Czym się różni Adam od Ewy? – skóra męska a kobieca

Choć mężczyźni i kobiety należą do tego samego gatunku, to jednak reprezentują dwa odmienne światy. Różnice występujące pomiędzy płciami obejmują nie tylko psychikę, ale przede wszystkim cechy fizjologiczne i anatomiczne. Dotyczy to również skóry, mimo że mogłoby się wydawać, że skóra jest skórą niezależnie od płci. W dużej mierze budowa, stan i wygląd skóry Adama zależy od androgenów, czyli hormonów męskich.

 

 

Różnice w teorii i praktyce

Teoretycznie skóra męska i kobieca powinna być dokładnie taka sama i mieć tę samą budowę, skoro służy tym samym celom. Jednak natura uznała, że różnice między Adamem i Ewą nie powinny ograniczać się tylko do wyglądu zewnętrznego i budowy ciała, ale powinny występować również w budowie skóry, naskórka i tkanki podskórnej1.

 

 

Budowa skóry Adama

Podstawowa budowa skóry u mężczyzn i kobiet jest taka sama. Różnice, które pojawiają się w grubości naskórka, stopniu nawilżenia i natłuszczenia, a także jakości i pracy przydatków skórnych, czyli włosów i gruczołów łojowych, zależą głównie od hormonów płciowych. U Adama i Ewy występują inne układy włókien kolagenowych i tkanki łącznej skóry właściwej; różna jest również ilość tłuszczu w tkance podskórnej2.

 

 

Skóra męska: inne cechy

Testosteron korzystnie wpływa na produkcję kolagenu, dlatego też w skórze mężczyzn jest dużo więcej włókien kolagenowych niż u kobiet. Męska skóra zawiera mniej włókien sprężystych, ale zbudowany z większej ilości warstw naskórek cechuje lepsze powiązanie ze skórą właściwą. Włókna skóry właściwej – sprężyste i kolagenowe – są mocniej splecione u Adama niż u Ewy. Skóra mężczyzn jest zwarta i grubsza niż u kobiet o około 25 proc., a ponadto o wiele mniej rozciągliwa, bardziej sprężysta i wytrzymała. Przedstawiciele płci męskiej mają lepiej odżywioną, bo lepiej ukrwioną, ale za to bardziej tłustą cerę. Dzięki tym właściwościom skóra Adama starzeje się później niż skóra Ewy3.

 

 

Minusy działania męskich hormonów

Z powodu różnic hormonalnych mężczyźni częściej niż kobiety mają tendencje do trądziku, którego przebieg jest bardziej intensywny niż u kobiet. Pod wpływem testosteronu uaktywniają się gruczoły łojowe, gdzie znajdują się bakterie, w związku z czym u młodych mężczyzn często dochodzi do powstawania stanów zapalnych i wągrów. Wysoki poziom androgenów pobudza gruczoły do bardziej intensywnej pracy, co z kolei wywołuje zwiększone wydzielanie potu i łoju. Za łysienie również odpowiadają męskie hormony4.

 

 

Starzejący się Adam a starzejąca się Ewa

Im młodszy Adam, tym jego skóra jest grubsza, jednak w miarę upływu czasu skóra męska traci na grubości w sposób skokowy, a nie systematyczny, tak jak u Ewy. Przeciętnie co 10 lat mężczyznom gwałtownie przybywa zmarszczek i bruzd – w wyniku kilku skokowych zmian do 50. roku życia ich twarze pokrywają się zmarszczkami i bruzdami5.
Mężczyźni starzeją się później, ale za to proces ten postępuje dużo szybciej. Ich grubsza skóra, czyli to, co wcześniej było atutem, w procesie starzenia okazuje się wadą – zmarszczki Adama są znacznie głębsze niż u Ewy, ponieważ powstają w grubszym niż u kobiet naskórku. Najbardziej widoczne są te w okolicy czoła i oczu, zwłaszcza cienie i worki pod oczami6.

 

 

Różnice pomiędzy skórą Adama a Ewy

W powstawaniu różnic pomiędzy męską a żeńską skórą największą rolę odgrywa testosteron; jest to najważniejszy czynnik hormonalny w organizmie. Wywiera wpływ nie tylko na skórę, ale również bardziej niż u kobiet rozwinięty układ włosowy i większą zawartość gruczołów łojowych w skórze7.

 

 

Skóra EwySkóra Adama
• cieńszy naskórek (około 14-20 warstw)
• grubszy naskórek (około 30 warstw)
• jaśniejsza karnacja (mniej melaniny)
• ciemniejsza karnacja (więcej barwnika za sprawą hormonów)
• wcześniejsze powstawanie zmarszczek (bardziej płaskie niż u mężczyzn)
• późniejsze powstawanie zmarszczek, ale za to głębszych
• skóra suchsza niż u mężczyzn z powodu mniejszego wydzielania łoju (łagodniejszy przebieg trądziku młodzieńczy)
• skóra mniej sucha (większe wydzielanie łoju spowodowane działaniem androgenów, ostrzejszy przebieg trądziku młodzieńczego)
• skąpe owłosienie
• bujniejsze owłosienie (stymulacja mieszków włosowych pod wpływem męskich hormonów)
• rzadko występujące łysienie
• z wiekiem zanikanie mieszków włosowych i wypadanie włosów pod wpływem męskich hormonów płciowych
• mniej ekrynowych gruczołów potowych (mniejsze wydzielanie potu)
• więcej ekrynowych gruczołów potowych (większa potliwość)
• cieńsza skóra właściwa, więcej włókien sprężystych w tkance łącznej, ale nieco słabsza sieć łącznotkankowa (cieńsze włókna kolagenu i elastyny) • możliwe znaczne zmniejszenie grubości skóry po menopauzie
• grubsza skóra właściwa o innej strukturze splotu włókien
• więcej tłuszczowej tkanki podskórnej, luźniej ułożone pasma tkanki łącznej
• mniej podskórnej tkanki tłuszczowej
• więcej zakończeń nerwowych w skórze
• mniej zakończeń nerwowych w skórze
Źródło: opracowanie własne na podstawie http://www.uroda.com/artykuly/Mezczyzna-a-kobieta-odwieczny-spor

 

 

Adam w gabinecie medycyny estetycznej

Ze względu na różnice w budowie skóry i przebiegu procesów starzenia niektóre zabiegi medycyny estetycznej wykonuje się u mężczyzn nieco inaczej niż u kobiet. Adamowi podaje się więcej toksyny botulinowej niż Ewie (o około 20 proc.) i nie powiększa optycznie oczu poprzez podniesienie brwi. Zazwyczaj u mężczyzn pozostawia się pewną część zmarszczek mimicznych, żeby twarz nie zatraciła swojego męskiego charakteru i nie była całkiem wygładzona8. U Adama botoks doskonale sprawdza się również w leczeniu bruksimu (zgrzytanie zębami) i nadmiernej potliwości.

 

 

Męska wolumetria

Kwas hialuronowy należy stosować u mężczyzn ostrożnie i z umiarem, aby nie złagodzić męskich rysów twarzy. W przypadku wolumetrii bardzo dobre efekty można osiągnąć, korzystając z hydroksyapatytu wapnia. Preparat zagęszcza i ujędrnia skórą, nie dodaje objętości i nie zmienia rysów twarzy, które po zabiegu nadal są ostre i typowo męskie.

 

 

Laseroterapia oraz laser CO2

Istnieje wiele różnych wskazań do laseroterapii u mężczyzn, np. usuwanie nadmiernego owłosienia, rozszerzonych naczynek krwionośnych czy włókniaków. Z kolei laser CO2 znajduje zastosowanie w leczeniu przebarwień i utraty elastyczności skóry. Często zdarza się, że laseroterapia u mężczyzn daje lepsze efekty niż u kobiet. Skóra Adama jest na ogół bardziej zniszczona, ale goi się szybciej niż delikatna skóra Ewy. Z tego względu u mężczyzn szybciej widać rezultaty zabiegów i są one bardziej spektakularne.

 

 

Peelingi chemiczne

Skóra męska ze względu na swoją grubość oraz skłonność do powstawania zaskórników i rozszerzonych porów powinna być poddawana zabiegom złuszczającym. Po peelingach chemicznych zmarszczki stają się mniej widoczne, a blizny potrądzikowe i plamy barwnikowe powoli zanikają.

 

 

Adam i lifting bez skalpela

Mężczyźni coraz częściej korzystają z zabiegów liftingujących, np. nićmi PDO, w celu poprawy napięcia i lekkiego liftingu twarzy lub wymodelowania wybranych partii ciała (ramiona, brzuch, nogi, pośladki). W przypadku Adama zużycie nici może być większe niż u Ewy.

 

 

Łysiejący Adam

Dla niejednego Adama pogłębiające się zakola czy łysienie na czubku głowy stanowią poważny problem, obniżając nie tylko samopoczucie, ale też jakość życia. Rozwiązaniem jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym. Zabieg znacząco poprawia ukrwienie skóry głowy; po kilku tygodniach poprawia się jakość i gęstość włosów – stają się grubsze i mniej łamliwe, szybciej odrastają, a ich wypadanie stopniowo się zmniejsza9.

 

 

Skóra męska - warto o nią zadbać

Czasy, kiedy pachnącego i zadbanego mężczyznę uważano za mało męskiego, już dawno odeszły do lamusa. Dziś prawdziwy mężczyzna nie chowa się za listkiem figowym i jest nie tylko dobrze ubrany, ale również zadbany – może pochwalić się zdrową skórą i błyszczącymi włosami. Współczesny Adam dba o higienę, korzysta z odpowiednich kosmetyków przeznaczonych dla mężczyzn i jeśli istnieje taka potrzeba, poddaje się wybranym zabiegom medycyny estetycznej, które pomagają mu dłużej cieszyć się zdrowym i świeżym wyglądem.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

  • 1http://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/kosmetycznybiznes/5153-kobiety-z-wenus-mczyni-z-marsa-roni-nas-te-skora, dostęp w dn. 08.11.2016 r.
  • 2http://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/kosmetycznybiznes/5153-kobiety-z-wenus-mczyni-z-marsa-roni-nas-te-skora, dostęp w dn. 08.11.2016 r.
  • 3http://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/kosmetycznybiznes/5153-kobiety-z-wenus-mczyni-z-marsa-roni-nas-te-skora, dostęp w dn. 08.11.2016 r.
  • 4http://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/kosmetycznybiznes/5153-kobiety-z-wenus-mczyni-z-marsa-roni-nas-te-skora, dostęp w dn. 08.11.2016 r.
  • 5http://www.beautyofscience.pl/ru/node/563, dostęp w dn. 08.11.2016 r.
  • 6http://www.wiadomoscikosmetyczne.pl/kosmetycznybiznes/5153-kobiety-z-wenus-mczyni-z-marsa-roni-nas-te-skora, dostęp w dn. 08.11.2016 r.
  • 7http://www.uroda.com/artykuly/Mezczyzna-a-kobieta-odwieczny-spor, dostęp w dn. 08.11.2016 r.
  • 8http://www.agmeduroda.pl/lekarz-medycyny-estetycznej.html, dostęp w dn. 23.11.2016 r.
  • 9http://www.ekoderm.pl/dermatologia-estetyczna/Osocze-bogatoplytkowe-Regeneris-Prosys-PRP-Biokit/Leczenie-lysienia-kobiet-i-mezczyzn-osoczem-bogatoplytkowym-Regeneris-Prosys-PRP-Biokit,120, dostęp w dn. 23.11.2016 r.