Mezoterapia – fakty i mity

Mezoterapia, a także zabiegi z osoczem bogatopłytkowym stają się coraz bardziej popularne. To jedne z najczęściej wybieranych zabiegów ze względu na naturalne efekty, bezpieczeństwo i widoczną skuteczność. Znacząco poprawiają kondycję skóry – nawilżają, odżywiają, poprawiają gęstość. Sprawiają, że skóra jest bardziej promienna, zmarszczki są płytsze, przebarwienia mniej widoczne, a koloryt skóry zdrowszy. Poznaj fakty i mity na temat mezoterapii i osocza bogatopłytkowego.

 

 

Zabiegi osocza bogatopłytkowego i mezoterapia

Choć może się wydawać, że oba zabiegi – osocze bogatopłytkowe i mezoterapia igłowa – dopiero co pojawiły się na rynku, to jednak mają całkiem długą historię. Mezoterapię zapoczątkował francuski lekarz Michel Pistor – w 1952 roku wykonał pierwszy tego typu zabieg, podając lek bezpośrednio w zmienione chorobowo miejsce na ciele. Osocze bogatopłytkowe jest stosowane w medycynie, m.in. chirurgii, ortopedii, okulistyce, już od ponad 30 lat. Teraz znalazło zastosowanie w medycynie estetycznej.

 

Rozwój medycyny estetycznej sprawił, że oba zabiegi zaczęły cieszyć się coraz większym powodzeniem. Przez lata zyskały rzesze wiernych zwolenniczek, obrastając jednak różnymi mitami. Mity mają to do siebie, że żyją własnym życiem. Jedne z nich są nieszkodliwe, ale są też takie, które czynią wiele szkód. Jak to zatem jest z mezoterapią i osoczem bogatopłytkowym?

 

 

Mezoterapia i zabieg osoczem bogatopłytkowym to jeden i ten sam zabieg - MIT

Są to dwa różne zabiegi, ale sposób podawania preparatów pod skórę może być taki sam. W mezoterapii wykorzystuje się różnego rodzaju techniki wykonywania iniekcji. Osocze bogatopłytkowe można wstrzyknąć pod skórę, korzystając z technik stosowanych w mezoterapii – mówi się wówczas o mezoterapii osoczem bogatopłytkowym.

 

 

Mezoterapia jest zabiegiem wyłącznie dla dojrzałych kobiet - MIT

Najczęściej na mezoterapię decydują się kobiety, które zauważają u siebie pierwsze oznaki starzenia. Ale to wcale nie oznacza, że ma to miejsce dopiero w dojrzałym wieku. Im wcześniej zaczynamy korzystać z mezoterapii, tym lepiej. Zabiegi opóźniają starzenie się i powstawanie zmarszczek, jednak nigdy nie jest za późno na pielęgnację w takiej formie. Mezoterapia jest polecana nie tylko kobietom, ale również mężczyznom niezależnie od metryki. Należy dobierać takie preparaty, który najlepiej odpowiadają biologicznemu wiekowi skóry.

 

 

Mezoterapię można wykonywać wyłącznie jesienią - MIT

Jesienią skóra jest wysuszona i z tego względu tak bardzo potrzebuje regeneracji. Rozpoczęcie kuracji o tej porze roku łagodnie przygotowuje skórę na kolejne miesiące i ekstremalne warunki panujące zimą. Jesienna aura sprzyja mezoterapii, ponieważ skóra nie jest narażona na działanie promieni słonecznych. Nie oznacza to jednak, że nie można wykonywać zabiegów zimą lub wiosną.

 

 

Mezoterapię stosuje się wyłącznie na twarzy - MIT

Myśląc o większości zabiegów medycyny estetycznej, skupiamy się twarzy, ewentualnie szyi i dekolcie. Ale mezoterapię można stosować również na innych części ciała, takich jak: dłonie, uda, brzuch, pośladki. Zabieg ten pomaga zwalczyć cellulit, zmniejszyć rozstępy, a nawet napiąć skórę na brzuchu i ramionach. To również świetna broń w walce z wypadaniem włosów i łysieniem – w takich przypadkach najlepiej sprawdza się mezoterapia osoczem bogatopłytkowym.

 

 

Tylko seria zabiegów gwarantuje sukces - FAKT I MIT

Jeden zabieg nie wystarczy, aby zachować na dłużej młody, odświeżony i piękny wygląd, ale już po jednym zabiegu większość osób widzi i czuje różnicę. Niezwykle istotna jest regularność – najlepsze efekty można osiągnąć, wykonując mezoterapię w seriach. Zależnie od stosowanych preparatów pierwszą serię wykonuje się co 1-4 tygodnie, a kolejne co 2-4 miesiące. Zależnie od stosowanego preparatu zaleca się wykonanie od kilku do kilkunastu zabiegów w ciągu roku.

 

 

Każdy rodzaj mezoterapii jest dobry dla naszej skóry - MIT

Tak jak każdy inny zabieg, mezoterapia powinna być dostosowana do wieku i potrzeb skóry. Młodym osobom zależy na zachowaniu jędrnej i gładkiej skóry, a dojrzałe osoby chcą naprawić drobne uszkodzenia i poprawić koloryt cery. Kwas hialuronowy i glicerol to najważniejsze składniki dobrego koktajlu do mezoterapii. Pierwszy wypełnia przestrzeń międzykomórkową, poprawiając nawilżenie i redukując płytkie zmarszczki; drugi zaś wiąże cząsteczki wody, dzięki czemu zapewnia długotrwałe nawilżenie skóry.

 

 

Każdy koktajl do mezoterapii jest skuteczny - MIT

Na rynku jest dostępnych wiele różnych preparatów do mezoterapii, jednak tylko nieliczne mają odpowiednie certyfikaty, które świadczą o ich bezpieczeństwie. W przypadku wątpliwości należy zapytać lekarza wykonującego zabieg, z jakich preparatów korzysta.

 

 

Mezoterapia zawsze daje spektakularne efekty - MIT

Najlepsze efekty mezoterapii można uzyskać u osób, u których proces starzenia się skóry nie jest jeszcze tak bardzo zaawansowany. Prawidłowa ocena stanu skóry i jej potrzeb oraz podanie odpowiedniej mieszanki preparatów leczniczych pozwala uzyskać optymalne rezultaty. Brak doświadczenia, niskie kwalifikacje osoby przeprowadzającej zabieg czy też zastosowanie nieodpowiedniego koktajlu mogą skutkować brakiem efektów zabiegu, a w niektórych przypadkach nawet komplikacjami.

 

 

Z mezoterapii może skorzystać każda osoba - MIT

Istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania mezoterapii, nie każdy więc może skorzystać z tego zabiegu. Różnego rodzaju choroby przewlekłe, nowotwory, infekcje i alergie, jak też ciąża uniemożliwiają wykonanie mezoterapii. Osoby, które mają trądzik, nie powinny wykonywać tego zabiegu, ponieważ ryzykują rozsianie krostek po całej twarzy. Dermatolodzy nie zalecają mezoterapii przy ekstremalnie wrażliwej lub bardzo grubej skórze.

 

 

Mezoterapia to całkowicie bezpieczny zabieg - MIT

Jeśli to lekarz medycyny estetycznej wykonuje mezoterapię, wówczas zabieg jest bezpieczny. W Polsce kosmetyczki nie mogą wykonywać zabiegów przerywających ciągłość skóry, a takim zabiegiem jest właśnie mezoterapia. Musi być ona przeprowadzania zgodnie z pewnymi protokołami – ich pominięcie może być przyczyną powikłań lub skutkować brakiem efektów.

 

 

Nie można zrezygnować z mezoterapii, jeśli już wykonało się jeden zabieg - MIT

Zabiegi można przerwać w każdej chwili – skóra i tak będzie wyglądała lepiej niż przed rozpoczęciem mezoterapii. Regularne ostrzykiwanie twarzy kwasem hialuronowym i składnikami odżywczymi opóźnia procesy starzenia. Często pacjentki, które od kilku lat systematycznie korzystają z mezoterapii, nie potrzebują już innych zabiegów. Ich skóra wolniej się starzeje i przez długi czas wygląda równie dobrze co wcześniej.

 

 

Mezoterapia to zabieg najlepiej zwalczający przebarwienia - MIT

Mezoterapia z peptydami lub arbutyną do walki z ciemnymi plamkami na skórze nie zastąpi peelingu chemicznego czy lasera. Zabieg doskonale uzupełnia peeling i laseroterapię, ponieważ zapobiega nawrotom przebarwień. Warto wykonać serię 2-3 zabiegów przed urlopem w ciepłych krajach lub jazdą na nartach – ryzyko powrotu z urlopu z przebarwieniami jest wtedy dużo mniejsze.

 

 

Stosowane kremów daje efekty porównywalne z mezoterapią - MIT

Kwas hialuronowy, który podczas zabiegu jest wstrzykiwany bezpośrednio w skórę, chłonie wodę i w ten sposób nawilża twarz. Kremy działają tylko na powierzchni skóry, a zatem nie są w stanie zapewnić tak spektakularnych efektów. W mezoterapii wykorzystuje się różne preparaty. Koktajle z aminokwasami zwalczają drobne zmarszczki, a te z peptydami i aminokwasami bardzo dobrze rozświetlają i odtruwają skórę. Mezoterapia z kwasem hialuronowym i glicerolem pozwala opóźnić powstawanie zmarszczek wokół oczu lub wygładzić notorycznie spierzchnięte usta.

 

 

Rollery są bardziej skuteczne niż mezoterapia - MIT

Nie można stwierdzić, że rollery działają lepiej i są bardziej skuteczne. Po prostu działają inaczej. Sprawdzają się w napinaniu i ujędrnianiu skóry, jeśli nakłucia wykonywane są równomiernie i dość głęboko. Dzięki zastosowaniu rollerów można szybko usunąć szary odcień skóry i obkurczyć powiększone pory. Tradycyjna mezoterapia lepiej nawilża skórę, ponieważ precyzyjniej i głębiej wprowadza składniki odżywcze.

 

 

Źródła:

  • http://www.elle.pl/uroda/artykul/cala-prawda-o-mezoterapii
  • http://epacjent.pl/2014/10/23/mezoterapia-fakty-i-mity/
  • http://www.se.pl/styl-zycia/moda-i-uroda/mezoterapia-fakty-i-mity-dowiedz-sie-wszystkiego-na-temat-zabiegu_776513.html
  • http://medycynaestetycznawawrszawa.blogspot.com/2015/10/mezoterapia-igowa-fakty-i-mity.html

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.