Medycyna estetyczna w ciąży i po porodzie

Ciąża to nie tylko radosne oczekiwanie na narodziny dziecka, ale również czas, gdy w twoim organizmie dochodzi do zmian hormonalnych i naturalnego rozrostu tkanek. Pojawiają się rozmaite dolegliwości, przebarwienia i rozstępy, a nawet cellulit i żylaki. Z miłości do dziecka jesteś w stanie znieść nawet największy dyskomfort. Jednak w okresie ciąży i karmienia piersią nie musisz rezygnować z bycia zadbaną, piękną i szczęśliwą kobietą.

 

 

Ciąża – czas zmian

Wiele kobiet rozkwita w czasie ciąży – być może jesteś jedną z nich. Twoja skóra jest bardziej nawilżona i nabiera blasku, włosy wzmacniają się, nabierają połysku i sprężystości. Równie często w okresie ciąży występują problemy estetyczne, takie jak: przebarwienia, trądzik, rozstępy czy utrata jędrności skóry. Zachodzące w czasie ciąży zmiany hormonalne połączone z nadmierną pracą gruczołów łojowych i działaniem promieni słonecznych stają się przyczyną zmian dermatologicznych w skórze właściwej. Wymagają one inwazyjnego postępowania, ale dopiero po zakończeniu karmienia piersią1.

 

 

Ciąża i laktacja – niedozwolone zabiegi

Ciąża, a zwłaszcza pierwszy trymestr, stanowi przeciwwskazanie do wykonania wielu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Zabronione są zabiegi, które bazują na silnie działających substancjach lub wykorzystują prądy, ultradźwięki i fale radiowe. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej (wypełnianie zmarszczek), nici liftingujących PDO i osoczem bogatopłytkowym (tzw. wampirzy lifting) musisz odłożyć na później. Nie możesz poddawać się zabiegom wolumetrycznym z kwasem hialuronowym, kolagenem lub kwasem polimlekowym, ponieważ substancje te mogą przeniknąć do mleka, którym karmisz swojego malucha. Ze względu na bezpieczeństwo swojego dziecka zrezygnuj również z medycznego likwidowania blizn i przebarwień, głębokich peelingów chemicznych i zabiegów z retinolem2.

 

 

Zabiegi a karmienie piersią

Dobra wiadomość – po porodzie nie musisz rezygnować ze wszystkich dobrodziejstw, jakie oferuje medycyna estetyczna. Liczy się tutaj właściwy wybór i zdrowy rozsądek. W okresie karmienia piersią możesz skorzystać z różnych zabiegów medycyny estetycznej. Bezpieczne zabiegi to te, która działają miejscowo i nie powodują ryzyka przeniknięcia substancji chemicznych do krwiobiegu. Zaliczają się do nich wszelkiego rodzaju zabiegi z wykorzystaniem urządzeń medycznych (np. laseroterapia), nici PDO, osocze bogatopłytkowe3.

 

 

Pozostałości po ciąży

Gdy jesteś w ciąży, zapewne nie przeszkadza ci to, że na twoim ciele pojawiła się dodatkowa warstwa tłuszczu, a skóra na brzuchu rozciągnęła się do granic możliwości. Ale twój stosunek do własnego ciała zmienia się po przyjściu dziecka na świat. Po porodzie defekty ciała spowodowane ciążą nie znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Twoja figura nie jest już taka jak kiedyś; tu i ówdzie masz więcej tkanki tłuszczowej. Jakość i wygląd skóry pozostawia wiele do życzenia, a rozciągnięta nadmiernie skóra zwisa w niektórych miejscach. Aby poprawić swój stan psychiczny i zmienić wygląd fizyczny po porodzie, powinnaś jak najszybciej o siebie zadbać.

 

 

Inne problemy i defekty estetyczne

Po ciąży możesz mieć problem z rozstępami, czyli ubytkami w głębokich warstwach skóry. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, udach i pośladkach, ale też i na biuście. Często również cellulit jest niechcianą „pamiątką” po ciąży. Niewłaściwa struktura tkanki tłuszczowej w postaci „skórki pomarańczowej” to wynik zaburzeń krążenia i zmian hormonalnych w okresie ciąży. Przebarwienia stanowią kolejny defekt estetyczny, z którym być może przyjdzie ci się zmierzyć. Innym ważnym problemem u kobiet rodzących siłami natury jest luźność pochwy, a wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka co czwartej kobiety w Polsce4.

 

 

Dwa w jednym

Z nadmiarem tkanki tłuszczowej i cellulitem poradzisz sobie, poddając się lipolizie iniekcyjnej. Podanie specjalnego preparatu w formie iniekcji prowadzi do rozpuszczenia komórek tłuszczowych. Pierwsze efekty działania preparatu możesz zaobserwować już 2–3 tygodnie po zabiegu. Należy go powtórzyć po upływie 4-6 tygodni. Najlepsze efekty uzyskasz, poddając się serii 5–7 zabiegów5. Aby wspomóc działanie lipolizy iniekcyjnej i poprawić w mikrokrążenie, powinnaś masować okolice poddane zabiegowi. Możesz również zrobić drenaż limfatyczny. Zwiększając przepływ krwi, przywrócisz prawidłową strukturę w tkance tłuszczowej. Ten zabieg możesz wykonać jednak dopiero po cąży i zaprzestaniu karmienia piersią.

 

 

Problem z wiotką skórą i rozstępy

Ponieważ radiofrekwencja mikroigłowa powoduje m.in. napinanie skóry, pozwala zlikwidować wiotkość skóry na brzuchu. Jeśli masz rozstępy i nadmiar skóry na brzuchu, to jest to idealne rozwiązanie ciebie. Jeden rodzaj terapii pomoże na dwa problemy estetyczne6.
Pamiętaj, aby w leczeniu rozstępów zareagować jak najwcześniej. Świeże rozstępy można zacząć leczyć już sześć tygodni po porodzie. Ale RF mikroigłowa pozwala zlikwidować nawet zabliźnione rozstępy. Podgrzewanie i nakłuwanie podczas zabiegu stymuluje fibroblasty do produkcji nowej elastyny i kolagenu (także na bardzo dużych głębokościach i bez naruszania zewnętrznych warstw skóry). Włókna skręcają się i zagęszczają, a pomiędzy nimi powstają nowe wiązania, dzięki czemu nawet głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie zanikać7.

 

 

Zabiegi na przebarwienia

Najtrudniejsze do usunięcia są przebarwienia o podłożu hormonalnym typu melasma, charakterystyczne dla ciąży. Do ich leczenia wykorzystuje się zielone światło lasera bromkowo-miedziowego, a do leczenia melasmy z powikłaniami naczyniowymi stosuje się dodatkowo światło żółte emitowane przez to samo urządzenie. Jeśli chcesz pozbyć się przebarwień, możesz skorzystać z peelingów chemicznych, które działają rozjaśniająco, jednocześnie odmładzając skórę. Do tego celu używa się zazwyczaj łagodnych, wieloskładnikowych mieszanek kwasów8.

 

 

Luźność pochwy

Laserowe obkurczanie pochwy to najszybszy i jednocześnie najmniej inwazyjny sposób, który pomoże ci zlikwidować luźność pochwy po porodzie. Znów będziesz mogła cieszyć się w pełni swoim życiem seksualnym. Zabieg, który trwa około 15 minut, jest niemal całkowicie bezbolesny. Wykonuje się go za pomocą lasera CO2 lub erbowo-jagowego. Po zabiegu błona śluzowa pochwy staje się grubsza, praca śluzówki jest bardziej efektywna, przez co ściany pochwy są lepiej nawilżone9. Zabieg ten można wykonać nawet kilka tygodni po porodzie.

 

 

Wstydliwy problem – nietrzymanie moczu

Bardzo często po porodzie pojawia się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Jeśli dokucza ci ten problem, możesz się go pozbyć u lekarza (ginekologa) medycyny estetycznej. Tę przykrą i wstydliwą dolegliwość usuwa się za pomocą ablacyjnego lasera frakcyjnego, który jest dostosowany do tego typu zabiegów (specjalna końcówka i tryb pracy). Zabieg trwa około 10 minut i jest praktycznie bezbolesny. Będziesz potrzebowała od jednego do trzech zabiegów wykonywanych w odstępach co miesiąc. Dodatkową zaletą tej terapii jest obkurczenie pochwy i poprawa jej nawilżenia. Już po pierwszym zabiegu odczujesz znaczącą poprawę10.

 

 

Medycyna estetyczna w ciąży i po porodzie

Po ciąży i porodzie może pojawić się znacznie więcej problemów natury estetycznej, np. opadnięte piersi i blizny w okolicach krocza. Z tak dużą ilością dolegliwości nie poradzisz sobie sama z dnia na dzień. Ważne jest nie tylko twoje dobre nastawienie i motywacja, ale również wsparcie i pomoc ze strony męża czy rodziny. Mając oparcie w swoich bliskich, znajdziesz więcej czasu dla siebie. Umów się na wizytę u lekarza medycyny estetycznej, który pomoże ci dobrać odpowiednie zabiegi medycyny estetycznej. Dzięki nim uporasz się w końcu z defektami własnego ciała11. I pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1http://www.feminasum.pl/artykuly/ciaza/zabiegi-kosmetyczne-w-ciazy-i-w-czasie-laktacji/, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 2http://www.feminasum.pl/artykuly/ciaza/zabiegi-kosmetyczne-w-ciazy-i-w-czasie-laktacji/, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 3http://www.marekwasiluk.pl/zabiegi-medycyny-estetycznej-po-porodzie/, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 4http://www.marekwasiluk.pl/zabiegi-medycyny-estetycznej-po-porodzie/, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 5https://naturallook.com.pl/odchudzanie-po-ciazy/, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 6http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,zabiegi-po-ciazy-i-porodzie,10081003,artykul.html, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 7http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,zabiegi-po-ciazy-i-porodzie,10081003,artykul.html, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 8https://naturallook.com.pl/odchudzanie-po-ciazy/, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 9http://www.marekwasiluk.pl/zabiegi-medycyny-estetycznej-po-porodzie/, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 10http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,zabiegi-po-ciazy-i-porodzie,10081003,artykul.html, dostęp w dn. 24.06.2017 r.
 • 11http://polki.pl/moda-i-uroda/pielegnacja-ciala,zabiegi-po-ciazy-i-porodzie,10081003,artykul.html, dostęp w dn. 24.06.2017 r.