Nadpotliwość – różne metody leczenia

Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak nadpotliwość może wpłynąć na życie i ograniczyć je nie tylko w sferze relacji międzyludzkich, ale też mieć wpływ na życie zawodowe. Może zmienić całe życie człowieka i stać się czynnikiem ograniczającym podejmowanie życiowych decyzji. Można z tym żyć, ale można też z tym walczyć.


Nadpotliwość pierwotna

Nadpotliwość pierwotna ma podłoże genetyczne i charakteryzuje się nadmiernym wydzie-laniem potu w obrębie dłoni, pach oraz stóp. Szacuje się, że nadpotliwość dotyczy około 0,6-1% populacji i wiąże się ze znacznym obniżeniem jakości życia, zarówno w sferze prywatnej, jak i na płaszczyźnie zawodowej. Nadpotliwość częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Najczęstszą postacią nadmiernej potliwości jest nadpotliwość dłoni oraz stóp. W około 50% przypadków dodatkowo współistnieje z nadpotliwością pach.


Metody leczenia

Istnieje kilka metod leczenia nadpotliwości. Jedną ze skuteczniejszych metod jest ostrzyk-nięcie problematycznych okolic toksyną botulinową. Efekt zabiegu utrzymuje się przez okres 6 miesięcy do roku w zależności od ilości podanego preparatu.

Innym sposobem jest skorzystanie z laserowego blokowania gruczołów potowych. Sku-teczna jest np. terapia urządzeniem medycznym Infini (połączenie lasera frakcyjnego, der-mapena i fal radiowych RF w jednym urządzeniu) - pozwala całkowicie zlikwidować lub bardzo zna-cząco zniszczyć gruczoły potowe i tym samym zmiejszyć lub znacznie ograniczyć nadmierną potliwość. Odczuwalny efekt jest obserwowany już po pierwszym zabiegu. W zależności od skali problemu i oczekiwań pacjenta kuracja obejmuje od 3 do 6 zabiegów. Alternatywne metody do już wymienionych to: doustne lub miejscowe stosowanie leków, jonofereza czy też leczenie operacyjne.


Leczenie nadpotliwości z użyciem toksyny botulinowej

Zabieg rozpoczyna się od zdiagnozowania przez lekarza obszarów nadmiernego pocenia przy użyciu testu Minora. Na okolicę objętą poceniem nakładany jest chlorek sodu oraz skrobia. Po chwili miejsca, w którym wydzielana jest największa ilość potu odbarwiają się na kolor ciemno fioletowy. Test ten pomaga nam określić miejsca, w których należy zaa-plikować nieco większe dawki toksyny niż w miejsca, które się nie odbarwiły. Następnie lekarz podaje toksynę w zaznaczony obszar skóry.

Na efekty działania toksyny botulinowej należy poczekać około dwóch tygodni. Jedna ampułka toksyny botulinowej blokuje działanie gruczołów potowych przez okres pół roku, w przypadku aplikacji dwóch ampułek toksyny efekt utrzyma się 8 miesięcy, a trzech ampułek - rok. Natomiast wykonanie kilku zabiegów w tej samej okolicy w odstępach czasowych prowadzi do odzwyczajenia gruczołów potowych do wydzielania tak dużych ilości potu.

Zabieg jest małoinwazyjny i powrót do pełni sprawności jest szybki. W okresie około dwóch tygodni od zabiegu odradza się nadwyrężać rąk w przypadku, gdy zabiegowi były poddane dłonie, a także unikać podnoszenia ciężarów powyżej wysokości głowy, gdy miejscem zabiegu były pachy.