzeń i dociekliwych pytań, nie powinien wracać do pracy bezpośrednio po wykonaniu liftingu. Warto poddać się zabiegowi w piątek, żeby po weekendzie udać się do pracy, nie narażając się na bycie w centrum zainteresowania.

 

 

Po wykonaniu liftingu obowiązują zalecenia pozabiegowe - FAKT

Mimo że bezpośrednio po liftingu można wrócić do swoich codziennych obowiązków, zaleca się zrezygnować z wysiłku fizycznego, basenu i sauny przez 3-5 dni. Należy unikać masażu i innych zabiegów na twarzy przez minimum 7 dni. Wskazane jest również, aby ograniczyć mimikę twarzy, panując nad odruchem ziewania, delikatnie otwierając usta i rezygnując ze spożywania wielkogabarytowych posiłków (np. jabłek) przez okres 7-10 dni.

 

 

Zabiegu nie można łączyć z innymi zabiegami medycyny estetycznej - MIT

Lifting nićmi PDO można dowolnie łączyć z innymi zabiegami z zakresu medycyny estetycznej. Rodzaj i zakres zabiegów należy ustalić z lekarzem medycyny estetycznej.

 

 

Nici PDO to zabieg do wykonania o dowolnej porze roku - FAKT

W przypadku zabiegów z nićmi liftingującymi pora roku nie ma żadnego znaczenia – można je wykonywać w ciągu całego roku, również latem. Pogoda nie ma wpływu na efekty zabiegu.

 

 

Zabieg zmienia rysy twarzy - MIT

Po wprowadzeniu nici liftingujących PDO rysy twarzy pozostają niezmienione. Stworzone za pomocą nici rusztowanie pozwala uzyskać ładny owal twarzy i wygładzenie zmarszczek. Obawy, że po zabiegu rysy twarzy zmienią się, są nieuzasadnione, ponieważ procedura ta ma charakter liftingu bez użycia skalpela. Napięcie skóry poprawia się, następuje redukcja chomików i linii marionetek, a także opadających kącików ust i policzków. Twarz jest odmłodzona i wygląda na zrelaksowaną.

 

 

Lifting twarzy nićmi PDO daje efekt sztucznej maski - MIT

Technika wprowadzania nici PDO wykorzystuje naturalne linie napięcia skóry, powodując efekt zbliżony do liftingu chirurgicznego. Zastosowanie nici pozwala ograniczyć siłę mięśni mimicznych twarzy i uzyskać efekty zbliżone po podaniu toksyny botulinowej. Jednak uzyskany efekt estetyczny jest bardziej naturalny, ponieważ mięśnie mimiczne nie zostają unieruchomione; osłabione jest tylko ich działanie.

 

 

Efekty zabiegu są widoczne od razu - FAKT

Wprowadzenie nici PDO pozwala na osiągnięcie natychmiastowej poprawy wyglądu skóry. Proces syntezy naturalnych białek organizmu – kolagenu i elastyny – rozpoczyna się po około 10-14 dniach i trwa przez cały okres utrzymywania się nici w organizmie (około 2 lat). Z każdym dniem skóra staje się coraz bardziej wygładzona i dużo bardziej jędrna.

 

 

Rezultaty liftingu krótko się utrzymują - MIT

Długotrwała stymulacja komórek skóry do produkcji nowego kolagenu jest jedną z największych zalet nici liftingujących PDO. Wytworzone przez nici podskórne rusztowanie w ciągu kilku miesięcy staje się rusztowaniem zbudowanym z kolagenu naturalnie wytworzonego przez fibroblasty skóry. Uzyskane efekty estetyczne utrzymują się zazwyczaj do 24 miesięcy.

 

Wbrew obawom niektórych osób po upływie dwóch lat od zabiegu twarz nie wygląda gorzej niż przed wprowadzeniem nici PDO – nie dochodzi wtedy do nagłego pogorszenia się wyglądu i stanu skóry. Gdyby nie wykonano zabiegu, wówczas po dwóch latach twarz czy inna część ciała wyglądałaby gorzej z powodu upływu czasu i postępującego procesu starzenia.

 

 

Nici liftingujące są polecane kobietom powyżej 30 roku życia - FAKT

Proces starzenia się skóry jest uzależniony od wielu czynników – genetyki, trybu życia, sposobu odżywiania się, częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach, a także przewlekłego stresu i problemów ze snem. Najlepsze efekty można osiągnąć, stosując nici u kobiet w wieku 30-65 lat.

 

Przekroczenie trzydziestego roku życia to dobry czas, aby rozpocząć profesjonalną pielęgnację skóry, korzystając z różnych zabiegów medycyny estetycznej, w tym również nici liftingujących PDO. Z nici chętnie korzystają kobiety po 40 czy 50 roku życia, aby zlikwidować opadające policzki i poprawić jędrność skóry.

 

 

Nici PDO można stosować wyłącznie na twarzy - MIT

Nici liftingujące PDO mogą być stosowane praktycznie na całym ciele, nie tylko na twarzy. Dzięki nim można wygładzić fałdy i zmarszczki skóry na szyi i dekolcie. Znajdują zastosowanie w leczeniu zwiotczenia tkanek i rozstępów na pośladkach, brzuchu, ramionach oraz nogach. Nici są używane również do poprawy struktury skóry łokci i kolan oraz ujędrniania i modelowania piersi.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.