Popularne trendy w medycynie estetycznej

Współczesna medycyna estetyczna nie istniałaby bez wielu najnowszych zdobyczy nauki. Na rynku pojawiają się coraz to nowe terapie, preparaty i urządzenia, które zastępują lub uzupełniają znane do tej pory zabiegi i procedury medyczne. Medycyna estetyczna – tak samo jak moda czy każda inna branża – podąża za aktualnymi trendami.

 

 

Holistyczne podejście do pacjenta

Na pierwszy plan wysuwa się holistyczne podejście do pacjenta polegające na traktowaniu człowieka jako całości. Dzięki temu lekarz może lepiej i bardziej skutecznie radzić sobie z jego problemami. Na przykład połączenie różnych aspektów dermatologicznych z zabiegami medycyny estetycznej pozwala osiągać spektakularne efekty w leczeniu defektów skórnych1. Holistyczne podejście do pacjenta wpływa nie tylko na jakość terapii, ale również na trendy w medycynie estetycznej i popularność niektórych zabiegów.

 

 

Moda na naturalność

Od kilku lat wśród lekarzy i osób poddających się zabiegom panuje moda na naturalność i delikatność i nie zmienianie rysów twarzy. Nieproporcjonalnie duże usta nadmiernie wypełnione kwasem hialuronowym, opuchnięte policzki lub brak mimiki po podaniu toksyny botulinowej należą już do przeszłości. Osoby poddające się zabiegom medycyny estetycznej coraz częściej oczekują naturalności, przewidywalnych efektów i krótkiego okresu rekonwalescencji. Zależy im na dobrym wyglądzie, ale chcą wyglądać świeżo i naturalnie, a nie jak nieudana karykatura samych siebie2.
Medycyna estetyczna, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, oferuje nowe rozwiązania, techniki i metody zabiegowe oraz udoskonalone, w pełni bezpieczne preparaty. Zabiegi z kwasem hialuronowym ciągle należą do najpopularniejszych, ale coraz więcej osób decyduje się na mezoterapię, zabiegi z kolagenem czy hydroksyapatytem wapnia.

 

 

Zadbany mężczyzna na topie

Poprawą własnego wyglądu interesuje się coraz więcej mężczyzn. Stale rośnie liczba wykonywanych u nich zabiegów, na które decydują się z różnych powodów3 – czasem zawodowych a czasem osobistych. Najczęściej panowie korzystają z niwelujących zmarszczki zabiegów z toksyną botulinową i kwasem hialuronowym oraz mezoterapii skóry głowy osoczem bogatopłytkowym w celu zahamowania procesu wypadania włosów. „Brzydka” płeć już wcale nie jest taka brzydka – być może w niedalekiej przyszłości określenie to odejdzie do lamusa.

 

 

Osocze bogatopłytkowe

Mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego święci triumfy – metoda ta zyskuje coraz więcej zwolenników. Z jednej strony pacjenci są coraz bardziej świadomi leczniczych właściwości swojego własnego osocza, a z drugiej coraz więcej lekarzy medycyny estetycznej oferuje ten zabieg. Dzięki mezoterapii osoczem bogatopłytkowym można zrewitalizować skórę, poprawić jej napięcie i spłycić zmarszczki. Wykorzystanie autologicznego materiału, jakim jest własna krew, zwiększa bezpieczeństwo zabiegu, a ryzyko powikłań zostaje zredukowane do minimum4.

 

 

Hydroksyapatyt wapnia

Do wypełniania zmarszczek coraz częściej wykorzystuje się hydroksyapatyt wapnia, substancję naturalnie występującą w naszych kościach i zębach. Bardzo popularny na rynku preparat o nazwie Radiesse® wykazuje podwójne działanie. Kompleks żelowy wypełnia zmarszczki i bruzdy, a po kilku miesiącach od zabiegu dodatkowo rozpoczyna się produkcja nowego kolagenu. Mikrocząsteczki hydroksyapatytu wapnia tworzą „rusztowanie” i pobudzają fibroblasty do pracy. Preparaty zawierające tę substancję cechuje dłuższy okres degradacji w organizmie, a zatem efekty utrzymują się dłużej niż w przypadku kwasu hialuronowego (nawet do 18 miesięcy)5. Hydroksyapatyt wapnia może być wykorzystywany również w miejscach, gdzie występuje utrata objętości, do modelowania konturu twarzy i odmładzania dłoni.

 

 

Lipoliza iniekcyjna

Szczupła i proporcjonalna sylwetka nadal stanowi jeden z kanonów piękna i marzenie wielu osób. Szybka redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w problematycznych miejscach, takich jak wewnętrzna strona ud, kark lub podbródek, staje się możliwa dzięki lipolizie iniekcyjnej. To mało inwazyjny zabieg, który pozwala skutecznie rozprawić się z niechcianym tłuszczykiem. Jego popularność wciąż rośnie, tym bardziej że stanowi doskonałe rozwiązanie dla kobiet i mężczyzn bojących się narkozy, skalpela lub liposukcji.

 

 

Lipotransfer

Lipotransfer jest uznawany za rewolucję na światowym rynku medycyny estetycznej6. Zabieg ten pozwala na modelowanie sylwetki tkanką tłuszczową bez użycia skalpela i innych inwazyjnych metod. Dzięki przeszczepowi własnego tłuszczu można zrównoważyć proporcje ciała i nadać mu pożądany wygląd.

 

 

Ginekologia estetyczna

Kobiety zachęcone programami telewizyjnymi i materiałami publikowanymi w prasie kobiecej coraz chętniej i śmielej korzystają z zabiegów ginekologii estetycznej. W dużej mierze decydują o tym nie tylko aspekty stricte estetyczne, ale przede wszystkim dbałość o własne zdrowie i samopoczucie. Ginekologia estetyczna rozwiązuje wiele powszechnie występujących problemów natury intymnej, takich jak: luźna pochwa, nietrzymanie moczu, nieproporcjonalne wargi sromowe czy też zanik sromu.

 

 

Trendy w medycynie estetycznej

Powszechność korzystania z zabiegów medycyny estetycznej i rosnąca akceptacja zabiegów powodują, że medycyna estetyczna przestaje być tematem tabu. Coraz wiecej osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn - korzysta i przyznaje się do korzystania z zabiegów. Ta gałąź medycyny kojarzona dotychczas z chirurgią plastyczną zyskuje nowe oblicze dzięki coraz szerzej dostępnym nieinwazyjnym i małoinwazyjnym zabiegom, które nie niosą ze sobą ryzyka powikłań pooperacyjnych i długiej rekonwalescencji. Coraz bogatsza oferta technik i preparatów pozwalających „zachować młodość” pozwala każdemu wybrać odpowiedni dla siebie zabieg. Ta powszechna dostępność medycyny estetycznej powoduje, że coraz więcej kobiet i mężczyzn korzysta z jej dobrodziejstw.

 

 

Polecane artykuły

 

 

Zapraszamy na szkolenia w OLLIE

 

 

Źródła:

  • 1https://beautyexpert.pl/trendy-w-medycynie-estetycznej-i-chirurgii-plastycznej-w-2016-roku/, dostęp w dn. 16.10.2016
  • 2http://urodaizdrowie.pl/trendy-w-medycynie-estetycznej-2016, dostęp w dn. 16.10.2016
  • 3https://beautyexpert.pl/trendy-w-medycynie-estetycznej-i-chirurgii-plastycznej-w-2016-roku/, dostęp w dn. 20.10.2016
  • 4http://urodaizdrowie.pl/trendy-w-medycynie-estetycznej-2016, dostęp w dn. 16.10.2016
  • 5http://urodaizdrowie.pl/trendy-w-medycynie-estetycznej-2016, dostęp w dn. 16.10.2016
  • 6http://fabskin.pl/przeszczep-tluszczu-lipotransfer/, dostęp w dn. 20.10.2016