Czy wiesz już wszystko o medycynie estetycznej?

Z powodu coraz większego zainteresowania medycyną estetyczną, z zabiegów korzystają już nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Jednocześnie wzrasta w naszym społeczeństwie poziom wiedzy na temat konkretnych procedur zabiegowych, metod i narzędzi. Warto wiedzieć, jaki jest wachlarz oferowanych przez nią możliwości. Czy jest coś, czego jeszcze nie wiesz o medycynie estetycznej?

 

 

Różnice między medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną

Medycyna estetyczna to nie jest to samo co chirurgia plastyczna, choć często bywa z nią mylona lub kojarzona z dermatologią. Pierwsza z tych dziedzin korzysta wyłącznie z mało inwazyjnych i bezbolesnych zabiegów, które nie wymagają pobytu w szpitalu i są wykonywane ambulatoryjnie. Czas ich trwania jest stosunkowo krótki – od kilku do kilkudziesięciu minut. Efekty widocznie są niemal natychmiast, a po zabiegu pacjent nie wymaga żadnej rekonwalescencji i może wracać do domu1.

 

 

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna to gałąź medycyny, która zajmuje się przywracaniem skórze dobrego wyglądu, skupiając się na zatrzymywaniu widocznych efektów starzenia. Coraz bardziej zaawansowane technologie pozwalają skutecznie wypełniać zmarszczki, likwidować przebarwienia i rozstępy, poprawiać kondycję skóry, modelować i odświeżać owal twarzy2.

 

 

Profilaktyka i rekonstrukcja

Przede wszystkim medycyna estetyczna zajmuje się profilaktyką i zapewnieniem pacjentom lepszej jakości życia, przy czym działania zapobiegawcze są w dużej mierze zorientowane na przeciwdziałanie starzeniu się skóry. Przedmiotem zainteresowania jest także rekonstrukcja, czyli odtwarzanie stanu, jaki miał miejsce, zanim rozpoczęły się szkodliwe procesy, które zachodzą w ludzkim ciele3.

 

 

Korekcja defektów estetycznych

Do zadań medycyny estetycznej należy korekcja defektów o różnym podłożu, zarówno wrodzonych, jak i powstałych w wyniku przebytych chorób, wypadków, zabiegów medycznych lub uszkodzeń mechanicznych. Defektami tymi są głównie blizny, cellulit i rozstępy, ale także miejscowa otyłość i wypadanie włosów. Do specjalisty zgłaszają się pacjenci, którym przeszkadzają zapadnięte policzki, przebarwienia lub znamiona. Medycyna estetyczna doskonale radzi sobie z defektami w postaci zwiotczenia skóry, utraty jej jędrności i elastyczności oraz rozmaitych deformacji ciała4.

 

 

Cele medycyny estetycznej

Głównym celem medycyny estetycznej jest niwelowanie dyskomfortu związanego z wyglądem zewnętrznym polegające na jego poprawie, nie tylko od strony wizualnej, ale także na leczeniu przyczyn powstawania defektów. Nie każdy czynnik, który wpływa na niekorzystne zmiany lub deformacje wyglądu, to naturalnie zachodzący proces w ludzkim ciele (jak np. starzenie). Niektóre z nich mogą być stanami chorobowymi5.

 

 

Kto się zajmuje medycyną estetyczną?

Medycyną estetyczną powinni zajmować się wyłącznie wyspecjalizowani lekarze medycyny. Zabiegi może wykonywać lekarz dowolnej specjalności, który posiada niezbędne kwalifikacje i stale dokształca się w tej dziedzinie. Ze względów bezpieczeństwa lepiej jest wybrać zabieg wykonywany przez wykwalifikowanych lekarzy, niż przez osoby, które nie są do tego uprawnione (kosmetolodzy i kosmetyczki)6.

 

 

Medycyna estetyczna – dla kogo?

Korzystanie z medycyny estetycznej nie zależy od wieku i nie jest przeznaczone wyłącznie dla osób, u których objawy starzenia są bardzo widoczne. Każdy wiek jest równie dobry na to, by zadbać o siebie7. Z zabiegów mogą korzystać osoby pełnoletnie, a klientami gabinetów medycyny estetycznej najczęściej są osoby w przedziale wiekowym 30-60 lat8.
Ludzkie ciało jest stale narażone na działanie szkodliwych czynników, złą dietę, stres i promieniowanie słoneczne. Z tego względu im wcześniej pacjent zacznie korzystać z zabiegów, tym większa szansa, że nie dojdzie do trwałych defektów i nie pojawią się niedoskonałości, które mogą negatywnie wpływać na jego stan fizyczny i samopoczucie9.

 

 

Metody działania w medycynie estetycznej

Najczęstsze terapie stosowane w medycynie estetycznej:

 • niszczenie po to, by budować – lasery frakcyjne, radiofrekwencja mikroigłowa czy peelingi;
 • niszczenie po to, by usunąć – likwidowanie popękanych naczynek krwionośnych, znamion, tatuaży, zbędnego owłosienia;
 • kamuflaż, czyli maskowanie problemu – np. likwidowanie bruzd nosowo-wargowych;
 • uzupełnianie ubytków – np. wypełnianie doliny łez lub korekcja zapadniętych skroni;
 • biostymulacja – walka z cellulitem, zbędnymi kilogramami czy trądzikiem (inną metodą biostymulacji jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym);
 • osłabienie aktywności tkanek – podawanie niewielkich ilości toksyny botulinowej, selektywny paraliż mięśni prowadzi do ich rozluźnienia i wygładzenia zmarszczek mimicznych;
 • masaż – zarówno ręczny, jak i mechaniczny (np. endermologia), ma na celu poprawę funkcjonowanie układu krwionośnego i limfatycznego, tym samym korzystnie wpływając na kondycję skóry; masaż poprawia metabolizm komórek i ułatwia eliminację produktów przemiany materii;
 • regulacja hormonalna – niektóre rodzaje przebarwień i nadmierne owłosienie to bardzo często pochodna zaburzeń hormonalnych;
 • dieta – bez pomocy ze strony pacjenta lekarz nie zawsze jest w stanie zdziałać cuda (zabiegi wyszczuplające, modelowanie sylwetki czy redukcja cellulitu);
 • psychologia – umiejętne podejście do pacjenta oraz terapeutyczny wpływ zabiegów na psychikę pacjenta10.

 

 

Konieczność ustawicznego kształcenia

Zmieniający się z wiekiem owal twarzy jest związany nie tyle ze skórą, co z układem kostnym. Przyczyną pękających naczynek są nieprawidłowości w układzie krwionośnym, a cellulit to „zasługa” złego metabolizmu i zaburzeń hormonalnych. Dobry specjalista medycyny estetycznej powinien stale się dokształcać, ponieważ jego zawód wymaga posiadania rozległej wiedzy z wielu różnych dziedzin. Dzięki temu lekarz jest w stanie postawić trafną diagnozę i dobrać odpowiednią, skuteczną metodę leczenia.11

 

 

Wszystko o medycynie estetycznej

Medycyna estetyczna to niezwykle interdyscyplinarna dziedzina, która bardzo szybko się rozwija, dysponując coraz szerszym spektrum rozmaitych kuracji, coraz to bardziej nowoczesnych i efektywnych. Mała inwazyjność, spektakularne efekty i krótki czas rekonwalescencji to najważniejsze powody, dla których nieustannie rośnie zainteresowanie tą dziedziną medycyny. Wbrew pozorom nie ogranicza się ona wyłącznie do naprawiania defektów oraz niwelowania oznak starzenia się skóry. Dzięki zastosowaniu różnorodnych metod przyczynia się do naprawy i naturalnej odnowy tych partii ciała, które tego potrzebują12.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1https://www.znanylekarz.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-medycynie-estetycznej/, dostęp w dn. 22.01.2017 r.
 • 2http://powloki.com.pl/medycyna-estetyczna-co-warto-o-niej-wiedziec/, dostęp w dn. 22.01.2017 r.
 • 3https://www.znanylekarz.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-medycynie-estetycznej/, dostęp w dn. 22.01.2017 r.
 • 4https://www.znanylekarz.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-medycynie-estetycznej/, dostęp w dn. 22.01.2017 r.
 • 5https://www.znanylekarz.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-medycynie-estetycznej/, dostęp w dn. 22.01.2017 r.
 • 6https://www.znanylekarz.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-medycynie-estetycznej/, dostęp w dn. 22.01.2017 r.
 • 7https://www.znanylekarz.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-medycynie-estetycznej/, dostęp w dn. 22.01.2017 r.
 • 8http://powloki.com.pl/medycyna-estetyczna-co-warto-o-niej-wiedziec/, dostęp w dn. 22.01.2017 r.
 • 9https://www.znanylekarz.pl/blog/co-warto-wiedziec-o-medycynie-estetycznej/, dostęp w dn. 22.01.2017 r.
 • 10http://www.pkik24.pl/warto-wiedziec/wszystko-co-powinnas-wiedziec-o-medycynie-estetycznej, dostęp w dn. 22.01.2017
 • 11http://www.pkik24.pl/warto-wiedziec/wszystko-co-powinnas-wiedziec-o-medycynie-estetycznej, dostęp w dn. 22.01.2017
 • 12http://www.pkik24.pl/warto-wiedziec/wszystko-co-powinnas-wiedziec-o-medycynie-estetycznej, dostęp w dn. 22.01.2017