Jak Cię widzą, tak Cię piszą – wyniki badań

Dlaczego wszyscy chcemy wyglądać jak najlepiej? Co powoduje, że codziennie patrzymy krytycznym okiem w lustro zastanawiając się co zrobić, żeby odjąć sobie parę lat? Poświęcamy coraz więcej energii na utrzymanie dobrej formy, kondycji i wyglądu. Dlaczego?

 

 

Jak Cię widzą, tak Cię piszą. Jak wygląd wpływa na sukces życiowy

Ludzie atrakcyjni są lepiej postrzegani. Uważa się ich za szczęśliwszych, bardziej inteligentnych i niezależnych. Łatwiej jest im znaleźć partnera, odnaleźć się w towarzystwie, znaleźć pracę. Często też więcej zarabiają. Niemal wszyscy Polacy (90%) przywiązują dużą lub bardzo dużą wagę do własnego wyglądu. Warto podkreślić, że jego znaczenie doceniają zarówno mężczyźni (88%), jak i kobiety (92%). Jak pokazują badania sprawą dla nas bardzo istotną jest także wygląd innych ludzi, choć w tym wypadku wskazania nie są już tak jednoznaczne (83%).

Kalifornijscy badacze James Andreoni i Ragan Petrie uważają, że zespoły złożone z ludzi atrakcyjnych pracują efektywniej i panuje w nich lepsza atmosfera. Więcej osób uważa ich także za bardziej pomocnych i życzliwych od osób nieatrakcyjnych. Według nich atrakcyjni ludzie zostają lepiej nagradzani przez szefów za wykonywanie tych samych zadań, ale co warte podkreślenia - kiedy popełniają błędy to są o wiele surowiej karani, od tych o przeciętnej aparycji. Atrakcyjnym osobom trudniej wybacza się błędy i szybciej tracą autorytet.

 

 

Zadowolenie z własnego wyglądu

Trzy czwarte Polaków (76%) akceptuje swój wygląd i wyraża zadowolenie z własnej sylwetki, przy czym 27% całkowicie aprobuje swój wizerunek. Nieco ponad jedna piąta ankietowanych (22%) nie jest zadowolona z własnego wyglądu, w tym co dwudziesty (5%) zupełnie nie akceptuje swojej fizyczności. Z własnego wyglądu dużo częściej zadowoleni są mężczyźni (85% głosów akceptacji, 14% niezadowolenia), natomiast kobiety pozostają wobec siebie zdecydowanie bardziej krytyczne (67% aprobaty, 30% dezaprobaty). Niezadowolenie ze swojej fizyczności rośnie wraz z wiekiem, choć osobom mającym co najmniej 65 lat zapewne łatwiej się pogodzić ze swoim wizerunkiem, gdyż – jak można sądzić – dla nich ta sfera życia traci już na znaczeniu. Natomiast im młodsi są respondenci, tym częściej akceptują swój wygląd.

 

 

Medycyna estetyczna - coraz częściej stosujemy zabiegi na twarz i na ciało

Nie ulega wątpliwości, że Polacy dopiero odkrywają zalety korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. W stosunku do Europy, ciągle pozostajemy w tyle pod względem ilości wykonywania tych zabiegów. Jak jednak wynika z przytaczanych badań, bycie atrakcyjnym jest dla Polaków ważne i ma wpływ na kluczowe sfery naszego funkcjonowania, a jednocześnie wielu z nas nie jest w pełni zadowolonych ze swojego wyglądu. Zestawienie tych dwóch faktów powoduje, że coraz chętniej korzystamy z usług lekarzy medycyny estetycznej. Dzięki coraz większej społecznej akceptacji różnych metod poprawiania wyglądu, przestajemy się obawiać negatywnej reakcji otoczenia i coraz aktywniej szukamy odpowiednich dla siebie zabiegów. Polacy są coraz bardziej świadomi możliwości jakimi dysponuje medycyna estetyczna i potrafią coraz lepiej je wykorzystywać.

 

 

Poprawa wyglądu w bardzo krótkim czasie? - Tak, dzięki medycynie estetycznej to możliwe

Wystarczy zaledwie pół godziny aby pozbyć się zmarszczek, cieni pod oczami czy też lwiej zmarszczki, która sprawia, że wyglądamy mniej przyjaźnie. Tak mało czasu potrzeba aby skorygować niedoskonałości lub też zwalczyć nadpotliwość, która utrudnia życie towarzyskie i zawodowe. Krótka chwila, a wyglądamy młodziej, atrakcyjniej i lepiej się czujemy.

 

 

Polecane artykuły:

Źródło:
Jak cię widzą, tak cię piszą - Polacy o znaczeniu wyglądu w życiu, BS/112/2009, Centrum Badania Opinii Społecznych, 2009