Medycyna estetyczna – jednorazowy ratunek czy systematyczna, kompleksowa profilaktyka

Co trzecia Polka nie wyklucza korzystania z zabiegów medycyny estetycznej w przyszłości. Często przygoda z medycyną estetyczną zaczyna się od jednego, wymarzonego zabiegu, a wraz z poczuciem satysfakcji zwiększa się chęć skorzystania z kolejnych zabiegów. Często też stawiamy sobie pytanie, jak korzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Medycyna estetyczna - jednorazowy ratunek czy systematyczna, kompleksowa profilaktyka?

 

 

Uzyskać optymalny efekt z zabiegów

Zabiegi medycyny estetycznej warto już na samym początku zaplanować w dłuższej perspektywie czasowej wspólnie z lekarzem medycyny estetycznej. Pozwoli to uzyskać optymalny efekt oraz uniknąć niewłaściwego łączenia zabiegów. Na początku warto ocenić stan i kondycję skóry, kształt czaszki oraz grubość skóry.

 

 

Regeneracja skóry

Regeneracja skóry polecana jest na początek. Planowaną serię zabiegów można rozpocząć od peelingów medycznych. Pozwoli to usunąć przebarwienia, wygładzić skórę, zmniejszyć widoczne pory. Po dwóch – trzech tygodniach można wykonać zabieg mezoterapii lub z osoczem bogatopłytkowym. Pozwoli to dostarczyć substancje odżywcze w głąb skóry, zrewitalizować ją i ujędrnić. Zabiegi mezoterapii warto regularnie powtarzać - częstotliwość powtarzania zależy od stanu skóry oraz użytego preparatu. Przy zastosowaniu niektórych preparatów, aby uzyskać optymalny efekt w pierwszym miesiącu wykonuje się zabiegi co 2-3 tygodnie, w przypadku innych – nawet kilka w tygodniu. Stopniowo czas odstępów między zabiegami jest wydłużany.

 

 

Osocze bogatopłytkowe

Warto zastanowić się nad zabiegiem z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, który również jest wykonywany techniką mezoterapii, ale pozwala uzyskać spektakularny efekt wykonując zabiegi 2 – 3 razy w roku. Szczególną zaletą osocza bogatopłytkowego, oprócz długotrwałej regeneracji skóry oraz braku ryzyka w przypadku alergików, jest natychmiastowa likwidacja efektów ubocznych wykonywanych zabiegów tj. pieczenia skóry, gojenia się miejsc po wkłuciach igły etc.

 

 

Efekty kompleksowej regeneracji

Efekty w postaci odmłodzenia skóry uzyskane w procesie kompleksowej regeneracji są trwalsze, choć nie natychmiastowe. Pierwsze efekty zabiegów można zobaczyć po około 4-5 tygodniach po wykonaniu zabiegu, ale ostateczny efekt uzyskujemy dopiero po około 3 miesiącach od wykonania ostatniego zabiegu w serii, co związane jest z długotrwałym procesem odbudowy kolagenu.

 

 

Korekta zmarszczek, czyli zabiegi dla mniej cierpliwych

Zabiegi przeciwzmarszczkowe z zastosowaniem toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego można wykonać w tym samym czasie (tzw. techniki łączone), ale dla komfortu finansowego można je rozłożyć w czasie. Są to zabiegi dające stosunkowo szybki efekt przeciwzmarszczkowy - natychmiastowy w przypadku zastosowania kwasu hialuronowego oraz po 2 tygodniach w przypadku zastosowania toksyny botulinowej. Te zabiegi działają profilaktycznie w procesie starzenia się skóry. Jeżeli po odczekaniu dwóch tygodni zmarszczki, które były likwidowane za pomocą toksyny botulinowej są mniejsze, ale nadal widoczne, można dostrzyknąć w nie kwas hialuronowy, który je wypełni.

 

 

Medycyna estetyczna - jednorazowy ratunek czy systematyczna, kompleksowa profilaktyka

Warto potraktować zabiegi medycyny estetycznej jako pakiet zaplanowanej, systematycznej i kompleksowej pielęgnacji, a nie jako jednorazowy środek na poprawę wyglądu. Dzięki temu skóra będzie mieć lepszą kondycję – jędrność, nawilżenie, gładkość i młodość – przez długi czas. Odpowiadając na tytułowe pytanie "Medycyna estetyczna - jednorazowy ratunek czy systematyczna, kompleksowa profilaktyka" nie powinniśmy mieć wątpliwości, którą formę wykorzystania medycyny estetycznej wybrać.

Konsultacja merytoryczna lek. med. Marta Tazbir