Medycyna estetyczna w gabinecie stomatologicznym

Medycyna estetyczna dynamicznie się rozwija, coraz częściej łącząc ze sobą zagadnienia różnych specjalizacji: dermatologii, chirurgii i stomatologii. Obejmuje również kwestie związane z dietetyką, endokrynologią i ginekologią, a także geriatrią, fizjoterapią i promocją zdrowia. Wymaga specyficznej edukacji oraz możliwości stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych poprzez poszerzanie wiedzy i doskonalenie umiejętności praktycznych. Nowoczesna medycyna estetyczna, wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom pacjentów dotyczącym poprawy zdrowia i urody, doskonale wpisuje się w panujący obecnie trend wellnes i anti-aging i stanowi uzupełnienie takich dziedzin, jak stomatologia czy protetyka.

 

 

Zdrowie i uroda w jednym gabinecie

Obecnie medycynę estetyczną i stomatologię można potraktować jako nawzajem dopełniające się dziedziny medycyny. Opracowanie optymalnego planu leczenia oraz zaspokojenie potrzeb i oczekiwań pacjentów coraz częściej wymaga połączenia umiejętności z zakresu stomatologii i medycyny estetycznej. U niektórych pacjentów jedynie dzięki takiemu połączeniu różnych gałęzi medycyny można osiągnąć zdrowy i młody wygląd. W wielu przypadkach to właśnie zabiegi medycyny estetycznej stanowią naturalne przedłużenie leczenia z zakresu stomatologii, protetyki czy też ortodoncji.

 

 

Lekarz stomatolog wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie ze sobą tych specjalizacji nie dość, że w jednym gabinecie, to w dodatku przez jednego lekarza. Stomatolog, który dodatkowo wykonuje zabiegi medycyny estetycznej, lepiej i skuteczniej zadba o zdrowe zęby, piękny uśmiech i młodzieńczy wygląd swojego pacjenta. Takie zintegrowane i interdyscyplinarne działanie łączące w sobie różne dziedziny medycyny jest podyktowane w dużej mierze współczesnym podejściem do piękna i wymaganiami rynku.

 

 

Projektowanie uśmiechu

Stomatolodzy przyzwyczajeni są już do tego, że pacjenci oczekują od nich dużo więcej, niż tylko leczenia próchnicy i usuwania kamienia nazębnego. Coraz częściej pragną, aby lekarz pomógł im uzyskać piękny uśmiech, który oznacza coś więcej niż tylko proste, zdrowe zęby i różowe dziąsła. Uśmiech to ważny atrybut, który dodaje pewności siebie i kojarzy się z sukcesem. W stomatologii, jak i medycynie estetycznej, wiele zależy od talentu lekarza, jego zręczności i zdolności manualnych oraz wyczucia piękna – uzyskany efekt powinien być przede wszystkim naturalny i nie razić sztucznością. Z punktu widzenia pacjentów liczy się ponadto znajomość i stosowanie najnowocześniejszych procedur oraz dbałość o komfort.

 

 

Stomatologia i medycyna estetyczna – idealne połączenie w jednym gabinecie

Lekarz stomatolog zajmujący się również ortodoncją i implantologią dysponuje szeroką wiedzą na temat budowy twarzy oraz bogatym doświadczeniem w zakresie stosowania różnego rodzaju procedur medycznych – nie tylko na co dzień obserwuje zachowanie tkanek w tym obszarze, ale także regularnie wykonuje zabiegi z zakresu mikrochirurgii i znieczula pacjentów za pomocą iniekcji. Tych samych kwalifikacji pacjenci oczekują od lekarza medycyny estetycznej. A zatem stomatolog, który dysponuje niezbędnymi zasobami i umiejętnościami nabytymi podczas wykonywania swojego zawodu, może z powodzeniem wykonywać zabiegi medycyny estetycznej i wprowadzić je na stałe do oferty swojego gabinetu.

 

 

Poszerzenie oferty gabinetu stomatologicznego o medycynę estetyczną

Zdarza się, że po zakończeniu leczenia stomatologicznego lub ortodontycznego zostaje osiągnięty zamierzony efekt zdrowotny i estetyczny z zakresu stomatologii, ale jednocześnie inny defekt urody zaczyna przykuwać uwagę. Wieloletnie utrzymywanie się nieprawidłowych konfiguracji anatomicznych w obrębie twarzoczaszki powoduje powstawanie bruzd i zmarszczek, które po leczeniu stomatologicznym udaremniają uzyskanie zadowalającego rezultatu końcowego.

 

Aby pacjent cieszył się pięknym uśmiechem bez szpecących zmarszczek, może skorzystać również z innych zabiegów mających wpływ na poprawę jego wyglądu. Z pomocą przychodzi tutaj medycyna estetyczna – dzięki zastosowaniu wypełniaczy, botoksu lub nici liftingujących PDO lekarz stomatolog może przywrócić swoim pacjentom naturalny, zdrowy wygląd i wspaniały uśmiech. Leczenie stomatologiczne uzupełniają wówczas takie zabiegi jak zmiana konturu, kształtu lub wielkości ust, wypełnianie bruzd i zmarszczek kwasem hialuronowym, likwidacja zmarszczek palacza i uśmiechu dziąsłowego, poprawa ogólnego stanu skóry twarzy (np. dzięki mezoterapii), czy też leczenie bruksizmu za pomocą toksyny botulinowej. Holistyczne podejście do problemów natury estetycznej pozwala szybko i skutecznie zadbać o zdrowie i satysfakcję pacjenta oraz osiągnąć przewagę na rynku dzięki bogatej ofercie i wysokiej jakości świadczonych usług.

 

 

Połączenie stomatologii i medycyny estetycznej - zwycięski sojusz

Utrata nawet jednego zęba może doprowadzić do niekorzystnych zmian w wyglądzie twarzy, a także zmian w stawach skroniowo-żuchwowych objawiających się porannymi bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni. Czasami pojawiają się również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Niedostatki natury estetycznej, takie jak: niepełny uśmiech, skrócenie dolnego odcinka twarzy, zapadnięcie się warg czy nasilone tworzenie się zmarszczek w okolicy ust to problemy, które mogą zostać skutecznie rozwiązane dzięki zastosowaniu leczenia protetycznego i medycyny estetycznej.

 

 

Metamorfoza pacjenta - synergia stomatologii i medycyny estetycznej

Leczenie, korekta i profilaktyka różnych wad zgryzu mają wpływ na poprawę wyglądu twarzy pacjenta i przywracają jej prawidłowe proporcje. Często leczenie ortodontyczne powinno zostać uzupełnione zabiegami z zakresu medycyny estetycznej w celu uzyskania oczekiwanego efektu wizualnego. Korekta łuków zębowych może pociągać za sobą potrzebę korekty estetycznej warg, np. poprawę ich asymetrii, zlikwidowanie dysproporcji wargi górnej i dolnej, zwiększenie objętości lub podciągnięcie opadających kącików ust. Migracja tkanek miękkich (zmarszczki, obwiśnięcia, utrata konturu), jak i przesunięcia w zakresie fundamentu kostnego twarzy to zmiany odpowiedzialne za starzenie się twarzy. Porównując twarzoczaszkę osoby młodej i starszej, wyraźnie widać, jak potężnym procesem jest starzenie i jak poważne zmiany zachodzą wraz z upływem czasu. Dzięki takiemu porównaniu wiadomo również, jak należy kompleksowo działać, by spowolnić ten proces.

 

 

Najczęściej wykonywane zabiegi medycyny estetycznej w gabinecie dentystycznym

Stomatologia jest jedyną dziedziną, która potrafi w trwały sposób wzmocnić fundament kostny starzejącej się twarzy za pomocą rozbudowy łuków i odtworzenia brakujących zębów. Jednak skóra podpierana przez ten fundament również wymaga specjalnego traktowania, gdyż tylko wtedy może zachować stosunkowo długo młody i atrakcyjny wygląd. Z tego powodu lekarze równolegle z metamorfozą stomatologiczną wykonują zabiegi z zakresu medycyny estetycznej – ich celem jest zagęszczenie i ujędrnienie skóry. Plany leczenia uwzględniają także terapie z wykorzystaniem mikronakłuwania skóry (mezoterapia igłowa), dzięki czemu można pozbyć się wiotkości skóry, zagęścić ją i zmobilizować do autoregeneracji. Toksyna botulinowa ogranicza zbyt ekspresyjną mimikę twarzy, wygładza zmarszczki na brodzie i wokół ust oraz optycznie wyszczupla twarz. Kwas hialuronowy spłyca zmarszczki i znacząco poprawia końcowy efekt zabiegów stomatologicznych, które nie ograniczają się jedynie do leczenia samych zębów. Zabiegi wolumetryczne mające na celu dodatkowe uniesienie rysów twarzy wykonywane są już po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Działania na głębszych piętrach twarzy, jak np. zabiegi z użyciem wypełniaczy są dyskretne i stanowią finał metamorfozy pacjenta.

 

 

Innowacyjne podejście do pacjenta

Metody, jakie oferuje medycyna estetyczna i stomatologia, pozwalają skutecznie spowolnić proces starzenia się i zniwelować skutki upływającego czasu. Pacjent, który w jednym miejscu otrzymuje kompleksową usługę dzięki połączeniu interdyscyplinarnej stomatologii z medycyną estetyczną, uzyskuje poprawę wyglądu, osiągając swój cel – piękny uśmiech oraz harmonijne i atrakcyjne rysy całej twarzy (efekt synergii). Zadaniem lekarzy stomatologów zajmujących się medycyną estetyczną, poza dbaniem o zdrowie jamy ustnej i stan uzębienia, powinno być również zapewnienie pacjentom dobrego samopoczucia i satysfakcji z własnego wyglądu przez długie lata.

 

 

Prestiż gabinetu stomatologicznego i większa liczba pacjentów

W gabinecie stomatologicznym nie należy ograniczać się jedynie do zabiegów związanych z poprawą wyglądu zębów, leczeniem schorzeń jamy ustnej czy też szeroko pojętą profilaktyką dentystyczną. Poszerzając ofertę o zabiegi z medycyny estetycznej, lekarz jest w stanie kompleksowo zadbać o wygląd całej twarzy pacjenta. Wprowadzenie nowych procedur do gabinetu stomatologicznego wiąże się z poznaniem nowoczesnych i innowacyjnych metod mających wpływ na aparycję pacjenta i ustawicznym szkoleniem w tej dziedzinie. Statystyczny Polak odwiedza gabinet dentystyczny raz na 10 miesięcy. Zabiegi medycyny estetycznej mogą sprawić, że wizyty u stomatologa staną się częstsze i bardziej systematyczne, co zwiększy nie tylko kontrolę nad stanem uzębienia i jamy ustnej, ale wpłynie też i na poprawę prezencji pacjenta.

 

Decydując się na świadczenie usług z zakresu medycyny estetycznej w swoim gabinecie, można znacząco podnieść jego rangę i tym samym przekonać do siebie większą ilość pacjentów. Szeroka oferta pozwala na świadczenie kompleksowych usług – od leczenia schorzeń związanych z jamą ustną i zwalczania problemów z zębami do nadania im estetycznego wyglądu po różnego rodzaju zabiegi medycyny estetycznej poprawiające kondycję skóry twarzy. Medycyna estetyczna w gabinecie stomatologicznym to naturalne poszerzenie świadczonych w nim usług.

 

 

Stomatologia i estetyka - nowoczesne rozwiązania w gabinecie dentystycznym

W dzisiejszych czasach nowoczesność i innowacyjne rozwiązania są pożądane przez klientów na każdym kroku – wielu z nich potrafi zaufać tylko takim dentystom, z usług których korzystają od dłuższego czasu lub tym, którzy mają im do zaoferowania coś więcej niż dziesiątki innych stomatologów. Warto jest się rozwijać i poszerzać ofertę w taki sposób, aby móc zapewnić swoim pacjentom najlepszą opiekę i profesjonalne wsparcie na każdym etapie ich leczenia. Odpowiednią wiedzę i umiejętności konieczne do osiągnięcia tego celu można nabyć podczas szkoleń z podstawy medycyny estetycznej, kwasu hialuronowego czy toksyny botulinowej organizowanych przez OLLIE.

 

 

Polecane artykuły: