Rozwój rynku medycyny estetycznej w Polsce

Medycyna estetyczna na dobre zagościła w naszym życiu – rośnie liczba Polek i Polaków korzystających z usług lekarzy medycyny estetycznej.

 

 

Przyczynił się do tego w dużej mierze rozwój nauk medycznych, postęp w dziedzinie nowych technologii oraz spadek cen zabiegów. Co roku wykonywanych jest w Polsce coraz więcej procedur poprawiających kondycję i wygląd skóry. Na zabiegi zgłaszają się zarówno coraz to młodsi oraz coraz starsi pacjenci, oprócz kobiet chętnie korzystają z nich także mężczyźni. Społeczne nastawienie do korekty objawów starzenia z pomocą medycyny estetycznej ulega stałej poprawie. Temat przestaje wzbudzać negatywne emocje i kontrowersje, zyskując coraz większe rzesze gorących zwolenników. Polski rynek medycyny estetycznej stale się rozwija i z roku na rok dogania swoich zagranicznych konkurentów.

 

 

Dlaczego warto zająć się medycyną estetyczną już teraz?

W 2014 r. wartość światowego rynku medycyny estetycznej wyniosła 2,7 biliona dolarów, a według szacunków specjalistów do 2019 r. osiągnie zawrotną sumę aż 4 bilionów dolarów. Międzynarodowym liderem jest nadal rynek azjatycki, który przekroczył wartościowo rynek europejski i amerykański, stanowiąc 44 proc. globalnego rynku medycyny estetycznej. Polski rynek sukcesywnie się rozwija – w 2014 r. odnotowano 15 proc. wzrost, a w 2015 r. dynamika wzrostu mogła wynieść nawet 20 proc. Można zatem przyjąć, że i w roku 2016 wartość polskiego rynku medycyny estetycznej ponownie wzrośnie, o 15–20 proc., utrzymując dotychczasowe tempo wzrostu. Mimo to, w porównaniu do krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych rynek medycyny estetycznej w Polsce jest wciąż słabiej rozwinięty. To jednak dobra wiadomość dla lekarzy zajmujących się medycyną estetyczną – każdy nowo otwarty gabinet ma duże szanse na osiągnięcie sukcesu ze względu na jeszcze nie tak liczną konkurencję.

 

 

Rynek medycyny estetycznej w Polsce

Rynek medycyny estetycznej w Polsce jest częścią rynku prywatnej opieki zdrowotnej, który również odnotowuje wzrost z roku na rok. Zdaniem ekspertów z firmy badawczej PMR rynek ten w latach 2015–2020 będzie rósł w tempie około 7 proc. średniorocznie, a jego dynamika będzie wzrastać w kolejnych latach w wyniku stopniowej poprawy ogólnej sytuacji ekonomicznej w kraju. Na rozwój rynku prywatnej opieki medycznej pozytywnie wpływać będą takie czynniki, jak wzrost PKB, wzrost konsumpcji prywatnej i średnich miesięcznych wynagrodzeń oraz spadek bezrobocia. Oznacza to, że zacznie rosnąć również liczba pacjentów zainteresowanych zabiegami medycyny estetycznej – nie tylko kobiet, ale też i mężczyzn. Medycyna estetyczna, która jeszcze do niedawna wzbudzała wiele kontrowersji, na dobre wchodzi do naszej codzienności.

 

 

Polacy coraz częściej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej

Okazuje się, że coraz chętniej korzystamy z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną. W świadomości Polaków dokonał się przełom: zabiegi zaczęły być postrzegane nie jako kaprys celebrytów, ale świetny sposób na pozbycie się defektów i akceptację samego siebie. Wyniki badania na temat wiedzy i postaw Polaków wobec medycyny estetycznej, przeprowadzonego w 2013 r. na zlecenie kampanii edukacyjnej przez instytut badawczy Millward Brown, potwierdzają zmianę podejścia i nastawienia społeczeństwa wobec poprawy swojego wyglądu z wykorzystaniem medycyny estetycznej. Coraz bardziej powszechna akceptacja dla medycyny estetycznej może wynikać z faktu, że wiele zabiegów ma nieinwazyjny charakter, a niektóre z nich wykonuje się ze wskazań medycznych. Jednocześnie są one bezpieczne i nie pozostawiają widocznych blizn, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest dużo mniejsze niż w przypadku operacji plastycznych. Ważne jest także to, że zabiegi medycyny estetycznej stają się coraz tańsze, na co ma wpływ rozwój technologii. Tanieją nie tylko substancje i preparaty wykorzystywane podczas zabiegów estetycznych, ale także aparatura. Procedury stosowane w medycynie estetycznej są coraz tańsze i coraz bardziej doskonałe. Dzięki temu na poprawę swojej urody i wyglądu może pozwolić sobie znacznie więcej osób niż jeszcze kilka lat temu.

 

 

Młody wygląd dzięki zabiegom medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna nie jest już postrzegana w Polsce jako tabu i zyskuje coraz większą popularność, coraz częściej i z coraz mniejszymi obawami decydujemy się na zabiegi poprawiające nasz wygląd. Powoli przekonujemy się, że dbanie o siebie i swój wizerunek ma wpływ nie tylko na lepsze samopoczucie, ale również to, jak jesteśmy postrzegani przez innych. Zadbany wygląd stał się ważnym atrybutem człowieka, który odnosi sukcesy zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Chęć pozostania młodym nie tylko duchem, ale także ciałem, sprawia, że Polacy w coraz większym stopniu akceptują medycynę estetyczną, a same zabiegi nie wzbudzają już tylu nieporozumień i kontrowersji. Na podstawie badań przeprowadzonych w 2013 r. w ramach kampanii edukacyjnej „Twarz z głową: wiem, wymagam, wybieram sprawdzoną jakość” można stwierdzić, że w otoczeniu co trzeciego Polaka jest ktoś, kto korzystał z zabiegów medycyny estetycznej. Ankietowani przyznali również, że lubią czytać lub rozmawiać na temat medycyny estetycznej. Z tych samych badań wynika, że prawie 17 proc. Polaków i 25 proc. Polek jest otwartych i gotowych na poddanie się zabiegowi estetycznemu.

 

 

Znieczulenie – przyjaciel pacjentów

Strach przed bólem i nienaturalnymi efektami zabiegów powstrzymywał do tej pory wiele osób przed podjęciem decyzji o poprawie wyglądu. Jednak nowoczesne rozwiązania stosowane w medycynie estetycznej pozwalają zapomnieć o tego typu obawach i zmniejszyć u pacjentów poziom stresu związany z zabiegiem. Dzięki stosowaniu znieczulenia większość procedur jest praktycznie bezbolesna. Specjalne produkty wzbogacone o substancję znieczulającą – lidokainę – zapewniają dodatkowy komfort podczas zabiegów.

 

 

Polki cenią naturalne efekty zabiegów

Polki mają pomysł na siebie; to rozsądne pacjentki, u których zdecydowanie przeważa racjonalizm, zdrowy rozsądek i umiar, więc nie mają się czego wstydzić, korzystając z zabiegów medycyny estetycznej. Lekarze w Polsce wykonują zabiegi tak, aby ich efekty wyglądały naturalnie. Pacjentkom nie grozi, że będą wyglądać karykaturalnie i straszyć swoim wyglądem. Polkom bliżej do trendów Włoszek i Francuzek niż Amerykanek czy też Brazylijek. Efekty współczesnych zabiegów są do tego stopnia naturalne, że nawet specjaliści nie zauważają u niektórych kobiet zewnętrznej ingerencji. Korzystanie z usług medycyny estetycznej to już nie wstyd, a wręcz przywilej, a także przejaw troski i dbałości o siebie i swoje ciało.

 

 

Wzrasta liczba mężczyzn i osób starszych zainteresowanych zabiegami medycyny estetycznej

Zdaniem naukowców na zabiegi medycyny estetycznej decyduje się na świecie coraz więcej kobiet po 65. roku życia. W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano 17 proc. wzrost liczby dojrzałych pacjentek, które decydują się na poprawienie swojej urody. Specjaliści twierdzą, że kobiety w tym wieku dysponują większą ilością czasu i pieniędzy, aby móc zadbać o siebie. Trend ten można zaobserwować także w Polsce.

 

Poprawą własnego wyglądu zainteresowanych jest dużo więcej mężczyzn niż w latach ubiegłych; stają się oni coraz bardziej liczną grupą pacjentów w klinikach chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej – obecnie co piątym klientem jest mężczyzna. Panowie przychodzą do gabinetu po to, by rozwiązać konkretny problem. Powody zainteresowania medycyną estetyczną są u nich różne – niektórzy panowie chcą się odmłodzić, aby utrzymać się jak najdłużej na rynku pracy i z tego względu decydują się na zabiegi z wykorzystaniem botoksu; inni zaczynają dbać o siebie w celu znalezienia nowej partnerki lub podniesienia samooceny. Młodsi mężczyźni zgłaszają się przeważnie na leczenie trądziku, z kolei panowie w średnim wieku szukają sposobów na skuteczną walkę z łysieniem. Najwięcej pacjentów zgłaszających się do gabinetów medycyny estetycznej to mężczyźni w wieku od 35 do 50 lat; co ciekawe, wśród nich są przedstawiciele niemal wszystkich zawodów. Przeciętnie panowie wydają na zabiegi od 1 tys. zł do 2,5 tys. zł. Zdaniem ekspertów rok 2016 w dużym stopniu należeć będzie właśnie do mężczyzn.

 

 

Rozwój rynku medycyny estetycznej w Polsce w najbliższych latach

Perspektywy rozwoju polskiego rynku medycyny estetycznej w 2016 r. i najbliższych latach wyglądają bardzo obiecująco. Coraz więcej pacjentów będzie korzystać z zabiegów, w dodatku coraz częściej i bardziej regularnie. Z roku na rok klienci stają się coraz bardziej wyedukowani w kwestiach związanych ze starzeniem się i sposobami na spowolnienie tych procesów. Wzrost wiedzy i świadomości pacjentów sprawia, że chętniej korzystają z usług odpowiednio przeszkolonych i wykwalifikowanych lekarzy, którzy pomogą im zachować młody wygląd skóry, działając skutecznie i bez ryzyka efektów ubocznych. Zabiegi medycyny estetycznej stają się powoli rutyną pielęgnacyjną, czymś, z czego można korzystać na co dzień, a nie tylko w wyjątkowych okolicznościach, np. z okazji jakiejś uroczystości lub święta. Stali pacjenci systematycznie odwiedzają gabinety medycyny estetycznej, decydując się na kolejne i coraz to nowe zabiegi. Wszystko wskazuje na to, że rok 2016 to idealny czas na dokształcanie się i udział w szkoleniach mających na celu poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności.

 

 

Źródło: http://wirtualnaklinika.pl/trendy-medycynie-estetycznej-2015/
Źródło: http://www.biznes.newseria.pl/news/dynamiczny_rozwoj,p1176803610
Źródło: http://www.magazynkosmetyki.pl/ciekawostki_pelna.php?lista_wezlow=1,5,8,32,1632
Źródło: http://www.neomedica.pl/newsView,25,Medycyna-estetyczna-coraz-popularniejsza,PL#art
Źródło: http://www.pkik24.pl/warto-wiedziec/medycyna-estetyczna-coraz-bardziej-popularna
Źródło: http://kobieta.onet.pl/uroda/twarz-i-cialo/dojrzale-kobiety-chetniej-poddaja-sie-zabiegom-estetycznym/cx59v
Źródło: http://pulsmedycyny.pl/4237752,28294,co-piatym-klientem-gabinetow-medycyny-estetycznej-jest-mezczyzna?utm_source=copyPaste&utm_medium=referral&utm_campaign=Firefox