Młoda twarz, stara szyja

Skóra na szyi zdradza nasz wiek szybciej niż na twarzy. Możemy mieć młodą twarz, ale starą szyję. Na zmarszczki w tej okolicy pracujemy już od młodości i często zapominamy o jej właściwej pielęgnacji, kładąc nacisk na dbałość o twarz. Skóra na szyi starzeje się szybciej na skutek promieniowania słonecznego, klimatyzacji, palenia papierosów i picia niewystarczającej ilości wody. Na jej wygląd mają wpływ także gwałtowne odchudzanie się i predyspozycje genetyczne.

 

 

Skóra na szyi inna niż wszystkie

Skóra na szyi jest znacznie cieńsza niż na twarzy i ma wyjątkowo cienką podściółkę tłuszczową. Znajduje się w niej niewiele włókien kolagenowych, od których zależy jej sprężystość. Ilość gruczołów łojowych jest wręcz znikoma, a to właśnie one produkują wydzielinę tworzącą lekki film natłuszczający i zatrzymujący wilgoć w skórze. Z powodu braku tej warstwy ochronnej skóra na szyi łatwo się odwadnia i wiotczeje, w wyniku czego wcześnie pojawiają się zmarszczki. W rezultacie łatwo i stosunkowo szybko tworzą się na niej zagniecenia1.

 

 

Rodzaje zmarszczek na szyi

Szyja starzeje się na różne sposoby, z tego względu można wyróżnić dwa rodzaje zmarszczek w tym obszarze. Poziome bruzdy na szyi zwane powszechnie „naszyjnikiem Wenus” to zmarszczki w postaci poziomych bruzd i załamań. Zmarszczki te są związane nie tylko z budową szyi i skłonnościami genetycznymi, ale również utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, garbieniem się, stałym pochyleniem głowy lub czytaniem w łóżku. Na ich powstawanie wpływa także nieprawidłowe ułożenie głowy i szyi podczas snu, czytanie z opuszczoną głową, a nawet podpieranie się ręką o brodę czy szyję. Z kolei „skóra indyka” to zmarszczki, które występują na skutek szybkiej utraty tkanki tłuszczowej pod skórą szyi2

 

 

Czy można odmłodzić szyję?

Budowa, cienkość skóry i brak wystarczająco grubej warstwy tkanki tłuszczowej na szyi sprawiają, że liczba zabiegów służących do jej odmładzania jest bardzo ograniczona w porównaniu z innymi częściami ciała. Istnieje niewiele metod, które można zastosować i dzięki którym można uzyskać dobre efekty i poprawę wyglądu szyi. Nie oznacza to jednak, że jej odmłodzenie jest niemożliwe. Warto pomyśleć odpowiednio wcześnie o odmładzaniu szyi, ponieważ zabieg, który sprawdzi się u osoby poniżej 40. roku życia, u kogoś starszego może być już niewystarczający3.

 

 

Z radiofrekwencją na odsiecz

Zabieg z wykorzystaniem fal radiowych polega na podgrzewaniu włókien kolagenowych do temperatury 40–45 stopni Celsjusza i jednoczesnym nakłuwaniu skóry. Ciepło wytworzone w skórze pod wpływem fal radiowych powoduje skrócenie i zagęszczenie kolagenu (tj. ponowne napięcie włókien kolagenowych). Stymuluje fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu i elastyny, zwiększając napięcie i elastyczność skóry. Wytworzone w tkankach ciepło rozszerza naczynia krwionośne, prowadząc do poprawy do odżywienia i utlenienia skóry oraz jej metabolizmu. Skóra na szyi staje się bardziej jędrna, a zmarszczki są wyraźnie spłycone. Zabieg zapewnia głęboki lifting, likwidując zwiotczenie skóry szyi, regenerując ją i poprawiając jej strukturę4.

 

 

Niezawodna moc lasera

Laseroterapia frakcyjnym laserem ablacyjnym powoduje cieplne uszkodzenie tkanek, sięgające od 0,5 do 1,5 mm w głąb warstwy siateczkowatej skóry. Wysoka temperatura powoduje skrócenie włókien kolagenowych, co skutkuje zwiększeniem napięcia i jędrności skóry na szyi. Ponadto oddziaływanie wiązki laserowej stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Efekt wygładzenia i poprawa struktury skóry są długotrwałe; utrzymują się nawet przez 3 lata5.

 

 

Kolagen Linerase w akcji

Zabieg, który jest szczególnie wskazany do odmładzania skóry szyi, to terapia przy użyciu atelokolagenu Linerase, który jest zaliczany do grupy stymulatorów tkankowych. W naturalny sposób pobudza produkcję kolagenu, czyli włókien podporowych skóry, odpowiedzialnych za jej napięcie i jędrność. Po zabiegu dojrzała skóra na szyi zagęszcza się i napina, odzyskując młodzieńczy wygląd. Efekty ujędrnienia, uelastycznienia i wygładzenia skóry są widoczne już po kilku dniach. Ostateczne rezultaty osiąga się po wykonaniu serii zabiegów; zazwyczaj należy skorzystać z 2 do 4 zabiegów w odstępach co 14–21 dni6.

 

 

Toksyna botulinowa i szyja

Platysma to cienki płaski mięsień, który znajduje się pod skórą na szyi. W przeciwieństwie do innych mięśni nie przyczepia się do kości, ale głównie do skóry. Starzenie się organizmu powoduje zmniejszenie jego napięcia, co skutkuje jego opadnięciem i zwisaniem, a w efekcie powstawaniem poziomych zmarszczek. W celu usunięcia zmarszczek znajdujących się na szyi można zastosować toksynę botulinową. Zabieg musi być jednak wykonany przez bardzo doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, ponieważ istnieje ryzyko nakłucia innego mięśnia, przez co mogą pojawić się powikłania lub problemy przy połykaniu7.

 

 

Młoda twarz, młoda szyja - zadbaj o to

Odpowiednia pielęgnacja szyi jest w stanie opóźnić procesy starzenia, ale tylko zabiegi medycyny estetycznej są w stanie je wyraźnie cofnąć. W przypadku kobiet powyżej 40. roku życia codzienna pielęgnacja przy użyciu kremów i innych preparatów kosmetycznych może już nie wystarczać. Warto sięgnąć wtedy po mocniejsze i bardziej skuteczne metody opóźniania i naprawiania efektów procesów starzenia, jakie oferuje medycyna estetyczna. Wybór metody zależy w dużej mierze od problemu, jaki chcemy rozwiązać. Doskonałe rezultaty daje terapia skojarzona, czyli połączenie kilku zabiegów, np. laseroterapii z osoczem bogatopłytkowym.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

  • 1http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/co-robic-by-szyja-i-dekolt-byly-bez-skazy_37563.html, dostęp 16.08.2017 r.
  • 2http://www.superpiękna.pl/2015/03/zmarszczki-rodzaje-zmarszczek.html, dostęp 16.08.2017 r.
  • 3http://www.zatokapiekna.pl/medycyna-estetyczna/163-dermatologia-estetyczna/885-najlepsze-zabiegi-odmladzajace-szyje, dostęp 16.08.2017 r.
  • 4http://perfectlift.eu/radiofrekwencja, dostęp 16.08.2017 r.
  • 5https://klinikakolasinski.pl/dermatologia-inwazyjna/laserowy-lift-twarzy-i-szyi.html, dostęp 16.08.2017 r.
  • 6http://ibeauty.pl/linerase-przelomowy-sposob-odmlodzenie-szyi/, dostęp 16.08.2017 r.
  • 7https://www.estheticon.pl/zabiegi/botox-dysport-usuwanie-zmarszczek, dostęp 16.08.2017 r.