Medycyna estetyczna na różnych poziomach zaawansowania – majowe szkolenia w OLLIE

Lekarze i stomatolodzy, aby zdobyć wiedzę i poszerzyć swoje kwalifikacje z zakresu medycyny estetycznej, wzięli w maju udział w szkoleniach w Centrum Szkoleniowym OLLIE. Piękna pogoda nie zachęca do nauki. Jednak nie każdy ulega jej urokowi. I całe szczęście. Podczas różnych kursów otrzymali oni bowiem nie tylko wiele praktycznych wskazówek merytorycznych, ale przede wszystkim mogli samodzielnie wykonywać zabiegi, ucząc się tajników zawodu od doświadczonych wykładowców. Jak zwykle na potrzeby szkoleń OLLIE zapewniło produkty liczących się na rynku firm i zaprosiło wielu pacjentów, którzy wystąpili w roli modeli. Na zakończenie szkoleń każdy kursant otrzymał certyfikaty w języku polskim i angielskim, a także uzyskał punkty edukacyjne Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

 

 

Majowe szkolenia w OLLIE

Wiosna to doskonała okazja, aby skorzystać z różnych zabiegów medycyny estetycznej i przygotować skórę, jak i całe ciało na trudy i rozkosze lata – leniwe kąpiele słoneczne i zabawy w akwenach wodnych. To również ostatni, a raczej przedostatni dzwonek, aby wziąć udział w szkoleniach, zanim nadejdą wakacje i przyjdzie czas na zasłużony odpoczynek. Tak więc w maju w Centrum Szkoleniowym OLLIE lekarze się szkolili, a pacjenci korzystali z okazji, by poddać się zabiegom, płacąc jedynie za wykorzystane przez nich preparaty. W dodatku modelki mogły skorzystać z prezentu na Dzień Matki w postaci 10% rabatu, jeśli mamy i córki zapisały się na dowolne zabiegi na ten sam dzień w weekend 20-21 maja.

 

 

Bez podstaw ani rusz

Szkolenie z podstaw medycyny estetycznej poprowadziła lek. med. Anita Symonowicz, która wykroczyła poza program kursu i zademonstrowała, jak należy wykonywać zabiegi wolumetryczne. W szkoleniu wzięło udział 6 lekarzy i 24 modelki.

 

 

Teoretyczne podstawy

Uczestnicy kursu zapoznali się z podstawami medycyny estetycznej w zakresie zabiegów z wykorzystaniem toksyny botulinowej w górnej części twarzy i kwasu hialuronowego w okolicach ust. Ponadto dowiedzieli się, jakie są wskazania, przeciwwskazania, zasady przygotowania pacjenta do zabiegu, a także wytyczne dotyczące postępowania pozabiegowego. Omówione zostały również peelingi chemiczne, ich zastosowanie i mechanizmy działania.

 

 

Podstawy medycyny estetycznej - majowe szkolenia w OLLIE

Podstawy medycyny estetycznej - majowe szkolenia w OLLIE

 

 

Samodzielne wykonywanie zabiegów

Zgodnie z zasadami obowiązującymi w OLLIE najwięcej czasu podczas kursu (75%) poświęcono na samodzielne wykonywanie zabiegów przez uczestników szkolenia. Kursanci używając kwasu hialuronowego i toksyny botulinowej, wygładzali i likwidowali zmarszczki na czole (gładzizna czoła, kurze łapki, lwia zmarszczka) oraz w okolicach ust (bruzdy nosowo-wargowe, linie marionetki). Każdy z lekarzy wykonał wiele zabiegów z pomocą lekarza wykładowcy.

 

 

Kurs z osocza bogatopłytkowego, mezoterapii i mezorollera

Chirurg ogólny, lek. med. Adam Srebrzyński, poprowadził szkolenie z osocza bogatopłytkowego, mezoterapii i mezorollera. Podczas kursu kameralna grupa 2 lekarzy wykonała zabiegi u 8 pacjentów. Uczestnicy wykonywali zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, zarówno na twarzy, szyi, jak i na owłosionej skórze głowy. Osocze bogatopłytkowe stosuje się do odmłodzenia i poprawy kondycji skóry twarzy, szyi czy dekoltu, a także dłoni i innych części ciała. Z kolei mezoterapia jest niezwykle skuteczną metodą odmładzania i poprawy kondycji i struktury skóry.

 

 

Osocze bogatopłytkowe i mezoterapia

Aby można było wykonać pełen protokół zabiegowy składający się z trzech etapów, należało najpierw pobrać krew od pacjenta bezpośrednio przed zabiegiem. Kolejny krok polegał na otrzymaniu koncentratu bogatopłytkowego – pobraną od pacjenta krew Lekarze - Uczestnicy umieszczali w wirówce. Po odwirowaniu uzyskany w ten sposób koncentrat bogatopłytkowy (PRP) podawali modelowi przy użyciu techniki mezoterapii igłowej lub liniowo, wzdłuż zmarszczek i fałdów skóry. Ponadto kursanci uczyli się, jak wykonać mezoterapię twarzy i okolic oczu, wykorzystując nie tylko osocze, ale również specjalne koktajle do mezoterapii.

 

 

Osocze bogatopłytkowe - majowe szkolenia w OLLIE

Osocze bogatopłytkowe - majowe szkolenia w OLLIE

 

 

Kwas hialuronowy (usta i okolice) – poziom średniozaawansowany

Szkolenie z kwasu hialuronowego (usta i okolice) na poziomie średniozaawansowanym zostało zorganizowane dla 4 lekarzy; na zabiegi zakwalifikowanych zostało 10 pacjentów. Kurs jest adresowany do lekarzy, którzy chcą poznać zabiegi z kwasem hialuronowym o wysokim poziomie trudności. Szkolenie poprowadziła lek. med. Anita Symonowicz.

 

 

75% czasu szkolenia to praktyka

Na część teoretyczną przeznaczono 25% czasu trwania kursu, a na praktykę – 75%. Uczestnicy szkolenia uczyli się, jak modelować usta (m.in. powiększenie, podniesienie kącików, korekcja konturu ust) i niwelować zmarszczki palacza. Ćwiczenie praktycznych umiejętności to domena szkoleń organizowanych przez OLLIE. Wykonywanie przez kursantów jak największej liczby zabiegów stanowi najlepszą metodę na profesjonalne przygotowanie ich do pracy w roli lekarzy medycyny estetycznej.

 

 

Kurs z toksyny botulinowej – poziom średniozaawansowany

Lek. med. Anita Symonowicz poprowadziła szkolenie z toksyny botulinowej na poziomie średniozaawansowanym. Kurs ten jest skierowany do lekarzy i stomatologów, którzy poznali już podstawy medycyny estetycznej i pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat zabiegów do skóry dojrzałej z wykorzystaniem botoksu w dolnej i środkowej części twarzy. W szkoleniu wzięło udział 2 lekarzy i 7 modelek.

 

 

Lipoliza - majowe szkolenia w OLLIE

Lipoliza - majowe szkolenia w OLLIE

<

 

 

Nie ma nic lepszego niż praktyka

Podczas wykładu omówione zostały teoretyczne aspekty zabiegów z toksyny botulinowej. W dalszej części szkolenia lekarze wykonywali zabiegi pod nadzorem wykładowcy. Najczęściej wykonywane procedury to: korekcja zmarszczek ust, zmarszczek na brodzie i zmarszczek króliczych nosa, likwidacja zmarszczek pod oczami, podnoszenie brwi, optyczne powiększenie oczu (tzw. efekt otwartego oka) i poprawa napięcia powieki górnej. Każdy lekarz po ukończeniu szkolenia musi wiedzieć, jak należy dozować i podawać toksynę botulinową w zależności od rodzaju i głębokości zmarszczek.

 

 

Kwas hialuronowy – poziom zaawansowany (wolumetria, modelowanie i kaniule) połączony ze szkoleniem z hydroksyapatytu wapnia

Po raz pierwszy odbyło się w OLLIE autorskie szkolenie zorganizowane na prośbę uczestników, które poprowadził lek. med. Adam Srebrzyński. Kurs z kwasu hialuronowego na poziomie zaawansowanym został poszerzony o zabiegi z hydroksyapatytu wapnia. Na szkolenie zgłosiło się 3 uczestników i 8 pacjentów.

 

 

Lifting bez skalpela

Wolumetria to jeden z najbardziej popularnych zabiegów, ponieważ umożliwia wymodelowanie twarzy za pomocą wypełniacza, bez użycia skalpela. Dzięki zabiegom wolumetrii można poprawić owal twarzy i przywrócić objętość w tych miejscach, które zapadły się ze względu na zanik podskórnej tkanki tłuszczowej. Do zabiegów wolumetrycznych najczęściej używa się tępej igły – tzw. kaniuli. Uczestnicy szkolenia mogli wykonać różne zabiegi, m.in: lifting i modelowanie policzków, wolumetrię kości policzkowych, modelowanie nosa oraz korekcję doliny łez.

 

 

Lipoliza1 - majowe szkolenia w OLLIE

Lipoliza1 - majowe szkolenia w OLLIE

 

 

Dobrodziejstwa hydroksyapatytu wapnia

Hydroksyapatyt wapnia staje się coraz bardziej popularny nie tylko wśród pacjentów, ale i lekarzy – preparat jest używany przede wszystkim do poprawy gęstości i zmniejszenia wiotkości skóry. Podczas szkolenia zostały omówione takie zagadnienia, jak: wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, mechanizm działania wypełniacza, miejsca aplikacji i techniki zabiegowe, kwalifikacja pacjentów do zabiegów, postępowanie przed- i pozabiegowe oraz powikłania i efekty niepożądane. Porównano kwas hialuronowy z hydroskyapatytem wapnia, omawiając podobieństwa i różnice pomiędzy tymi dwoma wypełniaczami. W części praktycznej szkolenia uczestnicy wykonywali różnego rodzaju zabiegi – np. wypełnienie zapadniętych policzków, okolicy jarzmowej i konturu twarzy.

 

 

Kilogramy w dół

Szkolenie z lipolizy iniekcyjnej również poprowadził lek. med. Adam Srebrzyński. Dzięki lipolizie iniekcyjnej można modelować sylwetkę i usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, która odkłada się w miejscach opornych na dietę i aktywność fizyczną. Lek. med. Adam Srebrzyński chętnie dzielił się swoją wiedzą i odpowiadał na pytania, również te, które wykraczały poza tematykę szkolenia.

 

 

Od teorii do praktyki

Podczas teoretycznej części szkolenia wykładowca omówił zagadnienia związane z otyłością (m.in. typy otyłości), jak i lipolizą iniekcyjną (np. wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, kwalifikacja pacjentów do zabiegu, techniki iniekcyjne). Program kursu obejmował także tematy związane z przygotowaniem preparatu do podania, dawkowaniem oraz unikaniem i leczeniem powikłań.

 

 

Praktyka czyni mistrza

Podczas szkolenia stosowano preparat Dermastabilon (zawiera fosfatydylocholinę i deoksycholan), który pozwala na depozytów tkanki tłuszczowej i cellulitu. Podanie Dermastabilonu w formie iniekcji wymaga od lekarza trochę siły – preparat jest gęsty i z trudem przechodzi przez cienką igłę. U pacjentów, którzy zgłosili się na zabiegi, przeprowadzono zabiegi w okolicy wewnętrznej strony ud, karku (tzw. bawoli kark), jak i podbródka i brzucha.

 

 

Wolumetria i hydroksyapatyt - mojowe szkolenia w OLLIE

Wolumetria i hydroksyapatyt - mojowe szkolenia w OLLIE

Techniki zabiegowe

Do wykonania iniekcji w okolicy wewnętrznej ud zastosowano technikę promieniową (wachlarzową), dzięki której można uniknąć większej liczby wkłuć. Igłę wprowadza się na zewnątrz leczonego obszaru, następnie delikatnie się ją wyciąga i obraca pod innym kątem, aby ponowić iniekcję. Iniekcje wykonuje się tak, żeby ich pole przypominało promienie, które wychodzą z jednego punktu. Najlepsze efekty uzyskuje się, podając Dermastabilon w okolicy drugiego podbródka, bryczesów na udach, przy usuwaniu wałeczków nad kolanami, a także przy modelowaniu bioder, ramion i brzucha.

 

 

Polecane artykuły

 

 

Zapraszamy na szkolenia w OLLIE