Pierwsze szkolenie Ginekologia estetyczna – relacja z nowego szkolenia w OLLIE

OLLIE jako jedyne centrum szkoleniowe oferuje kompleksowe szkolenie z ginekologii estetycznej adresowane do ginekologów, urologów i lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną. Jego program został opracowany przez OLLIE wspólnie z ginekologiem, dr. n. med. Robertem Bartkowiakiem, i stanowi odpowiedź nie tylko na współczesne oczekiwania kobiet, ale również potrzeby szkoleniowe na rynku.

 

 

Przełamany wstyd – w drodze po kobiecość

W niedzielę 19 czerwca 2016 odbyło się w OLLIE pierwsze szkolenie z ginekologii estetycznej. Poprowadził je dr n. med. Robert Bartkowiak. Ze względu na duże zainteresowanie zabiegami ze strony pacjentek szkolenie zostało wydłużone do 8 godzin. Tym razem nie wszystkim modelkom udało się zapisać na zabiegi – część z nich będzie musiała poczekać na wolne miejsca podczas kolejnych edycji szkolenia. Mimo że wizyta u ginekologa i obecność innych lekarzy w gabinecie to dla pacjentek stresujące doświadczenie, szkolenie cieszyło się wśród nich dużym powodzeniem.

 

 

Doświadczenie procentuje – nowy wykładowca w OLLIE

Dr n. med. Robert Bartkowiak posiada specjalizację I i II stopnia z ginekologii i położnictwa, a od kilku lat specjalizuje się w zabiegach kosmetycznych kobiecych narządów płciowych. Pracuje m.in. w AGKlinik Adam Gumkowski i aktywnie działa na polu naukowym. Niedawno wystąpił w trzecim odcinku nowego programu "Nie bój się piękna" emitowanego od wiosny tego roku przez Polsat Cafe.

 

 

Współpraca OLLIE z dr. n. med. Robertem Bartkowiakiem

Na pytanie, dlaczego zdecydował się na współpracę z OLLIE, dr Robert Bartkowiak odpowiada: „Na rynku brakuje szkoleń z ginekologii estetycznej. Dzięki tej dziedzinie medycyny wielu kobietom można pomóc w mało inwazyjny sposób, rozwiązując stosunkowo szybko ich problemy zarówno natury zdrowotnej, jak i estetycznej. Główne cele zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej to poprawa wyglądu i funkcji kobiecych narządów płciowych oraz poprawa komfortu życia i satysfakcji seksualnej kobiet. OLLIE to znana i ceniona firma szkoleniowa, która cieszy się uznaniem wśród lekarzy różnych specjalności. Podejmując współpracę z OLLIE, mogę mieć wpływ na kształcenie lekarzy z zakresu ginekologii estetycznej. Chciałbym, aby w Polsce było więcej wykwalifikowanych specjalistów zajmujących się ginekologią estetyczną, żeby więcej i głośniej mówiło się na ten temat. Kobiety powinny mieć możliwość, aby w pełni zadbać o swoją seksualność”.

 

 

OLLIE stawia na nowoczesność i bezpieczeństwo zabiegów

Podczas szkolenia zabiegi laserowe były wykonywane przy użyciu lasera Petite Lady Action II produkowanego przez firmę Lutronic. W ostatnim czasie ten erbowo-jagowy laser przebojem zdobywa rynek – ryzyko wystąpienia uszkodzeń termicznych tkanek jest dużo niższe niż ma to miejsce przy zastosowaniu laserów CO21 .

 

Do rewitalizacji warg sromowych i powiększania punktu G użyto kwasu hialuronowego Desirial, który jako jedyny w Polsce posiada rejestrację medyczną do stosowania w okolicach intymnych, co oznacza dla pacjentek większe bezpieczeństwo zabiegu i mniejsze ryzyko przemieszczania się preparatu w inne miejsca. Desirial to pierwsza na świecie linia preparatów produkowanych na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego z wykorzystaniem opatentowanej technologii IPN-Like i dodatkiem mannitolu, naturalnego antyoksydantu, w celu nawilżenia okolic intymnych i powiększania warg sromowych większych. Po raz pierwszy kwas hialuronowy wzbogacono o antyoksydant, który chroni go i przedłuża jego działanie.

 

 

Ponad 20 zabiegów w ciągu jednego szkolenia

Niektóre modelki skorzystały z więcej niż jednego zabiegu. Pacjentki zjechały się z różnych części Polski, a jedna z nich przyleciała z Belgii. Podczas szkolenia u 13 pacjentek wykonano:
• 7 zabiegów laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu;
• 4 zabiegi laserowego obkurczania pochwy po porodzie;
• 4 zabiegi rewitalizacji warg sromowych kwasem hialuronowym;
• 4 zabiegi chirurgiczne (labioplastyka – chirurgiczna korekcja kształtu warg sromowych mniejszych, plastyka krocza z zastosowaniem nici waginalnych Croma);
• 3 zabiegi augmentacji punktu G kwasem hialuronowym.

 

 

Intymne dolegliwości problemem wielu kobiet

Z ankiety przeprowadzonej przez Wirtualnaklinika.pl wynika, że 88 proc. ankietowanych kobiet słyszało o ginekologii estetycznej, a 71 proc. z nich odczuwa problemy natury intymnej2. Często spotykaną dolegliwością jest wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) – prawie co czwarta kobieta w wieku od 18 do 48 lat uskarża się na ten problem. Wśród 63 proc. kobiet cierpiących na wysiłkowe nietrzymanie moczu pierwsze objawy pojawiły się przed 50, a u 18 proc. przed 29 rokiem życia3.

 

 

Wzrost popularności ginekologii estetycznej w Polsce

Prof. zw. dr hab. Tomasz Paszkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej, obserwuje ogromny wzrost popularności procedur z zakresu ginekologii estetycznej oraz rosnącą liczbę gabinetów i praktyk zajmujących się tą dziedziną medycyny. Coraz więcej zabiegów ginekologicznych wykonuje się ze wskazań kosmetycznych. Jest to wynikiem przemian obyczajowych – współczesna Polka z punktu widzenia swoich oczekiwań i preferencji nie różni się zbytnio od Angielek, Niemek czy też Holenderek – uważa prof. Tomasz Paszkowski4. Jego zdaniem „Coraz więcej pacjentek przychodzi do naszych gabinetów nie z powodu jakiejś choroby czy z powodu procedur profilaktyczno-przesiewowych, tylko po to, żeby zlikwidować jakiś defekt estetyczny, funkcjonalny, a bardzo często jeden i drugi. W związku z tym my, chcąc te pacjentki utrzymać, jesteśmy zmuszeni rozwinąć nasze portfolio o te procedury”5.

 

 

Najczęściej wykonywane zabiegi w Polsce i na świecie

Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych, jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur w Polsce i na świecie. Dzięki temu zabiegowi można uzyskać efekt nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny. Często tego typu procedury pomagają rozwiązać istotne dla kobiet problemy, które dotyczą komfortu ich życia, np. bólu lub kłopotów ze współżyciem6. Inne bardzo popularne zabiegi ginekologii estetycznej to: laserowe leczenie WNM, waginoplastyka, plastyka łechtaczki, warg sromowych mniejszych lub punktu G, odtworzenie błony dziewiczej, a także powiększenie warg sromowych większych za pomocą kwasu hialuronowego lub tłuszczu pobranego z ciała pacjentki7.

 

 

Kobietom na pomoc

Na komfort psychiczny kobiet często mają negatywny wpływ defekty okolic intymnych wywołane przez poród, menopauzę lub wady wrodzone. Najczęściej wskazania do zabiegów ginekologii estetycznej dotyczą niezadowolenia pacjentek z powodu wyglądu narządów płciowych zewnętrznych, a także dolegliwości pojawiających się po porodach, takich jak: zespół luźnej pochwy, deformacje po pęknięciach i nacięciach krocza, wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz obniżenie satysfakcji seksualnej.

 

 

Koniec problemów dojrzałych kobiet

U kobiet w okresie menopauzy i po menopauzie zabiegi wykonuje się głównie z powodu dyskomfortu odczuwanego w okolicach intymnych, suchości w pochwie, nawracających stanów zapalnych i podrażnień. Wskazaniem do wykonania zabiegów ginekologii estetycznej są również problemy ze współżyciem i krwawienia kontaktowe. Zabiegi mogą być przeprowadzane także ze wskazań estetycznych, takich jak: przebarwienia, zmiany typu kłykciny, znamiona skóry okolic intymnych, przerost lub asymetria warg sromowych mniejszych8.

 

 

Zabiegi w OLLIE okiem pacjentki

Mimo że o ginekologii estetycznej dowiaduje się coraz więcej kobiet, to jednak ta dziedzina medycyny wciąż pozostaje wstydliwym tematem tabu, o którym się głośno nie rozmawia. Pacjentki, które poddały się zabiegom, często później żałują, że nie zrobiły tego wcześniej.

 

„Do tej pory uważałam, że ginekologia estetyczna to fanaberia, ewentualnie ratunek jedynie dla tych kobiet, które mają bardzo poważne problemy zdrowotne lub estetyczne. Dopiero po konsultacji u dr. Bartkowiaka i wykonanych przez niego zabiegach stwierdziłam, że ginekologia estetyczna to genialny wynalazek i każda kobieta powinna z niego skorzystać. Okazało się, że ja też miałam wskazania do tego, by poddać się zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej. Niestety starzejemy się w każdym miejscu naszego ciała, ale nareszcie teraz można coś z tym zrobić. Jestem zachwycona efektami; czuję się bardziej kobieco i w końcu pozbyłam się kilku wstydliwych problemów, które uprzykrzały mi życie” – opowiada pani Marta, u której podczas szkoleń w OLLIE wykonano takie zabiegi, jak laseroterapia pochwy, labioplastyka i iniekcje kwasem hialuronowym warg sromowych większych.

 

 

Nowe umiejętności – nowe możliwości

Ginekologia estetyczna dynamicznie się rozwija, dając kobietom ogromne możliwości w podnoszeniu jakości i komfortu ich życia. Pacjentki lubią, kiedy w dbaniu o ich zdrowie i urodę pomaga im znana i sprawdzona osoba, do której mają zaufanie. Coraz więcej kobiet pyta swoich lekarzy medycyny estetycznej o zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej. Znane są przypadki, gdy pacjentki proszą swoich lekarzy o zdobycie przez nich nowych kwalifikacji i umiejętności, ponieważ to właśnie z nimi chcą rozwiązywać swoje problemy – i te zdrowotne, i te estetyczne. Warto zatem rozważyć poszerzenie zakresu usług o ginekologię estetyczną. OLLIE zaprasza na kolejne szkolenia z ginekologii estetycznej, które odbędą się jesienią tego roku.

 

 

Źródła:

  • 1. https://www.tourmedica.pl/blog/odmladzanie-pochwy-laserem/, dostęp 02.07.2016 r.
  • 2. http://wirtualnaklinika.pl/wyniki-ankiety-polki-a-ginekologia-estetyczna/, dostęp 30.06.2016 r.
  • 3. http://www.ntm.pl/?pid=main_tresc.pl.204_html, dostęp 01.07.2016 r.
  • 4. http://www.lifestyle.newseria.pl/newsy/polki_coraz_czesciej,p1363680669, dostęp 01.07.2016 r.
  • 5. http://www.lifestyle.newseria.pl/newsy/polki_coraz_czesciej,p1363680669, dostęp 01.07.2016 r.
  • 6. http://www.rynekestetyczny.pl/to-kobiety-wymyslily-ginekologie-estetyczna/, dostęp 01.07.2016 r.
  • 7. http://www.lifestyle.newseria.pl/newsy/polki_coraz_czesciej,p1363680669, dostęp 01.07.2016 r.
  • 8. http://www.blumska-janiak.pl/ginekologia-estetyczna.html, dostęp 27.06.2016 r.

 

 

Polecane artykuły

 

 

Zapraszamy na kolejne szkolenia i zabiegi w OLLIE