Zabiegi medycyny estetycznej latem

Lato to okres wakacyjnych wyjazdów i odpoczynku. Nie tylko kobiety marzą, aby w okresie letnim emanować zdrowiem i urodą. W wielu klinikach medycyny estetycznej można zaobserwować wzmożony ruch. Dowiedz się, które z zabiegów medycyny estetycznej można wykonywać latem, a które lepiej odłożyć na później.
 
 

Jakie zabiegi można wykonywać latem?

Mitem jest, że zabiegów medycyny estetycznej nie należy wykonywać latem. Tak naprawdę, wykonywanie niewielu jest latem niewskazane. Tylko nieliczne zabiegi medycyny estetycznej wykonywane w okresie dużego nasłonecznienia (czyli od czerwca do sierpnia) mogą, przy nieostrożnym zachowaniu pacjenta i nieprzestrzeganiu zaleceń lekarza, prowadzić do powikłań, takich jak zwiększone ryzyko oparzeń i przebarwień skóry.
 
Zabiegi medycyny estetycznej należy traktować jako profilaktykę i rutynę pielęgnacyjną i nie rezygnować z nich latem. Jakie zabiegi można (i warto) wykonywać latem? Przede wszystkim te, które nawilżają, odżywiają i rewitalizują skórę – czyli zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, witamin, minerałów i innych substancji odżywczych. Nie istnieją też przeciwwskazania do wykonywania zabiegów z użyciem toksyny botulinowej (która jest stosowana w celu usuwania zmarszczek oraz w leczeniu nadmiernej potliwości). Nie należy natomiast wykonywać latem głębokich i średniogłębokich peelingów chemicznych oraz wszelkich zabiegów laserowych.

 
 

Kwas hialuronowy – magazyn wody w skórze

Latem można też wykonywać zabiegi korekcji zmarszczek kwasem hialuronowym, wolumetrii twarzy wypełniaczami oraz powiększania ust kwasem hialuronowym. Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie. Wraz z włóknami elastyny i kolagenu wpływa na sprężystość, elastyczność i gładkość skóry. Jego cząsteczka potrafi związać aż 40 razy więcej wody niż sama waży – działa podobnie jak gąbka, która nasiąka wodą. Poza zdolnościami higroskopijnymi może pełnić rolę nośnika, ułatwiając wprowadzenie składników odżywczych w głąb skóry. Skóra w okresie lata, a zwłaszcza już kilka dni po opalaniu jest wysuszona i cieńsza – wymaga natychmiastowej ochrony i naprawy. Dzięki zabiegom z kwasem hialuronowym stan skóry można szybko poprawić.

 
 

Zabiegi rewitalizujące

Skóra pod wpływem ekspozycji na słońce, działaniu klimatyzacji, wysokich temperatur i morskiej wody szybciej ulega wysuszeniu i szybciej starzeje się. Aby temu przeciwdziałać warto wykonywać zabiegi głęboko nawilżające i regenerujące, takie jak mezoterapia z użyciem kwasu hialuronowego i innych substancji aktywnych. Wykonując zabieg przed wakacjami skóra będzie odpowiednio głęboko nawilżona, a wykonując zabieg po powrocie z urlopu można uzupełnić w niej niedobór substancji nawilżających.
 
Zabiegi mezoterapii to idealne zabiegi rewitalizujące, przygotowujące skórę do intensywnego kontaktu ze słońcem oraz przyspieszające regenerację skóry po letniej ekspozycji na słońce. Jak działają? Poprawiają jakość skóry, wspomagają regenerację składników komórek i macierzy pozakomórkowej, zwiększając nawilżenie, napięcie, elastyczność i kondycję skóry.
 
Zabiegi biorewitalizujące powinny być rutynowym zabiegiem zarówno przed wakacyjnym wyjazdem, jak i tuż po powrocie, aby wspomóc jak najszybszą regenerację skóry po ekspozycji słonecznej. Dostarczają niezbędnych substancji aktywnych, poprawiają mikrokrążenie oraz metabolizm komórkowy. Przywracają właściwe nawilżenie komórek skóry, ujędrniają ją i wygładzają.

 
 

Toksyna botulinowa latem

Iniekcje toksyny botulinowej nie tylko korygują już istniejące zmarszczki, ale działają również profilaktycznie. Dzięki wstrzyknięciu toksyny zmarszczki oczu i czoła, które nasilają się pod wpływem słońca zostaną one spłycone oraz zapobiegniemy powstawaniu kolejnych.
 
Lato to także idealny czas do wstrzyknięcia toksyny botulinowej w celu ograniczenia nadmiernej potliwości pach, dłoni lub stóp. Efekt leczenia nadpotliwości toksyną botulinową utrzymuje się (w zależności od ilości podanego preparatu) od 8 do 12 miesięcy.

 
 

Których zabiegów medycyny estetycznej należy unikać latem?

Latem nie wykonuje się zabiegów, które działają silnie złuszczająco, np. laserem frakcyjnym lub mocnych peelingów medycznych. Zabiegi, które odsłaniają młodsze warstwy naskórka mogą spowodować, że skóra łatwo i szybko zostanie poparzona przez słońce. Dodatkowo podrażniona po zabiegu tkanka, którą wystawimy na działanie promieniowania słonecznego, może potem nierównomiernie produkować melaninę. Efektem tego będą przebarwienia i to one są jednym z głównych powikłań po niektórych zabiegach wykonywanych latem.
 
Warto unikać też zabiegów, które mogą mocno podrażniać skórę. Do tych należy również laserowe zamykanie naczynek, rozjaśnianie przebarwień oraz fotodepilacja laserem lub światłem IPL – te zabiegi nie złuszczają naskórka, ale mogą wchodzić w reakcję z pigmentem skóry.
 
Konsultacja medyczna lek. med. Marta Tazbir

 
 

Polecane artykuły: