Zabieg z osoczem bogatopłytkowym – fakty i mity

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym to jedna z najlepiej udokumentowanych metod w medycynie estetycznej. Jej skuteczność w zakresie poprawy jakości skóry i spłycania drobnych zmarszczek została naukowo udowodniona. Nic dziwnego, że coraz więcej osób chce korzystać z zabiegów z osoczem bogatopłytkowym. Jednak rosnąca popularność tej metody nie przekłada się na poziom wiedzy na jej temat. Skutkuje to tym, że wokół osocza bogatopłytkowego zaczynają tworzyć się różnego rodzaju mity.

 

 

Zalety osocza bogatopłytkowego

Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet Rich Plasma, w skrócie PRP) to stężona zawiesina autologicznych płytek krwi w stosunkowo niewielkiej objętości osocza. Osocze jest bogate w komórki i czynniki wzrostu, które pobudzają inne komórki do podziału. Są one wykorzystywane do odnowy biologicznej tkanek skóry, poprawy jej jędrności i elastyczności.

 

Styl i jakość życia znajdują swoje odzwierciedlenie w strukturze krwi i osocza – im zdrowsza dieta, im bardziej higieniczny tryb życia uwzględniający również aktywność fizyczną, tym lepsza jakość krwi, a co za tym idzie lepsze i bardziej spektakularne efekty terapii osoczem bogatopłytkowym. Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem warto zrezygnować z używek, zmienić żywność na zdrowszą i pić co najmniej 1,5 l wody w ciągu dnia.

 

 

Jest za wcześnie/zbyt późno, aby zacząć korzystać z zabiegów z osoczem bogatopłytkowym- MIT

Wiek nie ma znaczenia – nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno, aby pójść na zabieg z osoczem bogatopłytkowym. Aby zagęścić i odżywić skórę, poprawić jej jakość, to mezoterapia osoczem wskazana jest w każdym wieku. Zabieg z osoczem bogatopłytkowym nie może zaszkodzić, może jedynie pomóc.

 

 

Osocze bogatopłytkowe poprawia stan i wygląd skóry - FAKT

Płytki krwi, czyli komórki odpowiadające przede wszystkim za aktywację procesów naprawczych uszkodzonych tkanek, są najważniejszym składnikiem osocza podawanego w trakcie zabiegu. Produkują tzw. czynniki wzrostu, które stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Czynniki wzrostu aktywują również komórki macierzyste biorące udział w procesach regeneracji skóry. Po podaniu osocza powstają w skórze nowe naczynia krwionośne. Odpowiadają one za natlenienie i odżywienie komórek skóry. Wszystkie procesy zachodzące po wstrzyknięciu osocza wpływają na poprawę stanu i kondycji skóry – jest ona odświeżona, zmarszczki zostają spłycone, a przebarwienia zredukowane.

 

 

Osocze bogatopłytkowe to obecnie jeden z najskuteczniejszych zabiegów odmładzających skórę - FAKT

Zabieg pozwala w krótkim czasie uzyskać efekty delikatnego liftingu. Płytki krwi zawierają czynniki wzrostu i stymulują komórki skóry do samoregeneracji. Przebudowa skóry zaczyna się już po upływie 48 godzin od zabiegu. Skóra staje się gładsza, bardziej elastyczna i wyraźnie młodsza; drobne zmarszczki wygładzają się, a twarz nabiera blasku.

 

 

Terapia osoczem bogatopłytkowym polega na wstrzyknięciu w skórę pacjenta pobranej od niego krwi - MIT

Zdjęcia osób wykonane bezpośrednio po zabiegu osoczem bogatopłytkowym mogą sugerować, że pod skórę wstrzykiwana jest krew. Wrażenie to potęgują materiały reklamowe, które często przedstawiają strzykawkę pełną krwi, a także nieprofesjonalne opisy tej metody terapii. Wiele z nich nie koncentruje się na tym, co jest najważniejsze, czyli izolacji osocza bogatopłytkowego od pozostałych elementów krwi. Procedura podawania osocza nie jest krwawa; pod skórę wstrzykuje się tylko pewne składniki krwi, które mają biało-żółty kolor.

 

 

Aby uzyskać osocze bogatopłytkowe, trzeba pobrać krew od pacjenta - FAKT

Krew jest pobierana od pacjenta, aby wyizolować za niej płytki krwi (trombocyty). Są to komórki produkujące czynniki wzrostu, które pobudzają skórę do regeneracji. Podczas zabiegu wstrzykuje się pacjentowi jego własne komórki.

 

 

Osocze bogatopłytkowe można wstrzykiwać do skóry na różne sposoby - FAKT

Osocze bogatopłytkowe można wstrzykiwać do skóry na różne sposoby, stosując klasyczną mezoterapię lub liniowo, podając preparat wzdłuż zmarszczek lub fałdów skóry.

 

 

Osocze bogatopłytkowe nie może być stosowane u alergików - MIT

Podanie pacjentowi osocza bogatopłytkowego nie wywołuje odpowiedzi obronnej organizmu, ponieważ nie zostaje do niego wprowadzona żadna obca substancja. Osocze bogatopłytkowe może być bezpiecznie stosowane przez alergików i osoby z bardzo wrażliwą, a nawet atopową skórą. Nie istnieje ryzyko wystąpienia podrażnień i reakcji alergicznych. Niekiedy zabieg ten jest nazywany Autologiczną Odnową Komórkową (ang. Autologous Cellular Regeneration, ACR), ponieważ do regeneracji komórek skóry dochodzi w wyniku działania własnych czynników wzrostu i substancji przeciwzapalnych.

 

 

Aby zlikwidować zmarszczki, zabiegi kwasem hialuronowym można zastąpić osoczem bogatopłytkowym - MIT

Niektórzy sądzą, że osocze bogatopłytkowe ma lepsze działanie przeciwzmarszczkowe niż kwas hialuronowy. Każdy preparat działa trochę inaczej – osocze poprawia kondycję skóry, działając na nią odżywczo i spłycając zmarszczki. Wyraźne zmarszczki, np. bruzdy nosowo-wargowe czy linie marionetki lepiej likwidować, stosując kwas hialuronowy – dzięki mniejszej liczbie zabiegów można uzyskać efekty, które będę utrzymywać się dłużej niż w przypadku osocza. Zdarza się, że lekarze odradzają zabiegi z kwasem hialuronowym i osoczem bogatopłytkowym, jeśli skóra jest bardzo cienka, wiotka i brakuje jej gęstości.

 

 

Zabieg z osoczem bogatopłytkowym to zabieg bardziej skuteczny niż mezoterapia - I TAK, I NIE

Od części ciała i problemu estetycznego zależy, czy zabieg z osoczem bogatopłytkowym okaże się bardziej skuteczny niż mezoterapia. Różnice w efektach zależne od rodzaju podanego preparatu można zaobserwować w przypadku zabiegów wykonywanych na twarzy, szyi lub dekolcie. Mezoterapia koktajlem przeważnie wykazuje działanie bardziej nawilżające, z kolei osocze bogatopłytkowe lepiej odżywia skórę – w wyniku tworzenia się nowych naczyń włosowatych staje się ona bardziej promienna. Zazwyczaj lekarze medycyny estetycznej zalecają wykonanie większej liczby zabiegów mezoterapii niż osocza bogatopłytkowego, choć oba zabiegi można wykonywać nawet 1-2 razy w miesiącu.

 

 

Terapię osoczem bogatopłytkowym można zastąpić kremami zawierającymi osocze pacjenta - MIT

W niektórych gabinetach kosmetycznych klienci mogą nabyć krem zawierający ich własne osocze bogatopłytkowe. Jednak kremy tego typu produkowane w salonach kosmetycznych nie są w stanie zastąpić zabiegu. Kosmetyki te nie dostarczają skórze elementów produkowanych przez płytki krwi, ponieważ są one aktywne tylko około 20 minut od pobrania krwi. Aby czynniki wzrostu wchodzące w skład bogatopłytkowego preparatu z osocza mogły zadziałać, muszą być podawane na poziomie fibroblastów, tj. komórek odpowiedzialnych za produkcję elastyny i kolagenu. Jeśli są dostarczane w postaci kremu, nie mogą pobudzić komórek skóry właściwej, tak jak działa zabieg z osoczem bogatopłytkowym.

 

 

Osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane w leczeniu łysienia - FAKT

Czynniki wzrostu, które zawierają płytki krwi, jeśli zostaną wstrzyknięte w skórę głowy, pobudzają cebulki do wytwarzania nowych i mocniejszych włosów. Mezoterapia z użyciem osocza stymuluje komórki skóry głowy i jej przydatki, korzystnie wpływając również na poprawę krążenia w naczyniach włosowatych. Po serii zabiegów włosy zaczynają odrastać, a ich jakość jest dużo lepsza.

 

 

Urazy ortopedyczne można leczyć osoczem bogatopłytkowym - FAKT

Nowym kierunkiem w medycynie jest ortopedia regeneracyjna – jego główny cel to dążenie do odbudowy uszkodzonych tkanek. Leczenie urazów osoczem bogatopłytkowym jest coraz bardziej powszechne i dostępne już nie tylko dla sportowców. Terapia osoczem bogatopłytkowym jest doskonałym ratunkiem dla mięśni, ścięgien, stawów i innych tkanek. W ten sposób można wyleczyć łokieć tenisisty, który bywa skutkiem pracy przy komputerze czy ostrogę piętową, a także uszkodzenie chrząstki spowodowane zbyt długim siedzeniem.

 

 

Źródła:

  • http://www.pkik24.pl/medycyna-estetyczna/4-fakty-o-osoczu-bogatoplytkowym
  • http://dpmed.pl/blog/osocze-bogatoplytkowe-fakty-i-mity
  • https://beautyexpert.pl/5-faktow-o-osoczu-bogatoplytkowym/
  • http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/urazy-lecza-sie-same-czyli-osocze-bogatoplytkowe_39693.html

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.