Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w skórze i jest odpowiedzialny za jej nawilżenie. To jeden z najważniejszych składników skóry. Stanowi naturalną barierę, chroniąca tkanki przed infekcją bakteryjną, łączy też ze sobą włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej, ma silne właściwości wiązania wody w skórze. Z biegiem czasu poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, przez co traci ona elastyczność i sprężystość i w skórze pojawiają się zmarszczki dlatego też kwas hialuronowy w medycynynie estetycznej jest traktowany jako preparat bezpieczny i chętnie wybierany przez lekarzy i pacjentów.

 

 

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

 • leczenie zmarszczek twarzy, szyi, dekoltu
 • leczenie zaników objętości na twarzy
 • modelowanie twarzy
 • leczenie wiotkości skóry i nawilżanie dłoni.

 

 

Wypełniacze w medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy w połączeniu z wodą tworzy gęsty śluz lub żel. Jest on w stanie związać od tysiąca do czterech tysięcy razy więcej wody niż wynosi jego własna masa, np. jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może przyłączyć do siebie 250 cząsteczek wody. W związku z tym kwas hialuronowy wykorzystywany jest w kosmetykach jako jeden z najbardziej wartościowych składników nawilżających stosowany jest również przez lekarzy medycyny estetycznej w zabiegach odmładzających.

 

 

Kwas hialuronowy podawany w zastrzykach podskórnych ujędrnia i nawilża skórę, wypełnia bruzdy wokół ust i zmarszczki. Używany jest też do modelownia zmieniających się z wiekiem rysów twarzy, np. kształtu policzków czy konturów ust. Do zabiegów wykorzystywany jest wysokiej jakości syntetyczny, stabilizowany kwas hialuronowy, który jest prawie identyczny z naturalnym. Dlatego jego aplikowanie nie powoduje niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.

 

 

Przygotowanie do zabiegu z kwasem hialuronowym

Zabieg wstrzykiwania kwasy hialuronowego polega na śródskórnym lub podskórnym wstrzyknięciu preparatu. Przed zabiegiem powierzchnię skóry można miejscowo znieczulić.
Po zebraniu dokładnego wywiadu dotyczącego stanu zdrowia lekarz z pacjentem omawia jego oczekiwania oraz możliwe do uzyskania rezultaty. Ustala kolejne etapy terapii. Następnie wykonuje znieczulenie niezbędne do podania preparatu.

 

 

Znieczulenie

Aby zabieg przebiegał komfortowo przed wypełnianiem zmarszczek twarzy zaleca się nałożenie kremu znieczulającego na godzinę przed zabiegiem. Po uzyskaniu znieczulenia danej okolicy wprowadza cienką igłą preparat tuż pod powierzchnię skóry - efekty są widoczne od razu.

 

 

Przebieg zabiegu z kwasem hialuronowym

Wypełniacz wstrzyknięty w linię zmarszczki sprawia, że skóra wypełnia się wstrzykiwaną substancją (kwasem hialuronowym) i wygładza się, a zmarszczka znika. Wypełnienie wykonywane jest za pomocą cieniutkich igiełek i najczęściej stosowane w celu usunięcia fałdów nosowo-wargowych, zmarszczek wokół ust (zmarszczek palacza), bruzd między brwiami (lwia bruzda).
W zależności od wielkości i głębokości zmarszczek lekarz wykonujący zabieg dobiera odpowiedni wypełniacz, dopasowując go na podstawie wielkości cząsteczek kwasu hialuronowego: małe cząsteczki stosuje się do cienkich i płytkich zmarszczek, większe cząsteczki - do głębszych bruzd. Zabieg może być wykonany u kobiet i mężczyzn w każdym wieku, jednak optymalny wiek do wykonywania zabiegu to 25-55 lat. U osób starszych, z powodu różnych czynników, efekty zabiegu utrzymują się nieco krócej. Produkt nie jest alergenny, jest obojętny dla organizmu.
Zabieg trwa zazwyczaj do 30 minut. Rezultat można obejrzeć natychmiast w lusterku. Zabiegi nie powodują wyłączenia pacjenta z codziennego życia.

 

 

Czas działania kwasu hialuronowego

Długość działania kwasu hialuronowego zależy od wielu czynników, m.in. od stopnia i rodzaju jego stabilizacji, techniki podania, indywidualnej dla każdego pacjenta aktywności hialuronidazy (enzymu występującego u każdego człowieka, który rozkłada kwas hialuronowy), jak również od stylu życia pacjenta. Wysoka temperatura przyspiesza rozkład kwasu, dlatego po zabiegach powinno się unikać solarium i kąpieli słonecznych.
Średnio efekt po wstrzyknięciu kwasu hialuronowego utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy.

 

 

Zalecenia po zabiegu z kwasem hialuronowym

 • bezpośrednio po zabiegu na leczone obszary mogą być przyłożone zimne kompresy
 • należy unikać dotykania korygowanych obszarów przez 6 godzin po zabiegu
 • jeśli w trakcie zabiegu modelowane były usta lub ich okolice, przez 24 godziny unikaj gorących napojów i całowania
 • bezpośrednio po zabiegu nie wolno przyjmować aspiryny lub podobnych leków
 • po 6 godzinach można delikatnie przemyć leczone obszary mydłem i wodą, a także nałożyć makijaż
 • przez minimum 48 godziny nie wolno masować, nie wolno trzeć i pocierać leczonych obszarów
 • przez minimum 12 godzin unikać należy spożywania alkoholu
 • w dniu zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku i nagrzania ciała (sauna, solarium, promienie słoneczne) oraz nadmiernego zimna.

 

 

Rokowania i powtarzalność zabiegów

Zabiegi wypełniania zmarszczek są bardzo skuteczne i dają szybko widoczne efekty bezpośrednio po zabiegu. Efekt wypełnienia utrzymuje się przez okres około 12 miesięcy. Ustabilizowany kwas hialuronowy, którym wypełniane są zmarszczki ulega stopniowemu rozpadowi na wodę i dwutlenek węgla, które całkowicie się wchłaniają. Proces ten trwa około roku w związku z czym w tym okresie utrzymują się efekty zabiegu. Po okresie roku w celu utrzymania efektów zabieg należy powtórzyć.

 

 

Przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego

ciąża, karmienie piersią
choroby o podłożu autoimmunologicznym
skłonność do powstawania blizn przerostowych
stany zapalne skóry (opryszczka, trądzik)
nadwrażliwość na kwas hialuronowy
choroby nowotworowe.

Ważne. Odstęp czasowy między zabiegiem wypełniania zmarszczek, a innymi metodami odmładzania skóry (iniekcje toksyny botulinowej, laseroterapia, peeling chemiczny, mikrodermabrazja) powinien wynosić 2-3 tygodnie.

 

 

Objawy niepożądane

 • zaczerwienienie, obrzęk
 • ból w miejscu wstrzyknięcia materiału - objawy te znikają w przeciągu 72 godzin
 • świąd w przypadku skóry wrażliwej
 • nadwrażliwość w miejscu korekcji
 • sporadycznie obrzęk pod postacią zgrubienia utrzymującego się kilka tygodni.

 

 

Interakcje

Kwas hialuronowy wykazuje interakcje z niektórymi miejscowo działającymi lekami znieczulającymi, wydłużając okres znieczulenia.

 

 

Polecamy

Nici PDO - lifting i rewitalizacja
Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej
Wypełniacze na bazie kwasu hialuronowego w połączeniu z toksyną botulinową
Mezoterapia igłowa
Osocze bogatopłytkowe