Pierwsza wizyta u lekarza medycyny estetycznej

Nie ulega wątpliwości, że medycyna estetyczna cieszy się w Polsce coraz większym powodzeniem. Ceny zabiegów stają się coraz bardziej przystępne, co sprawia, że korzystają z nich już nie tylko gwiazdy i celebryci. Dobrze jest wiedzieć, kiedy i dlaczego warto pomyśleć o pierwszej wizycie oraz na co zwrócić uwagę podczas pierwszej wizyty u lekarza medycyny estetycznej.

 

 

Czas na pierwszą wizytę

Nie istnieje żadna granica wiekowa, jednak pacjentki, które zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej po raz pierwszy, przeważnie mają około trzydziestu lat. Tak się składa, że najczęściej kobiety właśnie w tym wieku zauważają niedoskonałości swojej skóry, która zaczyna powoli tracić elastyczność i świeżość, a na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki1.

 

 

Brak ograniczeń wiekowych

Na wizytę u lekarza medycyny estetycznej decydują się również młodsze pacjentki, które źle się czują we własnym ciele. Często mają problemy z cerą mieszaną lub rozszerzonymi porami, a ich skóra nie jest już tak jędrna i rozświetlona jak wcześniej2. Wystarczającym powodem pierwszej wizyty u specjalisty są zazwyczaj zastrzeżenia co do własnego wyglądu i defekty estetyczne3.

 

 

Kwalifikacje specjalistów jako kryterium wyboru

Wybierając lekarza medycyny estetycznej, należy wcześniej zapoznać się z jego kwalifikacjami. Jeśli na stronie internetowej gabinetu nie zostały zamieszczone certyfikaty poświadczające nabycie przez lekarza konkretnych umiejętności, warto o nie zapytać4. Na pierwszą wizytę najlepiej wybrać się do specjalisty, który wzbudza zaufanie lub został przez kogoś polecony. Najważniejsze kryteria w wyborze lekarza medycyny estetycznej to jego doświadczenie i profesjonalizm5.

 

 

Przygotowanie do wizyty

Przed pierwszą wizytą u lekarza medycyny estetycznej należy zebrać informacje na temat swojego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych leków oraz ewentualnych używek. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, zadając pytania dotyczące reakcji alergicznych, dotychczasowego leczenia, przebiegu gojenia się ran, a także zabiegów chirurgicznych czy estetycznych. Celowe pominięcie istotnych informacji może mieć negatywny wpływ na efekty zabiegu i stać się przyczyną powikłań6.

 

 

Opracowanie planu terapeutycznego

Na podstawie zebranych informacji i analizy potrzeb pacjenta lekarz wybiera te zabiegi, które będą najbardziej odpowiednie i skuteczne. Przedstawia pacjentowi możliwości korekty i leczenia, po czym opracowuje indywidualny plan terapii, ustalając razem z pacjentem harmonogram postępowania. Często już podczas pierwszej wizyty lekarz medycyny estetycznej wykonuje jeden z zaplanowanych zabiegów7.

 

 

Przeciwwskazania

Zadaniem lekarza jest poinformowanie pacjenta o przeciwwskazaniach do zabiegu, a także technice i sposobie jego przeprowadzenia. Najczęściej spotykane przeciwwskazania to: ciąża, laktacja, aktywne choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne w okresie zaostrzeń, stany zapalne skóry (np. opryszczka) oraz skłonność do tworzenia bliznowców8.

 

 

Potencjalne powikłania

Zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne, jednak czasami mogą wystąpić powikłania. Zdarzają się one bardzo rzadko i najczęściej są wynikiem braku doświadczenia i umiejętności osoby wykonującej zabieg lub lekkomyślności pacjenta, który zignorował ważne zalecenia. Lekarz powinien poinformować pacjenta przed zabiegiem o wszystkich ewentualnych zagrożeniach9.

 

 

Zgoda na zabieg

Żadna procedura zabiegowa nie może zostać przeprowadzona bez indywidualnej pisemnej zgody pacjenta. Dokument ten powinien zawierać m.in. potwierdzenie, że pacjent został poinformowany o przebiegu zabiegu, możliwych działaniach niepożądanych i procesie gojenia. Przekazane przez lekarza medycyny estetycznej informacje stanowią dla pacjenta gwarancję bezpieczeństwa. Gdyby po zabiegu pojawiły się powikłania, o których pacjent został poinformowany, nie będzie mógł on potraktować ich jako wyniku błędu lekarskiego10.

 

 

Bezpieczeństwo stosowanych preparatów

Pacjent ma prawo wiedzieć, z jakich preparatów korzysta lekarz medycyny estetycznej. Jest to bardzo istotne ze względów bezpieczeństwa – preparaty muszą być bezpieczne, dokładnie przetestowane i zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Leków. Dodatkową gwarancję bezpieczeństwa stanowią oznaczenia i znaki jakości przyznawane przez niezależne instytucje, które potwierdzają zgodność produktu z unijnymi dyrektywami (np. znak CE)11.

 

 

Higiena w gabinecie medycyny estetycznej

Przed zabiegiem pacjent powinien zwrócić uwagę na higienę panującą w gabinecie, a sam gabinet powinien wzbudzać u niego poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać o tym, że do przeprowadzenia zabiegu lekarza musi korzystać z jednorazowych rękawiczek i narzędzi jednorazowego użytku. Istotna jest także odpowiednia dezynfekcja i sterylizacja. Pacjent musi mieć pewność, że lekarz medycyny estetycznej bierze odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo12.

 

 

Efektywność zabiegów

Efektywność zabiegów medycyny estetycznej zależy od wielu różnych czynników, mających związek ze stylem życia i indywidualnymi cechami organizmu. Proces starzenia się zachodzi przez cały czas, dlatego też procedury zabiegowe należy dostosowywać do jego tempa. Każdy zabieg powinien być indywidualnie zaplanowany tak, aby pasował do aktualnego wyglądu pacjenta. W miarę upływu czasu można plan zabiegowy korygować, rezygnować z niektórych działań, a dodawać do niego nowe zabiegi, których wymaga bieżący stan skóry13.

 

 

Pierwsza wizyta u lekarza medycyny estetycznej

Podczas pierwszej wizyty u lekarza medycyny estetycznej bardzo ważne jest nawiązanie odpowiedniego kontaktu z lekarzem, poznanie zalet, ale także i wad proponowanej terapii. Specjalista powinien być partnerem, który wyczerpująco odpowie na każde pytanie i rozwieje ewentualne wątpliwości pacjenta14. Warto zapytać go również o przewidywany czas utrzymywania się uzyskanych efektów, zalecane odstępy między poszczególnymi zabiegami, jak też zasady pielęgnacji w domu. Pielęgnacja domowa jest równie ważna po zabiegu, jak i przed nim15.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1http://trendblend.pl/polska/pierwsza-wizyta-w-gabinecie/, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 2http://trendblend.pl/polska/pierwsza-wizyta-w-gabinecie/, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 3http://www.imeso.pl/aktualnosci/by-troska-o-piekno-szla-w-parze-z-bezpieczenstwem.html, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 4https://wirtualnaklinika.pl/pierwsza-wizyta-w-gabinecie-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 5http://www.imeso.pl/aktualnosci/by-troska-o-piekno-szla-w-parze-z-bezpieczenstwem.html, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 6http://www.esteticclinic.pl/pierwsza-wizyta/, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 7http://www.esteticclinic.pl/pierwsza-wizyta/, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 8https://wirtualnaklinika.pl/pierwsza-wizyta-w-gabinecie-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 9http://www.imeso.pl/aktualnosci/by-troska-o-piekno-szla-w-parze-z-bezpieczenstwem.html, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 10https://wirtualnaklinika.pl/pierwsza-wizyta-w-gabinecie-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 11https://wirtualnaklinika.pl/pierwsza-wizyta-w-gabinecie-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 12https://wirtualnaklinika.pl/pierwsza-wizyta-w-gabinecie-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 13 http://www.imeso.pl/aktualnosci/by-troska-o-piekno-szla-w-parze-z-bezpieczenstwem.html, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 14http://www.imeso.pl/aktualnosci/by-troska-o-piekno-szla-w-parze-z-bezpieczenstwem.html, dostęp w dn. 19.01.2017
 • 15http://www.imeso.pl/aktualnosci/by-troska-o-piekno-szla-w-parze-z-bezpieczenstwem.html, dostęp w dn. 19.01.2017