Lecz nadpotliwość toksyną botulinową

Mokre plamy na ubraniach pomimo użytego antyperspirantu? Wilgotne dłonie i stopy? Szacuje się, że problem nadmiernej potliwości dotyczy od 1 do 3 osób na 100. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to medyczny problem, z którym można walczyć. Skutecznym sposobem na zwalczenie nadpotliwości są zastrzyki z toksyny botulinowej, które pozwalają pozbyć się problemu na okres od 8 do 12 miesięcy.

 

 

Przyczyny nadpotliwości

Nadpotliwość czyli nadmierna potliwość może być wyzwalana przez wiele różnych bodźców i sytuacji. Między innymi mogą ją powodować takie czynniki jak:

  • ćwiczenia fizyczne,
  • ciepło lub zimno,
  • alkohol, kawa lub herbata, palenie,
  • stres, lęk lub silne emocje,
  • niektóre pory dnia.

Są to codzienne sytuacje, w których może się znaleźć każdy z nas. Występowanie nadpotliwości to poważny problem dla osób nią dotkniętych - mający skutki nie tylko zdrowotne, ale i związane z normalnym funkcjonowaniem.

 

 

Dlaczego należy leczyć nadpotliwość?

Nadmierna potliwość może powodować macerację skóry, jak również zakażenia bakteryjne i grzybicze. W niektórych przypadkach prowadzi do wystąpienia nerwic lękowo-depresyjnych czy nawet natręctw ruchowych. Nadpotliwość wywiera negatywny wpływ nie tylko na stan zdrowia, lecz również na życie zawodowe i towarzyskie cierpiących na nią osób – często jest źródłem dodatkowego stresu i napięcia, budząc zakłopotanie i poczucie skrępowania.

 

 

Działanie toksyny botulinowej na nadpotliwość

Toksyna botulinowa, podana w okolice nadmiernej potliwości blokuje impulsy nerwowe docierające do gruczołów potowych ekrynowych (blokuje tzw. przewodnictwo nerwowo-gruczołowe). Dzięki temu nie dochodzi do pobudzenia czynności gruczołów i pot nie jest wydzielany. Toksyna botulinowa podana w odpowiednie miejsce, skutecznie hamuje impuls nerwowy, dzięki czemu następuje zatrzymanie produkcji potu.

 

 

Leczenie nadpotliwości - przebieg zabiegu

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana w skórę bardzo cienką igłą w kilkanaście miejsc oddalonych od siebie o około 1-1,5 cm (ilość podań zależy od powierzchni skóry, na jaką chcemy działać). Zabieg zajmuje około 30 minut. Pierwsze korzystne wyniki odczuwa się już po 3-4 dniach, a wyraźny efekt zahamowania produkcji potu po około 2-4 tygodniach. Taki stan utrzymuje się zwykle od 8 do 12 miesięcy po zabiegu (zależnie od ilości podanego preparatu). Zabieg wykonuje się najczęściej w miejscowym znieczuleniu, więc jego bolesność jest niewielka.

 

 

Działania niepożądane mogące towarzyszyć leczeniu nadpotliwości toksyną botulinową

Działania niepożądane, które mogą wystąpić po zabiegu:

  • czasem do kilku godzin utrzymywać się może miejscowa bolesność,
  • przy leczeniu nadpotliwości pach nie obserwowano żadnych powikłań, poza mogącym pojawić się lekkim świądem w okolicy pach, mijającym bez leczenia po 1-2 tygodniach,
  • obserwowano czasem wyrównawcze pocenie innych okolic, również mijające po kilku tygodniach,
  • przy leczeniu nadpotliwości dłoni w kilka dni po zabiegu obserwowano przejściowe osłabienie siły mięśniowej. Objawy te jednak zupełnie nie przeszkadzały w wykonywaniu codziennych zajęć,
  • istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia objawów “grypopodobnych” (zmęczenie, niewielki wzrost temperatury ciała, bóle mięśniowe) – ta dolegliwość ustępuje w ciągu kilku dni.

Konsultacja medyczna: lek. med. Marta Tazbir

 

 

Polecane artykuły: