Zalecenia po zabiegach medycyny estetycznej

Coraz większy popyt na zabiegi medycyny estetycznej może czasami uśpić naszą czujność. Wychodząc z założenia, że przecież poddajemy się procedurze nieobarczonej wysokim ryzykiem, do działania lekarzy podchodzimy dość niefrasobliwie, szybko zapominając o ich zaleceniach. A tymczasem zabiegi z zakresu medycyny estetyczny to duża inwestycja w urodę i jeśli poprzestaniemy tylko na nich, to wysiłek specjalisty może pójść na marne.

 

 

Kto pyta, nie błądzi

Gdy wykonujemy jakiś zabieg po raz pierwszy, większość z nas zarzuca lekarza medycyny estetycznej całą masą pytań. Kiedy zobaczę efekty? Czy mogę od razu wrócić do codziennych zajęć? Jak długo trwa rekonwalescencja? Kiedy mogę znowu ćwiczyć? Czy mogę już dzisiaj pić alkohol, bo wieczorem idę na imprezę? A co z opalaniem? Czy teraz muszę używać innych kosmetyków? Lista pytań, jakie chcemy zadać specjaliście, może ciągnąć się w nieskończoność. Jak zatem postępować po zabiegu? Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

 

 

Na efekty trzeba poczekać

Często nie jesteśmy w stanie zauważyć oczekiwanego efektu bezpośrednio po zabiegu, ponieważ skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Jest to całkowicie normalne zjawisko, które powinno szybko ustąpić, tym bardziej gdy zachowasz odpowiednie zasady. Nie powinnaś ciągle dotykać miejsc poddanych wcześniej zabiegowi – to naprawdę nic nie da. Skóra musi odpocząć, a po zabiegu jest nadwrażliwa i podatna na infekcje. Powstrzymaj swoją ciekawość i spokojnie poczekaj na rezultaty. Nie zapominaj o tym, że wiele zależy również od nas samych – stosując się do zaleceń lekarza, sprawisz, że skóra w miejscach poddanych zabiegowi szybciej się zregeneruje i szybciej będziesz mogła podziwiać uzyskane efekty.

 

 

Czystość na pierwszym planie

Po każdym zabiegu twoja twarz musi być czysta, a otoczenie wręcz sterylne. Bezpośrednio po zabiegu, niezależnie od jego rodzaju – czy to była toksyna botulinowa, kwas hialuronowy czy hydroksyapatyt wapnia – powinnaś utrzymywać miejsca iniekcji w szczególnej czystości (przede wszystkim nie możesz ich dotykać). Zrezygnuj z ciężkich kosmetyków używanych do makijażu, ponieważ mogą ci bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Nawet najlepszy podkład nie jest w stanie zatuszować obrzęku, dlatego też lepiej dodatkowo nie utrudniać skórze regeneracji.

 

 

Czas na gojenie

Nie zdziw się, jeśli organizm będzie próbował uporać się ze skutkami nakłuć, wywołując np. swędzenie lub pieczenie. To całkiem naturalne zjawisko. Świeże rany na dużej powierzchni po bardziej inwazyjnych zabiegach (np. osocze bogatopłytkowe, głębokie peelingi chemiczne) mogą być uciążliwe, jednak zastosowanie odpowiednich kosmetyków o antybakteryjnych i regenerujących właściwościach przyspieszy proces gojenia.

 

 

Szkodliwe różnice temperatur

Po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej unikaj dużych wahań termicznych otoczenia, zwłaszcza przez pierwsze dwa dni. Nie korzystaj z sauny, łaźni parowych i solarium przez co najmniej dwa tygodnie. Nie powinnaś również zbyt długo przebywać w temperaturach poniżej 0oC, a jeśli masz w planach rehabilitację w komorze kriogenicznej, to lepiej ją przełóż.

 

 

Głowa do góry

Po niektórych zabiegach nie będziesz mogła przez kilka godzin schylać się i patrzeć w dół, trzymając nisko opuszczoną głowę. Musisz przestrzegać tej zasady przez co najmniej 4 godziny po wstrzyknięciu toksyny botulinowej. Przez dwa dni powinnaś również ograniczyć mimikę – nie uśmiechać się zbyt szeroko i nie marszczyć mocno czoła. W przeciwnym razie preparat może się nierównomiernie rozłożyć, przyczyniając się do powstania niepożądanych efektów w postaci opadnięcia brwi lub górnej powieki, czy też nierównomiernego obniżenia kurczliwości danego mięśnia.

 

 

Inne zalecenia

Czego jeszcze należy unikać? Przez 2–4 dni po zabiegu nie powinnaś pływać na basenie i podejmować jakichkolwiek forsownych ćwiczeń na siłowni lub w terenie. Przez 2–3 tygodnie nie poddawaj się mikrodermabrazji, peelingom chemicznym czy innym zabiegom kosmetycznym związanym ze ścieraniem naskórka. Przez przynajmniej 4 tygodnie nie wykonuj laseroterapii ani makijażu permanentnego w okolicach iniekcji. Nie należy przyspieszać procesu złuszczania, np. po peelingach, dlatego nie ścieraj i nie zdrapuj łuszczącego się naskórka. Poszczególne zalecenia mogą się różnić, ponieważ są indywidualnie ustalane z lekarzem.

 

 

Najczęściej popełniane błędy

Do najczęściej popełnianych błędów po zabiegach medycyny estetycznej należy stosowanie innych preparatów i kosmetyków pielęgnacyjnych niż te, które zalecił lekarz. Specjalista bierze pod uwagę trzy aspekty – rodzaj skóry, problem wymagający rozwiązania oraz sposób, w jaki ryzyko działań niepożądanych zostanie zredukowane do minimum. Możesz być pewna, że lekarz nie doradzi ci stosowania produktów, których nie zna i nie poleci marki, której sam nie ufa. Warto wiedzieć, że substancje niewskazane w okresie gojenia mogą być obecne nawet w kremach nawilżających przeznaczonych do codziennego stosowania.

 

 

Inne grzeszki na sumieniu

Często zdarza się, że sięgamy po produkty podrażniające skórę. Po zabiegu skóra jest bardziej delikatna i wrażliwa, dlatego gdy zbyt szybko zastosujesz tego typu środki, skutki mogą być opłakane. Inne grzeszki, które miewamy na sumieniu, to brak odpowiedniej ochrony przed słońcem, przedwczesne korzystanie z solarium, basenu i sauny. Wyjazd do ciepłych krajów lub wypad na narty wkrótce po zabiegu złuszczającym to kolejny błąd z naszej strony – styczność skóry z promieniami UV, chlorowaną wodą lub przebywanie w wysokich temperaturach może podrażnić drobne rany, utrudniając ich gojenie i powodując infekcje.

 

 

Powody do niepokoju

Jeśli nie zastosujesz się do wszelkich zaleceń i porad udzielonych przez lekarza, może dojść do podrażnień, a w skrajnych przypadkach nawet przebarwień pozapalnych i uszkodzeń skóry. Po zabiegu podrażnienie skóry może mieć różne stopnie nasilenia i przebiegać ze stanem zapalnym. Zdarza się, że wraz z intensywnym zaczerwienieniem skóry pojawia się dokuczliwe pieczenie, świąd, infekcje bakteryjne lub ostra nadwrażliwość przypominająca alergię. W takich przypadkach powinnaś udać się na wizytę do lekarza, ponieważ wymagają one specjalistycznego leczenia dermatologicznego.

 

 

Niechciane rezultaty

Ze względu na to medycyna estetyczna bardzo prężnie się rozwija, obowiązują w niej niezwykle wysokie standardy jakości i bezpieczeństwa, dzięki czemu powikłania po zabiegach zdarzają się bardzo rzadko. Zazwyczaj niechciane i niepożądane rezultaty stanowią efekt braku doświadczenia i umiejętności osoby wykonującej zabieg (najczęściej jest to kosmetyczka) lub lekkomyślności pacjenta, który zignorował istotne wskazówki. Kondycja twojej skóry po zabiegu zależy nie tylko od wiedzy i wprawnej ręki lekarza, ale przede wszystkim od ciebie. Na pojawienie się niedoskonałości możesz nie mieć wpływu, ale to ty decydujesz, czy będziesz przestrzegać zasad pielęgnacji pozabiegowej.

 

 

Po zabiegach medycyny estetycznej

Zabiegi medycyny estetycznej to intensywna kuracja, którą możesz zafundować swojej skórze – dzięki takiej bombie odżywczej poprawisz swój wygląd, zredukujesz niedoskonałości, usuniesz przebarwienia lub wygładzisz zmarszczki. Chcąc utrzymać efekty i jednocześnie wzmocnić działanie samego zabiegu, powinnaś codziennie dostarczać swojej skórze oręża do walki ze stale tykającym zegarem biologicznym, słońcem i różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Uzyskanie pożądanych czy spektakularnych rezultatów jest niemożliwe bez właściwej pielęgnacji skóry po zabiegach.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródło: artykuł opracowano na podstawie:

  • http://www.annawinkowska.pl/medycyna-estetyczna/zalecenia-przed-i-po-zabiegach, dostęp w dn. 28.12.2016 r.
  • http://www.manufakturapiekna.pl/medycyna-estetyczna-zalecenia/, dostęp w dn. 28.12.2016 r.
  • http://www.blog.mediartinstytut.pl/jakie-moga-byc-zalecenia-po-zabiegach-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 28.12.2016 r.
  • http://esclinic.pl/zalecenia/, dostęp w dn. 28.12.2016 r.
  • https://lifestyle.newseria.pl/komunikaty_pr/uroda/co_powinno_cie,b2102963250, dostęp w dn. 28.12.2016 r.