Przechytrzyć siniaki, czyli jak się z nimi rozprawić

Siniaki, które czasami pojawiają się po zabiegach medycyny estetycznej, mogą skutecznie popsuć humor. Dla niektórych z nas to całkiem poważny problem. No bo jak pokazać się w pracy, gdy mamy na twarzy szpecące wygląd siniaki. Sprawdź, kiedy powstają siniaki i co możesz zrobić, żeby szybko się ich pozbyć?

 

 

Jak i kiedy powstają siniaki

Siniaki są zwykle efektem mocnego uderzenia lub długotrwałego ucisku – w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych krew przedostaje się do tkanki podskórnej, a w miejscu urazu pojawia się zasinienie1. Sińce powstają również po niektórych zabiegach medycyny estetycznej, gdy igła uszkodzi drobne naczynie krwionośne. Najczęściej zdarza się to w przypadku takich zabiegów, jak: mezoterapia, osocze bogatopłytkowe, nici liftingujące i lipoliza iniekcyjna. Problem ten dotyczy około 10-15 proc. pacjentów. Dużo rzadziej siniaki występują po zabiegach z toksyną botulinową czy kwasem hialuronowym. Wykonanie zabiegu za pomocą kaniuli zwiększa szanse na uniknięcie siniaków w miejscach iniekcji.

 

 

Co zwiększa ryzyko

Na częstsze występowanie sińców narażone są osoby z dojrzałą skórą oraz ci pacjenci, którzy w tygodniu przed zabiegiem piją alkohol. U kobiet w czasie miesiączki naczynia krwionośne są osłabione i bardziej podatne na pękanie, dlatego też częściej dochodzi wtedy do powstawania siniaków.

 

 

Siniaki a choroby

Podatność na siniaki może świadczyć o pewnych chorobach, np. o małopłytkowości, zaburzeniach krzepliwości krwi, hemofilii czy chorobie von Willebranda (jest to skaza krwotoczna, czyli skłonność do krwawień samoistnych lub po urazach). Choroby te są dziedziczne, stosunkowo łatwe do rozpoznania. Jednak czasami przyczyną sińców są choroby, dla których siniaki nie są wcale charakterystycznym objawem i towarzyszą wielu innym symptomom. Łatwość tworzenia siniaków może być także cechą osobniczą wynikającą z wrodzonej, nadmiernej kruchości naczyń lub innych chorób wpływających na stan drobnych naczyń krwionośnych2,3.

 

 

Związek leków z siniakami

Czasami przyczyną siniaków jest stosowanie kortykosteroidów, leków rozrzedzających krew (heparyna, warfaryna) lub leków dostępnych bez recepty, np. aspiryny lub ibuprofenu. Niedobór witamin C, E i K oraz cynku może zwiększać skłonność do powstawania siniaków4.

 

 

Proces gojenia

Zazwyczaj siniaki wchłaniają się samoistnie w ciągu 7-10 dni. Z początku ciemnoczerwony siniak zaczyna zmieniać barwę – najpierw na siną, a później na zielonkawą i żółtą. Zmiana koloru ma związek z rozkładem składników krwi, głównie hemoglobiny, czyli barwnika czerwonych krwinek5. Leczenie siniaków zajmie ci parę dni – możesz w tym celu zastosować różnego rodzaju preparaty lub domowe kuracje.

 

 

Jak przyśpieszyć gojenie

Jeśli chcesz przyspieszyć ten proces, sięgnij po preparaty dostępne w aptekach, np. żele i maści na stłuczenia, kremy z witaminą K (np. Auriderm OX) lub wypróbuj sprawdzone, domowe sposoby stosowane przez nasze mamy i babcie6. Na szybsze gojenie siniaków dobrze wpływają okłady z mięty, np. w postaci naparów. Siniaki możesz smarować miętową pastą do zębów – jest to stary, sprawdzony sposób stosowany przez bokserów7.

 

 

Maści i kremy dostępne w aptekach

Maści z arniki górskiej, kasztanowca lub żywokostu uszczelniają naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęki. Ponieważ zawierają substancje uwrażliwiające na słońce, nie wolno wystawiać na działanie promieni UV siniaków posmarowanych takim preparatem. Możesz też sięgnąć po inne kremy i maści, które wspomagają leczenie drobnych stłuczeń i siniaków powstałych w wyniku łagodnych urazów (np. Hemorigen, Arcalen maść). Duże krwiaki szybciej się wchłoną, jeśli zastosujesz heparynę będącą głównym składnikiem kremu Heparinium8.

 

 

Zimne okłady

Możesz się uchronić przed siniakami, stosując zimne okłady żelowe lub z lodu w ciągu maksymalnie 30 minut po zabiegu. Zimno obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza krwawienie podskórne, a do tego łagodzi ból. Okład lodowy powinien być suchy, żeby zapobiec nieprzyjemnemu zmrożeniu naskórka – owiń go w ręcznik papierowy, serwetkę lub gazę9. Przykładaj go do skóry nie dłużej niż przez 10 minut.

 

 

Ciepłe okłady

Jeśli nie zdążysz zrobić zimnego okładu w ciągu pół godziny od powstania siniaka, po dwóch dniach możesz zastosować ciepłe okłady, aby zmniejszyć obrzęk i ból i przyspieszyć zmianę barwy sińca. Ciepłe okłady, np. z kwiatów arniki, kasztanowca lub ziela żywokostu lekarskiego, mają na celu poprawę krążenia. Pod wpływem ciepła zwiększa się tempo gojenia, ponieważ krew zaczyna się lepiej wchłaniać10. Świetnym sposobem na siniaki i opuchliznę jest przykładanie okładów z gazy nasączonej wodą utlenioną, która pomaga zmniejszyć także obrzęk11.

 

 

Dieta bogata w witaminę C

Witamina C wzmacnia ścianki włosowatych naczyń krwionośnych, utrudniając ich pękanie i wysączanie się krwi do tkanek. Przyspiesza proces gojenia się siniaków, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne, sprawiając, że stają się bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia. Jeśli nie chcesz mieć problemów z siniakami, jedz więcej świeżych warzyw i owoców zawierających witaminę C; znajdziesz ją nie tylko w owocach cytrusowych, ale też w owocach jagodowych i zielonych warzywach, zwłaszcza kapustnych12.

 

 

Dary natury

Obrzęki i siniaki skutecznie zmniejsza bromelaina – naturalny enzym znajdujący się w ananasach i papai. Jeśli będziesz jadła pół świeżego ananasa przez trzy dni przed zabiegiem, możesz całkiem zapobiec powstaniu siniaków. Warto, żebyś sięgnęła także po produkty wykazujące silne działanie przeciwzapalne, np. natkę pietruszki czy imbir. W ten sposób wzmocnisz organizm, który szybciej poradzi sobie ze stanem zapalnym po zabiegach13.

 

 

Masaż

Delikatny masaż, wykonany kulistymi ruchami (najlepiej podczas aplikacji maści na siniaki), to kolejna metoda, która pomoże ci uporać się z sińcami. Dzięki takiemu masażowi kolor siniaka stanie się jaśniejszy, a składniki aktywne zawarte w maści zaczną szybciej działać. Zrezygnuj z masażu, jeśli ból podczas jego wykonywania jest bardzo intensywny14.

 

 

Jeśli masz skłonność do siniaków i planujesz zabieg, zacznij przyjmować preparaty z rutyną albo diosminą na dwa tygodnie przed wizytą u lekarza medycyny estetycznej. W ten sposób wzmocnisz żyły od wewnątrz i zmniejszysz ryzyko pojawienia się siniaków1.
W przypadku, gdy po zabiegu wystąpiło zasinienie, bądź cierpliwa – każdy organizm reaguje inaczej i ma własne tempo gojenia. Możesz je nieco przyspieszyć, ale nie oczekuj, że siniaki znikną w ciągu jednego dnia. Przed wyjściem z domu, zatuszuj siniaki, stosując korektor do twarzy dobrany do koloru twojej cery. Jeśli jednak miewasz siniaki wyjątkowo często, są one rozległe i trudno się goją, a do tego towarzyszy im ból i obrzęk – koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1http://www.forumdermatologiczne.pl/wiadomosc/siniaki-jak-powstaja-ile-sie-goja/12832, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 2http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/podatnosc-na-siniaki-o-czym-swiadczy-na-jakie-choroby-wskazuja-siniaki_41825.html, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 3http://mestetyczna.pl/warto-wiedziec-o-siniakach/, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 4http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/podatnosc-na-siniaki-o-czym-swiadczy-na-jakie-choroby-wskazuja-siniaki_41825.html, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 5http://mestetyczna.pl/warto-wiedziec-o-siniakach/, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 6http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/urazy-wypadki/jak-pozbyc-sie-siniakow-na-ciele-sprawdzone-sposoby-na-since_41833.html, dostęp w dn. 10.02.2017 r.
 • 7http://beautywpolsce.com/siniaki-problem-po-zabiegu.html, dostęp w dn. 10.02.2017 r.
 • 8https://portal.abczdrowie.pl/co-zrobic-aby-szybko-pozbyc-sie-siniaka, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 9http://beautywpolsce.com/siniaki-problem-po-zabiegu.html, dostęp w dn. 10.02.2017 r.
 • 10http://www.nazdrowie.pl/artykul/sposob-na-siniaki, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 11http://kobieta.interia.pl/porady/news-sposoby-na-siniaki-i-obrzeki,nId,1424908#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 12https://portal.abczdrowie.pl/co-zrobic-aby-szybko-pozbyc-sie-siniaka, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 13https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-pozbyc-sie-siniakow/2, dostęp w dn. 11.02.2017 r.
 • 14https://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-pozbyc-sie-siniakow/2, dostęp w dn. 11.02.2017 r.