Polki a ginekologia estetyczna – raport

Co Polki myślą o ginekologii estetycznej? Z badań wynika, że nagminnie nie chodzą do ginekologa. Choć w ostatnich latach ginekologia estetyczna dynamicznie się rozwija, to nadal stanowi temat tabu wśród wielu Polek. WirtualnaKlinika.pl, portal poświęcony medycynie estetycznej i profesjonalnym zabiegom mającym na celu poprawę urody, przeprowadziła w Internecie anonimową ankietę na temat zabiegów nowoczesnej ginekologii estetycznej.

 

 

Ginekologia estetyczna - raport

Celem badania było sprawdzenie, co Polki myślą o zabiegach nowoczesnej ginekologii estetycznej – czy coś już o nich słyszały, czy z nich korzystają, a być może mają je dopiero w planach. Badanie, w którym uczestniczyło 521 osób z całej Polski, zostało przeprowadzone w dn. 15 listopada – 31 grudnia 2015 roku1 . Można było również wziąć udział w konkursie, odpowiadając na pytanie konkursowe znajduje się na końcu ankiety.

 

 

Znajomość zabiegów ginekologii estetycznej

Z badania wynika, że 88 proc. ankietowanych już wcześniej słyszało o ginekologii estetycznej; jedynie dla 12 proc. jest to coś zupełnie nowego. O powiększaniu warg sromowych kwasem hialuronowym i laserowym obkurczaniu pochwy wie 54 proc. kobiet biorących udział w badaniu. Znajomość takich zabiegów, jak wybielanie miejsc intymnych i rewitalizacja pochwy kwasem hialuronowym nie jest już tak powszechna wśród badanych i wynosi odpowiednio 41 proc. i 32 proc.

 

 

Polki a ginekologia estetyczna - raport - znajomość tematu

Polki a ginekologia estetyczna - raport - znajomość tematu

 

 

Problemy i dolegliwości w sferze intymnej

Problemy natury intymnej pojawiają się u 71 proc. ankietowanych, przy czym 40 proc. cierpi na częste podrażnienia i infekcje, 22 proc. odczuwa suchość pochwy i brak satysfakcji ze współżycia, a 19 proc. ma problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Przebarwienia i zbyt ciemną skórę wokół miejsc intymnych obserwuje u siebie 18 proc. badanych. Tyle samo osób (18 proc.) uskarża się na przerośnięte wargi sromowe mniejsze, a 15 proc. odczuwa luz w pochwie spowodowany m.in. porodem.

 

 

Szukanie pomocy u specjalisty

Tylko 22 proc. ankietowanych z powodu swoich dolegliwości szukało pomocy u lekarza, głównie ginekologa. Dla ponad połowy badanych (55 proc.) wstyd przed lekarzem okazał się poważną przeszkodą w szukaniu pomocy u specjalisty. Niewiele ponad 20 proc. radzi sobie ze swoimi problemami, stosując inne metody, takie jak: leki, żele nawilżające, zioła, a także ćwiczenia mięśni Kegla. O zabiegu ginekologii estetycznej marzy nieco ponad ¼ ankietowanych (26 proc.), a 60 proc. skorzystałoby z niego, gdyby objawy stały się zbyt dokuczliwe. Do ginekologa zajmującego się zabiegami estetycznymi wybrałoby się 43 proc. ankietowanych, a do lekarza medycyny estetycznej zajmującego się również intymnymi częściami ciała – 20 proc. Z kolei dla 37 proc. badanych specjalizacja lekarza nie ma żadnego znaczenia.

 

 

Kobiety po zabiegach w mniejszości

Spośród badanych kobiet zaledwie 2 proc. poddało się już zabiegom z zakresu ginekologii estetycznej, takich jak: rewitalizacja pochwy i warg sromowych, labioplastyka, leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, a także wybielanie i laserowe obkurczanie pochwy. Inne zabiegi, z których skorzystały kobiety biorące udział w badaniu to: plastyka pochwy, powiększenie punktu G oraz perineoplastyka.

 

 

Potencjalne powody wykonywania zabiegów

Na wykonanie zabiegu z zakresu ginekologii estetycznej 28 proc. ankietowanych zdecydowałoby się z powodu ograniczenia infekcji i podrażnień. Dla 16 proc. ważne jest zwiększenie satysfakcji ze współżycia, a dla 11 proc. – bardziej atrakcyjny wygląd intymnych części ciała. Wszystkie powyższe korzyści jednocześnie przekonałyby 37 proc. badanych kobiet.

 

 

Polki a ginekologia estetyczna - raport- znajomość zabiegów

Polki a ginekologia estetyczna - raport- znajomość zabiegów

 

 

Postrzeganie zabiegów poprawiających wygląd intymnych części ciała

Zabiegi poprawiające wygląd intymnych części ciała akceptuje 31 proc. ankietowanych, ale pod warunkiem, że mają one korzystny wpływ na stan zdrowia, np. zmniejszenie upławów i infekcji. Zdaniem 31 proc. tego typu zabiegi pozwalają pozbyć się kompleksów i wstydu przed partnerem. Dla 17 proc. jest to doskonałe rozwiązanie po porodzie, zaś 14 proc. badanych uważa, że rewitalizacja i „upiększanie” okolic intymnych są tak samo ważne jak pielęgnacja twarzy.

 

 

Polki u ginekologa

Wiele kobiet nawet nie szuka pomocy u lekarza, co jest bardzo niepokojącym zjawiskiem. Polki chodzą do ginekologa dwa razy rzadziej niż do stomatologa; co czwarta z nich wykonuje cytologię nieregularnie, a na mammografię decyduje się dopiero wtedy, gdy znana jej osoba choruje na raka piersi.

 

 

Ciąża najczęstszym powodem wizyty

Jak się okazuje, 6 proc. Polek nigdy nie było u ginekologa (badanie przeprowadzone w 2010 r. przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet). Co najmniej raz na pół roku odwiedza ginekologa jedynie 25 proc. Polek, a 38 proc. robi to tylko raz w roku2. Polki chodzą do lekarza dopiero wtedy, gdy coś się dzieje – ginekologa najczęściej odwiedzają z powodu ciąży. Im bardziej zamożne i lepiej wykształcone są kobiety, tym częściej chodzą do lekarza i robią badania.

 

 

Ginekologia plastyczna coraz bardziej popularna

Paradoksalnie w naszym kraju, w którym ginekolodzy biją na alarm, ponieważ Polki ze wstydu przed lekarzem nie wykonują mogących uratować im życie badań cytologicznych, chirurgia plastyczna miejsc intymnych staje się coraz bardziej popularna3.

 

 

Polki a ginekologia estetyczna - raport - skłonność do wykonania zabiegów

Polki a ginekologia estetyczna - raport - skłonność do wykonania zabiegów

 

 

Sfera intymna tematem tabu

Świadomość różnego rodzaju defektów oraz niezadowolenie z wyglądu okolic intymnych często uniemożliwiają kobietom normalne funkcjonowanie – mają problemy z własną nagością, wstydzą się swojego ciała, unikają współżycia. Mimo że kobiety chętnie się sobie zwierzają, Polki nadal wstydzą się rozmawiać o swoich problemach natury intymnej – nawet we własnym gronie nie poruszają tematów związanych ze sferą intymną i nie mówią głośno o zabiegach z zakresu ginekologii estetycznej.

 

 

Internet dodaje odwagi

Za to na forach internetowych, gdzie można być anonimową, nikomu nieznaną osobą, pojawia się coraz więcej wypowiedzi świadczących o braku udanego pożycia seksualnego i niskiej samoocenie. Z ankiety przeprowadzonej przez klinikę medycyny estetycznej SkinClinic Medical Day SPA, wynika, że aż 80 proc. kobiet rozważa poddanie się zabiegom w ramach ginekologii estetycznej4.

 

 

Wnioski

Zabiegi wykonywane w ramach ginekologii estetycznej chronią przed zmianami, które mogą prowadzić do przykrych dolegliwości, np. suchości pochwy i warg sromowych lub podrażnień, które z czasem mogą prowadzić do infekcji. Zdaniem ginekologów są to często występujące dolegliwości, które pojawiają się u kobiet zarówno w wieku rozrodczym, jak i w okresie menopauzy.

 

 

Ginekologia estetyczna to nie fanaberia

Coraz częściej medycyna estetyczna jest postrzegana jako element dbania o siebie, a nie kaprys czy fanaberia. Wizyty u lekarza medycyny estetycznej zaczynają być traktowane tak jak wizyty u lekarzy innych specjalności, np. internisty czy stomatologa. W podobny sposób powinna być postrzegana ginekologia estetyczna. Aby stało się to możliwe, konieczna jest edukacja nie tylko kobiet, ale również lekarzy. Ginekolodzy i lekarze medycyny estetycznej zajmujący się również intymnymi częściami ciała, powinni przedstawiać swoim pacjentkom zalety i korzyści wynikające z ginekologii estetycznej i pokazywać im, że istnieją nowoczesne i bezpieczne rozwiązania ich problemów.

 

 

Polki a ginekologia estetyczna - raport - najczęstsze problemy intymne Polek

Polki a ginekologia estetyczna - raport - najczęstsze problemy intymne Polek

 

 

Między wstydem a zdrowiem

W Polsce mamy do czynienia z dwoma wykluczającymi się nawzajem zjawiskami – z jednej strony kobiety wstydzą się chodzić do ginekologa, nie wykonują koniecznych dla ich zdrowia badań cytologicznych i z nikim nie rozmawiają na temat swoich problemów w sferze intymnej, a z drugiej – anonimowo poszukują w Internecie informacji na temat chirurgii i ginekologii plastycznej i coraz częściej decydują się na różnego rodzaju zabiegi. Lekarze powinni uświadamiać swoim pacjentkom, jak istotne jest nie tylko leczenie różnego rodzaju dolegliwości w ramach ginekologii estetycznej, ale również dbanie o swoje zdrowie i profilaktyka polegająca m.in. na wizytach i badaniach kontrolnych.

 

 

Spadek cen zabiegów szansą na pozyskanie pacjentek

Warto również zauważyć, że zabiegi wykonywane w ramach ginekologii estetycznej nie należą do najtańszych i nie są refundowane – prawdopodobnie to właśnie czynnik finansowy w wielu przypadkach stanowi największą barierę i sprawia, że rzesza kobiet nie decyduje się na zabiegi. Można przypuszczać, że wraz z powiększającą się ilością lekarzy wykonujących zabiegi i coraz większą dostępnością preparatów, spadną ceny i ginekologia estetyczna stanie się bardziej dostępna5. Należy dążyć do tego, aby Polki zaczęły kompleksowo dbać o siebie, o swoje zdrowie, samopoczucie, a także komfort i jakość życia. Dużą rolę mogą odegrać tutaj ginekolodzy i lekarze innych specjalności zajmujący się ginekologią estetyczną.

 

 

Źródła: