Lipotransfer – przeszczep komórek tłuszczowych

Lipotransfer – przeszczep komórek tłuszczowych - bezoperacyjna metoda modelowania wybranych partii ciała i twarzy. Korekta blizn zanikowych (m. in. pooperacyjnych i potrądzikowych), wolumetria twarzy, głębokie rozstępy, zaniki po cesarskim cięciu.

 

 

Nadmiar tkanki tłuszczowej jest przyczyną dyskomfortu dla wielu z nas. Dzięki najnowszym osiągnięciom medycyny estetycznej można ją wykorzystać w medycynie estetycznej. Tkanka tłuszczowa jest doskonałym, naturalnym i bezpiecznym wypełniaczem, który może być stosowany także u alergików ze względu na swoją biokompatybilność. Po przeszczepie komórek tłuszczowych można bezpiecznie stosować inne wypełniacze.

 

 

Lipotransfer - przeszczep komórek tłuszczowych

Przeszczep komórek tłuszczowych, tzw. lipotransfer lub lipofiling to bezpieczny i skuteczny sposób modelowania sylwetki i twarzy za pomocą autologicznej tkanki tłuszczowej. Metodę tę wykorzystuje się w celach estetycznych, jak również do rekonstrukcji zdeformowanych tkanek. Dzięki zabiegowi można poprawić figurę i proporcje ciała oraz zredukować oznaki starzenia, rewitalizując skórę i zapewniając jej odpowiednie nawilżenie. Lipotransfer zdobywa coraz większą popularność i uznanie na całym świecie.

 

 

Mechanizm działania lipotransferu

Po przeszczepie tłuszczu następuje odbudowa objętości, a ubytki tkanek zostają wypełnione. Komórki macierzyste zawarte w tkance tłuszczowej zapewniają regenerację i biorewitalizację. Efektem jest korekta uszkodzeń i ubytków skóry, redukcja blizn, lifting.

 

 

Przeszczep tkanki tłuszczowej – dla kogo?

Przeszczep tkanki tłuszczowej jest wykorzystywany w celu korekty wad wrodzonych i naturalnych niedoskonałości oraz ubytków pourazowych, pochorobowych i pooperacyjnych. Jest on polecany osobom, które pragną szybko i bezpiecznie skorygować blizny zanikowe, pooperacyjne, potrądzikowe, a jednocześnie wymodelować sylwetkę. Sprawdza się również w przypadku redukcji wiotkiej skóry w okolicach podbródka, szyi i dekoltu, blizn po cesarskim cięciu, głębokich, utrwalonych rozstępach.

 

 

Lipofilling - efekty pozabiegowe

Najczęściej wystarcza jeden zabieg do osiągnięcia pożądanego efektu. Obszary wymodelowane tkanką tłuszczową pacjenta wyglądają bardzo naturalnie. Około 70 procent tłuszczu pozostaje na zawsze, a pozostałe 30 proc. organizm absorbuje w przeciągu 6 miesięcy. Pierwsze efekty w postaci zwiększenia objętości i uelastycznienia skóry są widoczne już po kilku dniach. Stopniowo, w ciągu trzech miesięcy, pojawia się efekt odmładzający. Rezultaty zabiegu utrzymują się przez wiele lat i zależą od ilości przeszczepionej tkanki tłuszczowej, jak też indywidualnych predyspozycji.

 

 

Przeszczep komórek tłuszczowych - przygotowanie do zabiegu

Przeszczep tłuszczu poprzedza konsultacja, podczas której lekarz ocenia ogólny stan zdrowia, ustala zakres i przewidywane efekty zabiegu. Ponadto zleca wykonanie badań, takich jak: grupa krwi, morfologia, APTT i INR, często również antygen HBs, przeciwciała anty HCV i HiV, CRP, bilirubina całkowita, ALAT, AspAT, glukoza, jonogram (Na, K). Warunkiem zakwalifikowania do zabiegu są prawidłowe wyniki badań i pozytywna opinia lekarza.

 

 

Znieczulenie

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

 

 

Lipotransfer - przebieg zabiegu

Czas zabiegu zależy od wielkości obszaru zabiegowego i indywidualnych cech pacjenta. Najczęściej wynosi od 40 minut do 2 godzin. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do domu.
Przeszczep tkanki tłuszczowej podzielony jest na trzy etapy: pobranie tkanki tłuszczowej (około 20-30 ml, zazwyczaj z brzucha, bioder, ud lub pośladków), wydzielenie komórek tłuszczowych oraz ich iniekcję. Za pomocą kaniul w korygowane miejsce wstrzykiwane są pojedyncze komórki tłuszczowe. Jednorazowo nie podaje się zbyt dużej ilości preparatu, ponieważ jego nadmiar może spowodować nierównomierne rozmieszczenie tkanki, obumarcie komórek lub powstanie zwapnień.

 

 

Po zabiegu przeszczepu komórek tłuszczowych

W miejscu aplikacji tkanki tłuszczowej może wystąpić zasinienie i opuchlizna. Przez tydzień od zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Należy chronić okolicę zabiegu przed uciskiem, ekstremalnymi warunkami termicznymi oraz nie korzystać z gorących kąpieli, sauny i basenu.

 

 

Jak często należy powtarzać zabieg przeszczepu tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa ulega naturalnej absorpcji – z tego względu efekt uzyskany w dniu zabiegu może w ciągu najbliższych tygodni ulec osłabieniu. To, jaka część komórek zostanie wchłonięta, zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Czasami może być konieczne kilkukrotne powtórzenie przeszczepu, jeśli obszar poddawany zabiegowi wymaga podania dużej ilości tkanki. Przerwa między zabiegu musi wynosić minimum dwa miesiące, aby poczekać na ustabilizowanie efektów poprzedniego zabiegu.

 

 

Wskazania do zabiegu lipotransferu

Lipotransfer wykonuje się w celu:

 • wypełnienia blizn zanikowych – pooperacyjnych, pourazowych i potrądzikowych
 • wolumetrii i modelowania twarzy, eliminacji asymetrii i poprawy owalu
 • korekcji głębokich, utrwalonych rozstępów
 • modelowania dłoni, ciała, brzucha, ud, pośladków, bioder
 • modelowania narządów rodnych
 • redukcji cieni pod oczami
 • redukcji zmarszczek
 • uzupełnienia ubytków tkanki podskórnej (np. zapadnięte policzki)
 • wypełnienia bruzd, zmarszczek.

 

 

Przeciwwskazania do lipotransferu

 • choroby autoimmunologiczne
 • choroby nowotworowe
 • choroby serca i układu krążenia
 • cukrzyca
 • infekcje i stany zapalne
 • nadciśnienie
 • niewydolność nerek
 • niewydolność wątroby
 • zaburzenia krzepnięcia krwi
 • ciąża i okres karmienia piersią
 • niska masa ciała uniemożliwiająca pobranie odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej
 • palenie papierosów – na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać palenia
 • inne przeciwwskazania ustalone przez lekarza podczas wywiadu medycznego.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.