Zabiegi medycyny estetycznej po 60 roku życia

Rośnie liczba Polek, które ukończyły 60 rok życia, korzystających z zabiegów medycyny estetycznej. Ich skóra jest cieńsza i trudniej się regeneruje, m.in. dlatego, że zwalniają procesy metaboliczne zachodzące w komórkach. Przyczyną zachodzących w organizmie zmian jest nie tylko upływ czasu i spadek poziomu estrogenu, ale także promieniowanie UVA i UVB oraz działanie innych szkodliwych substancji, np. dymu tytoniowego czy alkoholu. Najlepszym sposobem na pielęgnację bardzo dojrzałej cery są metody bazujące na stymulacji skóry do samoodnowy.

 

 

Nieubłagany upływ czasu

Z biegiem lat zmniejsza się w skórze zawartość elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego, w wyniku czego pojawiają się drobne zmarszczki mimiczne, a siatka naczyń krwionośnych, fałdy i bruzdy stają się coraz bardziej widoczne. Uderzenia gorąca dodatkowo pogłębiają zaczerwienienie, a powstały wcześniej rumień często się utrwala. Po 60 roku życia zanikają mięśnie i kości; trwale zmienia się również ułożenie tkanki tłuszczowej na ciele, przez co na twarzy zapadają się okolice skroni i policzków, dolina łez staje się wyraźnie zaznaczona i stopniowo zanika czerwień wargowa1.

 

 

Stan skóry po 60 roku życia

Skala Glogau służy do oceny stopnia zaawansowania starzenia się skóry w różnych przedziałach wiekowych2. Skóra kobiet po 60 roku życia zalicza się do typu IV (zmiany ciężkie); jest bardziej przesuszona, mniej elastyczna i jędrna, ma więcej zmarszczek. Ma także więcej plam i przebarwień, a często również zmian rozrostowych, jak np. włókniaki czy brodawki. U pacjentek w tym wieku obserwuje się nasilone, zaawansowane fotostarzenie, rogowacenie słoneczne oraz wiotkość skóry, która przeważnie przybiera szarożółty odcień. Coraz trudniej ukryć takie zmiany pod makijażem3.

 

 

Pielęgnacja skóry dojrzałej

Przełom, jaki zachodzi po menopauzie w organizmie kobiety (gwałtowny spadek hormonów płciowych, spowolniona odnowa komórkowa), wymaga długofalowej zmiany nawyków i innego podejścia do pielęgnacji. Codzienna troska o twarz, szyję i dekolt stanowi podstawę wszelkich działań. Istotne jest regularne złuszczanie martwego naskórka, stosowanie odpowiedniego kremu nawilżającego oraz skuteczna ochrona przed słońcem4.

 

 

Nie ma cudów – jest medycyna estetyczna

Kobiety po sześćdziesiątce nie wierzą w cuda, chcą po prostu wyglądać dobrze jak na swój wiek – mieć ładną, wypielęgnowaną i pełną blasku cerę. Lekarze zalecają przede wszystkim poprawę jakości skóry, stąd na liście zabiegów najczęściej znajdują się te, które intensywnie stymulują skórę do produkcji nowych włókien podporowych i pomagają odbudować utraconą objętość. Najlepsze efekty można osiągnąć, łącząc kilka różnych zabiegów wykonywanych w sposób, który zapewni naturalne i odpowiednie dla wieku efekty. Na stosowanie toksyny botulinowej i i dużą ilość wypełniaczy może być już czasami zbyt późno (zależy to od kondycji skóry)5.

 

 

Plan działania dla kobiet w wieku 60+

Mimo że skóra kobiet w wieku powyżej 60 lat jest bardziej wymagająca, a jej pielęgnacji trzeba poświęcić więcej czasu i dłużej czekać na efekty zabiegów, nadal można osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Warto wspólnie z lekarzem medycyny estetycznej ustalić długofalowy plan działania, w którym powinny zostać uwzględnione zabiegi rewitalizujące skórę mające na celu jej przebudowę i poprawę napięcia. Procesy odmładzania zachodzą powoli, ale systematycznie stosowane przez dłuższy czas zabiegi pozwolą odmłodzić skórę i tkankę podskórną o kilka, a czasem nawet kilkanaście lat6.

 

 

Bez tych zabiegów ani rusz

Dla dojrzałej skóry wskazane są przede wszystkim zabiegi nawilżające i liftingujące, wśród których znajdują się m.in. laseroterapia, fale radiowe czy też mezoterapia kwasem hialuronowym lub osoczem bogatopłytkowym. Ponadto sześćdziesięciolatkom zaleca się korzystanie z niżej wymienionych procedur medycznych:

 

 • Laseroterapia - zabiegi mające na celu zagęszczenie skóry, poprawę jej elastyczności i obkurczenie
 • Lifting: odtworzenie punktów podporowych twarzy przy pomocy wypełniacza (przy kościach jarzmowych, w okolicy przyusznej, na brodzie, w dolinie łez)
 • Nici PDO z haczykami - unoszenie opadającego owalu twarzy
 • Nici PDO proste: niwelowanie wiotkości skóry i jej zagęszczenie
 • Osocze bogatopłytkowe i mezoterapia – odżywienie skóry, poprawa nawilżenia
 • Peelingi chemiczne: rewitalizacja i usuwanie niedoskonałości skóry, w tym terapia przebarwień
 • Biostymulatory - stymulatory kolagenu, np. hydroksyapatyt wapnia i otelokolagen Linerase - zagęszczenie skóry i poprawa jej kondycji
 • Lipoliza iniekcyjna – likwidacja depozytów tłuszczowych na ciele opornych na dietę czy ćwiczenia (np. drugi podbródek, bawoli kark)
 • Skleroterapia lub laseroterapia – zamykanie popękanych naczynek krwionośnych7

 

 

Zabiegi medycyny estetycznej po 60 roku życia

W planie działania anti-aging dla kobiet powyżej 60 roku życia bardzo ważne miejsce zajmują dieta i aktywność fizyczna, ponieważ korzystnie wpływają nie tylko na poprawę wyglądu, ale również na zdrowie i dobre samopoczucie. Aby młodziej i lepiej wyglądać, należy przede wszystkim nie palić papierosów, dbać o zęby, które są podporą środkowej i dolnej części twarzy oraz uzupełniać niedobory hormonalne, o ile jest to możliwe i nie ma przeciwwskazań. Takie kompleksowe podejście zaowocuje lepszym zdrowiem oraz młodszym i bardziej witalnym wyglądem.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,jak-dbac-o-skore-po-60-roku-zycia,10412134,artykul.html, dostęp w dn. 27.10.2016 r.
 • 2http://medestetic.pl/starzenie-skory/60-lat/, dostęp w dn. 27.10.2016 r.
 • 3http://medestetic.pl/starzenie-skory/60-lat/, dostęp w dn. 27.10.2016 r.
 • 4http://www.spamagazine.pl/Piekny_Senior_,60,1317, dostęp w dn. 27.10.2016 r.
 • 5http://wirtualnaklinika.pl/urodowy-check-up-na-nowy-rok/, dostęp w dn. 04.11.2016 r.
 • 6http://urszulabrumer.pl/pielegnujemy-skore-po-60-roku-zycia/, dostęp w dn. 27.10.2016 r.
 • 7http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,jaki-zabieg-medycyny-estetycznej-wybrac-porady-specjalisty,10414862,artykul.html, dostęp w dn. 27.10.2016 r.