Efektywność zabiegów medycyny estetycznej a ich liczba

U różnych osób taka sama liczba zabiegów daje różne efekty. Czasem zastanawiamy się, dlaczego lekarz rekomenduje nam serię pięciu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, a naszej koleżance tylko trzy. Wydawać by się mogło, że skoro jesteśmy w tym samym wieku, to u każdej z nas powinno być ich tyle samo. Od czego zatem zależy liczba zabiegów i ich efekty?

 

 

Pacjent pacjentowi nierówny

Różnimy się między sobą – mamy nie tylko inną budowę i inną przemianę materii, ale też inaczej się odżywiamy. Przyjmujemy również inne leki czy suplementy diety; niektóre z nas są aktywne fizycznie, inne zaś nie chodzą nawet na spacery. Na efektywność zabiegów medycyny estetycznej, zwłaszcza regeneracyjnych, wpływa indywidualność każdej z nas. Inne czynniki, od których zależą rezultaty zabiegów, to przede wszystkim nasz wiek, choroby (np. niedoczynność tarczycy), sposoby domowej pielęgnacji, a także szeroko rozumiany styl życia, np. palenie papierosów lub częste korzystanie z solarium.

 

 

Nasze oczekiwania a efekty zabiegów

Na liczbę i częstotliwość zabiegów mają również wpływ nasze oczekiwania – niektóre z nas chcą dokonać niewielkiej i dyskretnej zmiany, a innym zależy na rewolucyjnej przemianie w swoim wyglądzie. Jednak nawet doświadczony lekarz po zdiagnozowaniu pacjenta nie jest w stanie precyzyjnie określić, ile zabiegów będzie potrzebnych do uzyskania pożądanego efektu.

 

 

Modelowanie i powiększanie ust

Jeśli zapiszesz się na modelowanie ust do lekarza, którego wcześniej nie znałaś, nie możesz liczyć na to, że telefonicznie uzyskasz informację dotyczącą ilości kwasu hialuronowego, jaka zostanie zużyta podczas zabiegu. Dotąd dopóki lekarz osobiście cię nie pozna, nie wie, ile kwasu będzie potrzebował do wymodelowania twoich ust i zlikwidowania ewentualnych defektów. Rozpiętość dawki jest duża – może wynosić od 0,5 ml do nawet 3–4 ml. Jeśli masz małe i wąskie usta, być może będziesz potrzebować nawet 2–3 zabiegów, aby uzyskać efekt, o jakim marzysz.

 

 

Zabiegi wolumetryczne

Również przy wolumetrii lekarz nie zawsze jest w stanie przewidzieć, ile kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia będzie potrzebować, aby uzyskać efekty, które cię zadowolą. Przy głębokich bruzdach nosowo-wargowych trzeba zastosować więcej wypełniacza. O ostatecznej cenie zabiegu decyduje zatem rodzaj i ilość zużytego preparatu. Lekarz medycyny estetycznej powinien ustalić z tobą, czy bardziej istotne są dla ciebie koszty, czy też rezultaty i pod tym kątem zaplanować zabieg.

 

 

Nici liftingujące

Dzięki niciom liftingującym PDO możesz uzyskać natychmiastową poprawę swojego wyglądu, wzmacniając obwisłe tkanki twarzy lub innej części ciała. Proces syntezy naturalnych białek organizmu, czyli kolagenu i elastyny, zaczyna się po około 10–14 dniach od zabiegu i trwa przez cały okres utrzymywania się nici w organizmie (do 240 dni). Możesz cieszyć się uzyskanymi efektami estetycznymi nawet przez dwa lata. Podczas rozmowy telefonicznej ze specjalistą nie będziesz mogła ustalić dokładnej ceny zabiegu. Lekarz zastosuje tyle nici, ile będzie potrzebnych i będzie mógł określić ich ilość dopiero wtedy, gdy pojawisz się u niego w gabinecie.

 

 

Laseroterapia

Laser ablacyjny działa mocniej i głębiej niż laser nieablacyjny, powodując zniszczenie powierzchni skóry, czyli tzw. ablację. Jeśli chciałabyś usunąć np. bliznę, korzystając z laseroterapii, powinnaś wiedzieć, że nie da się jej całkowicie zlikwidować, tym bardziej podczas jednego zabiegu. W czasie jednej sesji uszkadza się nie więcej niż 15–25 proc. powierzchni skóry, co oznacza, że do osiągnięcia optymalnego efektu powinnaś wykonać od 4 do 6 zabiegów w odstępach co miesiąc.

 

 

Zamykanie popękanych naczynek krwionośnych

Z laseroterapii możesz skorzystać również wtedy, gdy chcesz pozamykać popękane naczynka krwionośne na twarzy lub na nogach. Energia świetlna jest absorbowana przez chromofory (hemoglobinę), które znajdują się w naczyniu krwionośnym. Promień lasera gwałtownie podgrzewa krew w naczynku, tym samym powodując jego obkurczenie i trwałe zamknięcie. Ilość zabiegów uzależniona jest od wielkości naczynek, zazwyczaj potrzeba od 2 do 4 zabiegów w odstępach co 3 tygodnie. Pamiętaj jednak, że aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, musisz poddać się serii zabiegów.

 

 

Częstotliwość kontra ilość

W przypadku termoliftingu trzy przejścia urządzeniem gorszej jakości nie pozwolą uzyskać tak dobrego efektu, jak jedno przejście bardzo dobrym aparatem. Wynika to zarówno z możliwości technicznych danego urządzenia, jak i parametrów samego zabiegu.
Niektóre z nas sądzą, że trzy przejścia laserem podczas jednej wizyty dadzą taki sam efekt, co trzy zabiegi w odstępach co kilka tygodni. Niestety sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Argumentem przemawiającym na korzyść trzech zabiegów co kilka tygodni (zamiast trzech przejść podczas jednego zabiegu) jest fizjologia skóry i sposób regeneracji tkanek. Aby pobudzić komórki do lepszej pracy, należy podrażniać je częściej, a nie tylko raz.

 

 

Liczba i efektywność zabiegów medycyny estetycznej

Widząc cię po raz pierwszy, lekarz medycyny estetycznej powinien najpierw poznać twój wiek, a następnie ocenić stan zdrowia i jakość skóry. Kolejnym etapem wizyty jest przedstawienie ci planu terapeutycznego i omówienie z tobą rodzaju i ilości zabiegów, dzięki którym będzie można uzyskać jak najlepsze efekty. Lekarz powinien poinformować cię, co jest w twoim przypadku realne, a czego nie da się osiągnąć. Nie każda trzydziesto- czy czterdziestolatka starzeje się tak samo, nawet jeśli jesteśmy w tym samym wieku, to nie mamy takiej samej skóry. Po wizycie powinnaś orientacyjnie wiedzieć, ile zabiegów będzie potrzebnych, aby uporać się z poważnym problemem, o ile właśnie taki ciebie dotyczy.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

  • http://www.marekwasiluk.pl/od-czego-zalezy-liczba-zabiegow-i-ich-skutecznosc/, dostęp w dn. 08.01.2017 r.;
  • https://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-pytania-dotyczace-zabiegow-laserowych, dostęp w dn. 08.01.2017 r.