Kwas hialuronowy – zastrzyk młodości czy krem?

Kwas hialuronowy oraz kolagen to jeden z ważniejszych składników skóry. Kwas hialuronowy ma właściwości higroskopijne - gromadząc wilgoć, odpowiada za właściwe nawilżenie naskórka oraz pobudza go do regeneracji. Z biegiem czasu poziom kwasu hialuronowego w skórze zaczyna spadać. Jednym z objawów braku kwasu hialuronowego we krwi są zmarszczki oraz wiotka, sucha, mało elastyczna skóra. W ludzkiej skórze wszystkie włókna, czyli kolagen i elastyna, a także fibroblasty (komórki skóry) zawieszone są w żelu z kwasu hialuronowego. Dzięki niemu skóra ma odpowiednią gęstość i objętość, jest grubsza i mocniejsza. Bez kwasu hialuronowego odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody i nawilżenie, skóra byłaby cienka i wiotka jak bibuła.
 
Kwas hialuronowy jest wykorzystywany od dawna w różnych gałęziach medycyny, takich jak dermatologia, ortopedia, laryngologia czy okulistyka. Jest również składnikiem wielu kremów nawilżających, a także suplementów diety.

 
 

Jak działa kwas hialuronowy w kremie?

Krem z kwasem hialuronowym powinien uzupełniać powstałe niedobory kwasu hialuronowego w skórze. Do niedawna był to głównie kwas pozyskiwany naturalnie (zwykle z koguciego grzebienia, pępowiny), dziś to syntetyk, doskonale tolerowany przez skórę. Cząsteczka kwasu hialuronowego użytego w kremie nie jest w stanie przeniknąć przez skórę, dlatego zapewnia krótkotrwały efekt. Nie zmienia też struktury skóry tak jak kwas hialuronowy wstrzykiwany w jej głąb. Kremy nie modelują wprawdzie kształtu twarzy i nie nadadzą skórze gęstości, ale testy i badania potwierdzają: skóra wygląda młodziej, jest lepiej nawilżona, naskórek jest wygładzony, bardziej elastyczny. Nie wnika do skóry, jak często uważamy, ale na powierzchni naskórka tworzy nietłusty, wodny film, pełniący rolę nawilżającą i jednocześnie lekko napinającą skórę.

 
 

Jak działa kwas hialuronowy w zabiegach medycyny estetycznej?

Preparaty kwasu hialuronowego różnią się między sobą zależnie od dedykowanej im okolicy podania. Mają różną gęstość i plastyczność. Są gęstsze i rzadsze. Cząsteczki zachowują się jak elementy budulcowe tkanek: ujędrniają, wypełniają, nawilżają. Dzięki zabiegom z zastosowaniem kwasu hialuronowego można odmłodzić skórę i poprawić jej kondycję. Skóra dzięki zabiegom z kwasem hialuronowym nabiera sprężystości, jędrności i elastyczności. Najlepsze efekty można uzyskać, dokonując iniekcji w okolice takie jak twarz, szyja, dekolt i dłonie. Kwas hialuronowy nie tylko wypełnia zmarszczki, ale poprawia gęstość skóry i pozwala na wolumetrię (modelowanie) twarzy. Stymuluje też komórki skóry do lepszej pracy i w ten sposób rewitalizuje ją. Doskonałe efekty przynosi przy korekcie bruzd nosowo-wargowych, korekcie nasady nosa, zmianach kształtu i objętości ust, modelowaniu policzków, brody.
 
Kwas hialuronowy jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów do korekty zmarszczek i modelowania twarzy. Największą zaletą zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego jest bezpieczeństwo, bardzo rzadko zdarzają się pacjenci źle tolerujący kwas hialuronowy.

 
 

Jakie efekty można uzyskać dokonując iniekcji kwasu hialuronowego?

Bardzo popularne jest (oprócz powiększania ust) korygowanie małych pionowych zmarszczek nad ustami – tzw. zmarszczek palacza. Kwasem hialuronowym można też poprawić kształt kości policzkowych i odmłodzić rysy twarzy. Wypełnienia tzw. "chomików", zapadniętych cieni pod oczami czy policzków przy coraz cieńszej z wiekiem skórze daje również bardzo dobre efekty. Zabiegi takie mogą stosować nie tylko starsze osoby. Bo gdy krem z czasem po prostu nie wystarcza, pewne zabiegi warto – zachowując umiar – wykonywać wcześniej.

 
 

Polecane artykuły: