Bezpieczeństwo zabiegów medycyny estetycznej

Przyjmuje się, że zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne. Jednak nam takie stwierdzenie nie wystarcza. Musimy mieć pewność, że wybrany specjalista nie narazi nas na żadne niebezpieczeństwo i kłopoty ze zdrowiem. O bezpieczeństwie zabiegów medycyny estetycznej decyduje kilka różnych czynników, a najważniejsze z nich to właśnie… lekarz i opinia o nim.

 

 

Do wyboru… tylko lekarz

W Polsce zabiegi medycyny estetycznej mogą wykonywać wyłącznie lekarze, czyli absolwenci uczelni medycznych, którzy mają nadane prawo wykonywania zawodu lekarza. Należy pamiętać, że medycyna estetyczna to nadal medycyna, mimo że lekarze nie leczą zagrażających życiu chorób, a poprawiają jakość życia pacjentów. Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej ingerują w ciało człowieka – z tego względu osoba, która je wykonuje, musi mieć medyczną wiedzę i kwalifikacje1. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego lekarza i sprawdzenie, co na jego temat sądzą pacjenci.

 

 

Jak odróżnić dobrego od złego?

Lekarz medycyny estetycznej musi mieć odpowiednie kwalifikacje potwierdzone certyfikatami. Wybranie specjalisty, który jest polecany przez znajomych czy bliskich, zwiększa u pacjenta poczucie bezpieczeństwa. Dobry lekarz zna się nie tylko na anatomii i fizjologii człowieka, ale również na sprzęcie i preparatach. Jednocześnie potrafi podejść do nich krytycznie i nie kierować się wyłącznie reklamą i wskazówkami producentów2.

 

 

Konsultacja to nie przelewki

Wizyta u lekarza medycyny estetycznej składa się ze szczegółowego wywiadu medycznego, wykonania serii zdjęć twarzy (en face i oba profile przedstawiające mimikę twarzy) lub innej części ciała, która ma zostać poddana zabiegowi oraz samego zabiegu. Specjalista musi zdiagnozować pacjenta, pytając go o m.in. choroby, przyjmowane leki i przebyte operacje. Powinien go również zbadać i wysłać na specjalistyczne badania, jeśli ma wątpliwości co do jego stanu zdrowia. Zadaniem specjalisty jest rozpoznanie wszelkich przeciwwskazań do wykonania planowanych zabiegów medycyny estetycznej3.

 

 

Przeciwwskazania na straży bezpieczeństwa

Wielu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej nie wolno przeprowadzać u osób chorych m.in. na takie choroby, jak: choroby autoimmunologiczne, padaczka, choroby nowotworowe, zaburzenia krzepliwości krwi, stany zapalne skóry i tkanki podskórnej. Do przeciwwskazań zalicza się także ciążę i okres karmienia piersią4. Lekarz musi wiedzieć, jakie leki przyjmuje pacjent (na receptę i bez recepty), ponieważ stosowanie niektórych z nich uniemożliwia wykonanie pewnych zabiegów.

 

 

Liczy się szczerość

Ze względu na własne bezpieczeństwo pacjent nie powinien niczego zatajać przed lekarzem – każda informacja jest istotna. Przemilczenie ważnych faktów dotyczących stanu zdrowia może skutkować powikłaniami i brakiem pożądanego efektu estetycznego. Dobry specjalista powinien wyczuć, czy pacjent czegoś nie ukrywa lub czy czegoś przypadkiem nie przeoczył5.

 

 

Bez kwalifikacji ani rusz

Aby zabiegi medycyny estetycznej były bezpieczne, przede wszystkim muszą korzystać z nich pacjenci, którzy zostali odpowiednio zakwalifikowani. Nie u każdej osoby można wykonać ten sam zabieg, np. posiadanie rozrusznika serca może być przeciwwskazaniem do niektórych zabiegów sprzętowych. Jeśli ktoś ma skłonności do powstawania bliznowców, nie powinien korzystać z inwazyjnych zabiegów złuszczających, np. lasera frakcyjnego6.

 

 

Każdy pacjent jest inny

Podczas konsultacji lekarz omawia z pacjentem możliwości różnych zabiegów i ustala, czego on oczekuje. O efekcie zabiegu decyduje ilość i jakość podanego preparatu, doświadczenie i umiejętności lekarza, ale również oczekiwania pacjenta i odpowiednio ułożony plan terapeutyczny. Każdy powinien być traktowany indywidualnie, a plan zabiegowy powinien być układany w odpowiedzi na potrzeby konkretnej osoby. Powinniśmy też otrzymać komplet informacji na temat stanu swojej skóry i jej potrzeb7.

 

 

Czas i bezpieczeństwo idą w parze

Postawienie dokładnej diagnozy i dobranie optymalnego planu terapeutycznego wymaga od lekarza odpowiednio dużo czasu. Jest on równie ważny podczas przeprowadzania zabiegów – ze względów bezpieczeństwa należy obserwować reakcje zachodzące na skórze pacjenta. Dobry specjalista przetestuje procedurę zabiegową na małym obszarze skóry, następnie zrobi przerwę i sprawdzi, czy organizm źle nie reaguje8.

 

 

Bezpieczeństwem rządzi jakość

W trosce o bezpieczeństwo zabiegów warto zwrócić uwagę na jakość preparatów i urządzeń. Na rynku jest dostępnych wiele produktów pochodzących z różnych źródeł, jednak należy wybierać tylko te ze znakiem jakości CE. Oznaczenie to poświadcza wykonanie produktu zgodnie z dyrektywami UE. Niektóre preparaty mogą posiadać także oznaczenie amerykańskiej Agencji Żywności i Leków FDA, co dodatkowo potwierdza ich najwyższą jakość. Każdy z tych znaków stanowi zapewnienie, że produkty lub urządzenia zostały przebadane klinicznie i są bezpieczne dla zdrowia9.

 

 

Co dobry lekarz robi przed zabiegiem

Zanim lekarz otworzy ampułkę z preparatem, warto, aby wyjął ją na naszych oczach z hermetycznie zamkniętego opakowania ze znakiem jakości CE, gramaturą i nazwą preparatu. Do zadań specjalisty należy także pokazanie klientowi banderoli z widoczną na niej datą ważności i wklejenie jej do dokumentacji medycznej pacjenta10.

 

 

Efekty pozabiegowe a bezpieczeństwo

Ważnym czynnikiem, który wywiera wpływ na bezpieczeństwo zabiegów, jest tzw. efekt pozabiegowy. Jeśli nie było żadnych powikłań, a efekt zabiegu długo się utrzymuje, oznacza to, że warto korzystać z tego samego preparatu ponownie. Często produkty renomowanych światowych marek utrzymują się w skórze nawet przez kilkanaście miesięcy, a efekty zabiegu mogą być widoczne nawet przez kilka lat11.

 

 

Aseptyka i antyseptyka pod lupą

Większość zabiegów medycyny estetycznej narusza ciągłość skóry, dlatego o bezpieczeństwie decyduje również przestrzeganie zasad aseptyki i antyseptyki. Lekarz musi używać wyrobów jednorazowych (rękawiczki, strzykawki, igły itp.) oraz dezynfekować i sterylizować narzędzia. Jeżeli skóra przed zabiegiem nie zostanie należycie odkażona, u pacjenta może pojawić się dokuczliwy stan zapalny wywołany przez bakterie12.

 

 

Ochrona i pielęgnacja skóry po zabiegu

Bezpieczeństwo polega także na zapewnieniu skórze odpowiedniej ochrony i pielęgnacji po zabiegu. Najczęściej warto stosować kremy kojąco-regenerujące lub preparaty z heparyną, które przyspieszają eliminację zasinień. W niektórych przypadkach wskazane są również masaże (np. po lipolizie iniekcyjnej).

 

 

Bezpieczeństwo zabiegów

Ponieważ zabiegi medycyny estetycznej niosą ze sobą ryzyko powikłań, należy zastanowić się przede wszystkim nad wyborem lekarza, któremu pacjent powierzy swoje zdrowie i urodę. Za bezpieczeństwo zabiegów odpowiada wykonujący go specjalista. Jeżeli zabraknie wiedzy i doświadczenia ze strony lekarza, samo działanie zastosowanych technologii czy użytych preparatów nie wystarczy do uzyskania zaplanowanych efektów i zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić powikłania i skutki uboczne. Wiedza, kompetencje i doświadczenie oraz przestrzeganie zaleceń lekarza to główne czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo zabiegów z zakresu medycyny estetycznej13.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1 http://marekwasiluk.natemat.pl/177825,od-czego-zalezy-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 2 http://marekwasiluk.natemat.pl/177825,od-czego-zalezy-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 3http://www.imeso.pl/aktualnosci/jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej.html, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 4http://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/od-czego-zalezy-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 5 http://marekwasiluk.natemat.pl/177825,od-czego-zalezy-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 6 http://marekwasiluk.natemat.pl/177825,od-czego-zalezy-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 7http://dermaestetic.pl/medycyna-estetyczna/od-czego-zalezy-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej/, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 8 http://marekwasiluk.natemat.pl/177825,od-czego-zalezy-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 9http://www.imeso.pl/aktualnosci/jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej.html, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 10http://www.imeso.pl/aktualnosci/jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej.html, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 11http://www.imeso.pl/aktualnosci/jak-zadbac-o-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej.html, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 12 http://marekwasiluk.natemat.pl/177825,od-czego-zalezy-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 06.02.2017 r.
 • 13 http://marekwasiluk.natemat.pl/177825,od-czego-zalezy-skutecznosc-i-bezpieczenstwo-zabiegow-medycyny-estetycznej, dostęp w dn. 06.02.2017 r.