Na ratunek dłoniom – peelingi, wolumetria, hydroksyapatyt, laseroterapia

Wizytówką każdej kobiety są piękne i zadbane dłonie. Żeby takie były, nie wystarczy manicure i stosowanie kremów nawilżających. Procesy starzenia się skóry dłoni zaczynają się dość wcześnie, bo już po 30 roku życia. Dłonie bardziej niż inne części ciała narażone są na przesuszenie; skóra dość szybko staje się odwodniona, szorstka i pomarszczona. Dzięki medycynie estetycznej można przywrócić dłoniom młody wygląd.

 

 

Jak starzeje się skóra dłoni

Skóra dłoni bezlitośnie zdradza nasz wiek – jest cienka, prawie pozbawiona gruczołów łojowych i na co dzień narażona na kontakt z niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, przez co starzeje się dużo szybciej niż na innych częściach ciała. Pierwsze zmarszczki pojawiają się dość szybko, skóra jest sucha i mniej elastyczna, a naskórek – szorstki i zaczerwieniony. Pod wpływem różnych czynników, w tym także pogody (wiatr, mróz, promienie słoneczne), pojawiają się przebarwienia, a uwagę przykuwają prześwitujące, sine żyły1. Właściwa pielęgnacja skóry dłoni pozwala powstrzymać lub opóźnić wystąpienie tych objawów, zanim oznaki starzenia staną się widoczne.

 

 

Sposoby zapobiegania starzeniu dłoni

Można spowolnić proces starzenia się skóry dłoni, stosując domowe sposoby, takie jak:

 • mycie rąk w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego mydła glicerynowego;
 • zakładanie rękawic ochronnych podczas stosowania detergentów;
 • używanie kremu nawilżającego po każdym myciu rąk;
 • wykonywanie raz w tygodniu peelingu enzymatycznego lub drobnoziarnistego;
 • latem stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym;
 • noszenie rękawiczek zimą.

Przestrzeganie powyższych zasad pomoże uchronić skórę dłoni przez starzeniem się, jednak żadna z tych metod nie przywróci jej młodości, jeśli doszło już do wystąpienia zmian2.

 

 

Czas na ratunek

Po zabiegi medycyny estetycznej powinny sięgnąć kobiety o zniszczonych i przesuszonych dłoniach. Jeśli skóra grzbietów dłoni jest zwiotczała, pojawiły się na niej zmarszczki i nieestetyczne przebarwienia, to czas na ratunek w postaci rozmaitych zabiegów, dzięki którym można odmłodzić i pogrubić postarzałą skórę, a także wzmocnić jej napięcie.

 

 

Odmładzanie skóry dłoni

Odmładzanie dłoni uważane jest za dość łatwe, a przede wszystkim skuteczne – można szybko osiągnąć pożądane efekty, korzystając z niewielu zabiegów. Lekarz medycyny estetycznej dobiera odpowiednie procedury zabiegowe w zależności od tego, jakie objawy starzenia są dominujące u konkretnej osoby.
Do najczęściej stosowanych zabiegów należą: peelingi chemiczne, mezoterapia kwasem hialuronowym lub osoczem bogatopłytkowym, zabiegi laserowe, a w przypadku bardziej dojrzałej i zniszczonej skóry pozbawionej objętości –wypełnianie ubytków kwasem hialuronowym lub zagęszczanie hydroksyapatytem wapnia lub kolagenem Linerase3.

 

 

Największe hity zabiegowe

Najbardziej popularnym zabiegiem odmładzającym i ujędrniającym zniszczoną skórę grzbietów dłoni jest mezoterapia kwasem hialuronowym, koktajlami witaminowymi lub osoczem bogatopłytkowym. Procedury te pozwalają przywrócić skórze właściwe napięcie, wyrównać koloryt naskórka i odbudować zanikające włókna kolagenowe. Wstrzyknięte w naskórek substancje regenerujące wypełniają zmarszczki oraz zmniejszają widoczność ścięgien i żył4.

 

 

Wolumetria grzbietu dłoni – kwas hialuronowy

Wolumetria grzbietów dłoni ma na celu przywrócenie objętości dłoni, której utrata wynika z zaniku tkanki tłuszczowej. Wypełnienie ubytków w skórze daje efekt odmłodzenia, wygładzenia zmarszczek i poprawy napięcia skóry oraz ukrywa prześwitujące żyły i naczynia. Dłonie wyglądają młodziej i są lepiej nawilżone. Zabieg wykonywany jest przeważnie w znieczuleniu iniekcyjnym, a jego efekt utrzymuje się około 2 lat.

 

 

Hydroksyapatyt wapnia coraz bardziej popularny

Podobne efekty można osiągnąć, stosując hydroksyapatyt wapnia – jest to kolejny zabieg rewitalizujący, który polega na wypełnieniu zmarszczek i bruzd powstałych na grzbietach rąk. Po wstrzyknięciu preparatu ścięgna i żyły prześwitujące przez skórę stają się mniej widoczne, ponieważ biały kolor i żelowa konsystencja wypełniacza maskują niedoskonałości będące wynikiem procesów starzenia5.

 

 

Laseroterapia i fale radiowe

Tego typu zabiegi zalecane są głównie kobietom po 50 roku życia, ponieważ na grzbietach ich dłoni pojawiają się coraz liczniejsze zmiany skórne wynikające z nieprawidłowych przemian melaniny. Laser frakcyjny niweluje przebarwienia – wiązka światła laserowego rozgrzewa skórę i powoduje odparowanie nadmiaru pigmentu. Zabieg ma również działanie ujędrniające, przyczyniając się do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny, co oprócz wyrównania kolorytu powoduje także poprawę napięcia i sprężystości. Z kolei wykorzystanie fal radiowych pomaga obkurczyć rozciągniętą skórę dłoni i wzmaga produkcję kolagenu6.

 

 

Peeling chemiczny na dłonie

Alternatywą do laseroterapii w celu rozjaśnienia skóry dłoni są peelingi chemiczne. Lekarz nakłada specjalny peeling przeznaczony do dłoni. Skóra złuszcza się intensywnie przez około 3-5 dni (proces złuszczania rozpoczyna się przeważnie 2-3 dni po zabiegu). Dzięki temu przebarwienia są mniej widoczne, skóra jest jaśniejsza, bardziej gładka i promienna.

 

 

Na ratunek dłoniom - peelingi, wolumetria, hydroksyapatyt, laseroterapia

Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, które są stosowane w celu odmłodzenia skóry grzbietów dłoni, zapewniają jej taką kondycję, jakiej nie można uzyskać wyłącznie dzięki kosmetykom. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, zaleca się nie tylko łączenie różnych procedur z zakresu medycyny estetycznej, ale również przestrzeganie zasad profilaktyki. Unikanie kontaktu z detergentami oraz nienarażanie skóry dłoni na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych to podstawa pielęgnacji dłoni7.

 

 

Polecane artykuły:

 

 

Zapraszamy na zabiegi podczas szkoleń dla lekarzy w OLLIE.

 

 

Źródła:

 • 1http://urodaizdrowie.pl/jak-odmlodzic-dlonie, dostęp w dn. 07.11.2016 r.
 • 2https://dermatolog.pl/zdrowa-i-piekna-skora/zabiegi/odmladzanie-grzbietow-rak-medycyna-estetyczna-na-ratunek-przesuszonym-dloniom/, dostęp w dn. 06.11.2016 r.
 • 3http://www.zatokapiekna.pl/medycyna-estetyczna, dostęp w dn. 06.11.2016 r.
 • 4https://dermatolog.pl/zdrowa-i-piekna-skora/zabiegi/odmladzanie-grzbietow-rak-medycyna-estetyczna-na-ratunek-przesuszonym-dloniom/, dostęp w dn. 06.11.2016 r.
 • 5https://dermatolog.pl/zdrowa-i-piekna-skora/zabiegi/odmladzanie-grzbietow-rak-medycyna-estetyczna-na-ratunek-przesuszonym-dloniom/, dostęp w dn. 06.11.2016 r.
 • 6http://www.forumdermatologiczne.pl/artykul/zabiegi-odmladzajace-skore-dloni/19656.html, dostęp w dn. 06.11.2016 r.
 • 7https://dermatolog.pl/zdrowa-i-piekna-skora/zabiegi/odmladzanie-grzbietow-rak-medycyna-estetyczna-na-ratunek-przesuszonym-dloniom/, dostęp w dn. 06.11.2016 r.