Kremy przeciwzmarszczkowe – fakty i mity

Pokutuje przekonanie, że nie należy stosować kremów przeciwzmarszczkowych zbyt wcześnie, ponieważ można w ten sposób „rozleniwić” skórę i przyspieszyć proces starzenia. Dermatolodzy i kosmetolodzy obalają ten mit. W większości przypadków kremy przeciwzmarszczkowe to preparaty dobrze nawilżające skórę o bogatym składzie, który ma chronić skórę przed tworzeniem się zmarszczek.

 

 

Stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych ma na celu zapobieganie zmarszczkom, a nie ich leczenie. Znajdujące się w nich kilka naturalnie występujące substancji i ich ekstrakty mają pomagać w produkcji kolagenu i elastyny, a przez to redukować zmarszczki. Ich skuteczność zależy częściowo od jednego lub kilku składników czynnych, które mają za zadanie powodować poprawę wyglądu skóry. Czy nasza wiedza na temat kremów przeciwzmarszczkowych opiera się na faktach, czy może jednak mitach?

 

 

Kremy przeciwzmarszczkowe skutecznie powstrzymują powstawanie zmarszczek - MIT

Żaden krem nie jest również w stanie całkowicie zatrzymać procesu powstawania zmarszczek. Kremy są istotnym elementem codziennej pielęgnacji – bez nich skóra starzałaby się dużo szybciej. Powstawanie zmarszczek najskuteczniej powstrzymują zabiegi medycyny estetycznej.

 

 

Na noc powinno się używać innych kremów niż na dzień - FAKT

Kremy przeciwzmarszczkowe na dzień i na noc różnią się składem i konsystencją – kremy na dzień zawierają filtry UVB i UVA, które chronią przed szkodliwymi promieniowaniem słońca. Konsystencja kremów na dzień jest lżejsza. Kremy przeznaczone do stosowania na noc zawierają bogatszą gamę składników, które regenerują skórę w nocy, kiedy to właśnie skóra pracuje najbardziej intensywnie. Dobrze jest również używać kremu pod oczy – zawarte w nim składniki regenerujące zapobiegają powstawaniu kurzych łapek.

 

 

Młodej skórze szkodzą kremy do cery dojrzałej - MIT

Skóra czerpie z kremu tylko te składniki, których potrzebuje, z tego względu silne preparaty przeciwzmarszczkowe nie mogą zaszkodzić młodej cerze. Ale używanie kremów do cery dojrzałej nie zabezpieczy skóry młodej kobiety przed starzeniem się. Lepiej jest zainwestować w dobrej jakości krem nawilżający, odpowiednio dobrany do danego rodzaju skóry.

 

 

Dwudziestolatki jeszcze się nie starzeją i dlatego nie muszą stosować kremów przeciwzmarszczkowych - MIT

Szkodliwość walki ze zmarszczkami w młodym wieku to zapewne największy mit, jaki krąży do tej pory. Skóra starzeje się już od momentu narodzin – z każdym dniem coraz bardziej, mimo że oznaki tego procesu zaczynają być widoczne po dwudziestce. To najlepszy czas, aby sięgnąć po pierwszy po krem przeciwzmarszczkowy dostosowany do młodej cery.

 

 

Z kremów przeciwzmarszczkowych można zacząć korzystać dopiero po 30 r. ż - MIT

Rozpoczęcie kuracji przeciwzmarszczkowej jest sprawą indywidualną, jednak podjęcie jej dopiero po 30 r. ż. to zdecydowanie za późno – zmarszczki, które już powstały, nagle nie znikną. Pierwsze zmarszczki wokół oczu pojawiają się już u dwudziestolatek i to właśnie wtedy powinno się zacząć korzystać z lekkiego kremu przeciwzmarszczkowego. W miarę upływu czasu należy zwiększać intensywność pielęgnacji i stosować specjalistyczne preparaty.

 

 

Na każdym etapie życia trzeba stosować inny krem przeciwzmarszczkowy - FAKT

Objawy starzenia się skóry są nieco inne w zależności od przeżytych liczby lat, dlatego też należy używać kremów przeznaczonych do swojego wieku. W miarę upływu czasu skóra zmienia również kolor, jędrność i rodzaj cery, z tego powodu powinno się zmieniać również kosmetyki – trzeba je dostosowywać do rodzaju skóry i dobierać pod kątem ilości składników regenerujących.

 

 

Najbardziej skuteczne są najdroższe kremy przeciwzmarszczkowe - MIT

Większa część ceny kosmetyków to kwestia pokrycia kosztów badań laboratoryjnych nad nowoczesnymi rozwiązaniami – najdroższe kremy sprzedają te firmy, które mają własne laboratoria i wdrażają nowe technologie. Po kilku latach patenty znajdujące się w kremach z najwyższej półki pojawiają się we wszystkich pozostałych kremach, a ich ceny są wtedy dużo niższe. Każdy krem zawiera inne substancje i inaczej regeneruje skórę, dlatego też nie można powiedzieć, że cena kremu zawsze idzie w parze z jego wartością. Zdarza się, że używanie tańszego kremu daje lepszy efekt niż stosowanie najdroższego specyfiku. Tańszy preparat stosowany regularnie działa lepiej niż najdroższy krem używany jedynie od czasu do czasu.

 

 

Stosowanie tłustych kremów jest przyczyną powstawania wyprysków - FAKT

Faktycznie tak się dzieje, ale tylko w przypadku cery tłustej i mieszanej. Tłuste kremy, które mają gęstą konsystencję, zatykają pory, w wyniku czego powstają zaskórniki i stany zapalne.

 

 

Do pielęgnacji skóry wokół oczu nie można używać tego samego kremu przeciwzmarszczkowego, co do reszty twarzy - MIT

Dobrze dobrany krem przeciwzmarszczkowy o działaniu napinającym może służyć również jako krem pod oczy. Preparat ten nie powinien być jednak zbyt ciężki, ponieważ może podrażnić cienką i delikatną skórę wokół oczu.

 

 

Zimą powinno się stosować inne kremy niż wiosną i latem - FAKT

Zimą skóra potrzebuje większej ochrony i bardziej starannej pielęgnacji. Jest wówczas narażona na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych (wiatr, mróz, śniegu), a także na dużą utratę wilgoci. Stosowanie kremów z silikonem i specjalistycznymi woskami pomoże przywrócić skórze odpowiedni poziom nawilżenia. Zimą należy korzystać z bardziej gęstych i tłustych kremów niż latem.

 

 

Składniki kremów przeciwzmarszczkowych mają za zadanie zapobiec pojawieniu się zmarszczek, dlatego też należy sięgnąć po nie odpowiednio wcześnie. Już nastolatki powinny brać pod uwagę to, że ich skóra się starzeje. Zaniedbania z tego okresu życia mają duży wpływ na proces starzenia skóry i wygląd w wieku dojrzałym. W takim przypadku odpowiednio dobrane zabiegi medycyny estetycznej pomogą zadbać o skórę i przywrócić jej dawny blask.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.