Techniki łączone – kwas hialuronowy z toksyną botulinową

Techniki łączone w korekcji zmarszczek dolnej części twarzy

Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego w połączeniu z toksyną botulinową dają dobre efekty kosmetyczne w korekcji zmarszczek dolnej części twarzy
Toksyna botulinowa i wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego, pomimo zupełnie różnych mechanizmów działania, stosowane w technikach łączonych, w obrębie dolnej części twarzy i okolicy ust zapewniają lepsze i trwalsze efekty estetyczne niż zastosowane pojedynczo (w monoterapii). Powyższy efekt potwierdzają badania American Society for Dermatologic Surgery*.

 

 

Techniki łączone - kwas hialuronowy z toksyną botulinową

Zanim lekarze zaczęli w coraz bardziej kreatywny sposób stosować preparaty do medycyny estetycznej, toksyna botulinowa była używana głównie do korekty zmarszczek w górnej części twarzy - czoła, lwiej zmarszczki i wokół oczu, , natomiast dolna część twarzy i okolice ust korygowane były przede wszystkim wypełniaczami, twierdzi Gary D. Monheit, główny autor badań i profesor Wydziału Dermatologii i Okulistyki Uniwersytetu Alabama w Birmingham. "Paradygmat stosowany wcześniej, to neurotoksyny stosowane w górnej części twarzy (głównie czoła) i wypełniacze stosowane do dolnej części twarzy, teraz natomiast zaczynamy stosować techniki łączone, i używamy obu substancji zarówno w górnej i w dolnej części twarzy. Techniki łączone zapewniają zarówno stymulację skóry, jak i efekt relaksu i rozluźnienia" twierdzi doktor Monheit**.

 

 

Dłuższa trwałość efektów zabiegów

Prowadzone wcześniej badania wykazały, że połączenie z toksyną botulinową wydłuża trwałość wypełniacza- kwasu hialuronowego w okolicach czoła. Badania doktora Monheit zostały przeprowadzone do oceny technik łączonych w dolnej części twarzy. W badaniu 90 pacjentów losowo przydzielono do 3 grup: 30 pacjentów otrzymało iniekcje toksyny botulinowej typu A (Botox Allergan); 30 otrzymało zastrzyki z kwasu hialuronowego (Juvederm Ultra lub Ultra Plus, Allergan); 30 otrzymało połączenie obu produktów. Każda grupa otrzymała wstępny zabieg oraz jedno dostrzyknięcie u osób otrzymujących wypełniacz lub u osób po podaniu toksyny botulinowej dostrzyknięcie po 4 miesiącach.

 

 

Efekty u osób badanych były oceniane przez badacza nie wiedzącego jaki preparat został podany oraz głównego badacza podczas 4 wizyt przeprowadzonych w czasie 6 miesięcy. Pacjenci prowadzili również dzienniki do oceny efektów i bezpieczeństwa zabiegów. Ewaluacja efektów obejmowała oceny pełności i jędrności warg, okolicy okołoustnej, i poprawy estetycznej (kosmetycznej) w oparciu o oceny pacjenta i badacza.

 

 

Lepsze wyniki w terapii skojarzonej

Wyniki wykazały, że najlepsze wyniki uzyskano u pacjentów po zastosowaniu terapii skojarzonej, u których trwałość i utrzymywanie się wypełniacza, zostało poprawiony dzięki zastosowaniu w terapii skojarzonej z toksyną botulinową. "Po połączeniu [toksyny botulinowej] i [kwasu hialuronowego], dłuższe jest trwanie wypełniacza i ma to logiczne uzasadnienie, ponieważ jeśli ruch jest ograniczony wypełniacz dłużej przetrwa" stwierdził doktor Monheit.

 

 

Skutki uboczne nie odnotowane przez pacjentów

Wśród trzech grup nie było istotnych różnic w zakresie niekorzystnych skutków, takich jak zasinienie w miejscu wstrzyknięcia i zaczerwienienie; jednak wśród pacjentów w grupie terapii łączonej wg doktora Monheita, nie wystąpiły niektóre z działań niepożądanych, które mogą wystąpić, gdy toksyna botulinowa jest stosowana w monoterapii w okolicach okołoustnych. Według doktora Menheita skutki uboczne mogące się pojawić po toksynie botulinowej stosowanej wokół ust – np. ślinotok lub efekt asymetrii - wydawał się być obecny w monoterapii toksyny botulinowej, ale pacjenci w grupie politerapii nie skarżyli się na takie skutki uboczne w ogóle.

 

 

Źródła

* American Society for Dermatologic Surgery (ASDS) 2009 Annual Meeting: Abstract GD161. Presented October 1, 2009.

**Medscape Medical News, Hyaluronic Acid Fillers Plus Botulinum Toxin Provide Good Cosmetic Results to Perioral Region of Face