Mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej

W gabinetach medycyny estetycznej pojawia się coraz więcej przedstawicieli płci brzydkiej – co piątym klientem jest mężczyzna. Najczęściej młodsi panowie zgłaszają się do lekarza medycyny estetycznej głównie z powodu trądziku, z kolei starsi decydują się na zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Panowie, dla których ze względów zawodowych liczy się dobry wizerunek, przestają traktować dbanie o siebie jako temat tabu. To, co zadbane i estetyczne, już nie jest postrzegane jako mało męskie.

 

 

Obalanie stereotypów

Jeszcze do niedawna pokutowało w Polsce przekonanie, że zabiegom upiększającym mogą poddawać się tylko i wyłącznie kobiety. Jednak czas zweryfikował to podejście – dbanie o swój wygląd i korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej to coraz częstsza praktyka również wśród mężczyzn. Nie wystarczą już wizyty u fryzjera, konieczna jest także pielęgnacja twarzy i opóźnianie procesów starzenia. Kwestie wizerunkowe, zwłaszcza dla mężczyzn zajmujących się biznesem, stają się równie ważne co dla kobiet.

 

 

W pogoni za światowymi trendami

Na całym świecie mężczyźni coraz częściej i coraz chętniej korzystają z zabiegów medycyny estetycznej. Trend ten jest obserwowany również w Polsce, ale z pewnym opóźnieniem w stosunku do innych krajów Europy czy też USA. W 2012 roku wykonano u mężczyzn w Stanach Zjednoczonych ponad milion małoinwazyjnych zabiegów estetycznych, takich jak toksyna botulinowa lub wypełniacze. Z kolei we Włoszech panowie stanowią już 30 proc. klientów gabinetów medycyny estetycznej.

 

 

Polak - mężczyzna w gabinecie medycyny estetycznej

Zdaniem dr Barbary Walkiewicz-Cyrańskiej, prezesa Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych (SLDE), w Polsce z medycyny estetycznej najczęściej korzystają panowie w wieku 40-50 lat. Przeciętnie wydają na zabiegi około 1500-2000 złotych.

 

Prezes SLDE uważa, że rośnie grupa mężczyzn, którzy w przyszłości będą stanowili znaczący odsetek klientów w gabinetach medycyny estetycznej. Obecne pokolenie nastolatków ma coraz większą wiedzę na temat dietetyki, zdrowego stylu życia i znaczenia aktywności fizycznej niż mężczyźni, którzy mają teraz 30-50 lat.

 

 

Zmiany twarzy mężczyzny z wiekiem

Starzenie się męskiej twarzy to unikalny proces, który wymaga innego podejścia zabiegowego niż u kobiet. Skóra u mężczyzn jest dużo grubsza, a mięśnie twarzy są silniejsze, przez co zmarszczki i bruzdy są głębsze i bardziej widoczne. Postępująca z wiekiem utrata objętości podskórnej tkanki tłuszczowej przyczynia się do powstawania stosunkowo głębokich zmarszczek mimicznych, co bardzo postarza mężczyzn.

 

 

Różnice między kobietami a mężczyznami

Znaczące różnice anatomiczne w budowie twarzy i ciała między mężczyznami i kobietami mają wpływ na postępowanie zabiegowe w medycynie estetycznej. Istotne są również odmienne uwarunkowania natury behawioralnej – przyspieszonemu procesowi starzenia sprzyjają takie czynniki, jak: częsty u panów brak szczególnej troski o profilaktykę zdrowotną, niedbała ochrona skóry przed słońcem lub całkowity jej brak, a także palenie tytoniu. Mężczyźni bardziej niż kobiety boją się iniekcji i są mniej wrażliwi na ból .

 

 

Mało inwazyjne zabiegi na topie

Współczesny styl i tempo życia współczesnych mężczyzn wymuszają małoinwazyjność zabiegów, stosowanie odpowiednich procedur i dobór specyficznych preparatów – pacjenci nie mają czasu na to, żeby po zabiegu wyłączyć się z pracy i aktywnego życia na kilka dni. Ich celem jest uzyskanie maksymalnego efektu estetycznego w jak najkrótszym czasie przy jednoczesnej minimalizacji śladów, które mogłyby świadczyć o ingerencji lekarza.

 

 

Domowa pielęgnacja ograniczona do minimum

Zazwyczaj mężczyźni nie przepadają za codzienną pielęgnacją, dlatego też decydują się na taki dobór procedur z zakresu medycyny estetycznej, który ograniczy do minimum ilość domowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wolą od czasu do czasu skorzystać z jednego zabiegu zamiast systematycznie dbać o skórę. Często proszą o skumulowanie kilku różnych procedur w celu uzyskania trwalszych efektów – mogą to być np. iniekcje kwasem hialuronowym w celach regeneracyjnych i wolumetrycznych połączone z ostrzyknięciem zmarszczek toksyną botulinową. W przeciwieństwie do kobiet mężczyźni chcą mieć tylko jeden lub dwa kosmetyki do codziennego użytku, ponieważ i tak nie będą korzystać z większej liczby specyfiku.

 

 

W męskim świecie wypełniaczy i botoksu

Mężczyźni, podobnie jak i kobiety, najczęściej korzystają z zabiegów przeciwzmarszczkowych z wykorzystaniem toksyny botulinowej i wypełniaczy. Zbyt głębokie bruzdy powodują, że panowie wyglądają na ciągle zdenerwowanych i zestresowanych. Ma to znaczenie zwłaszcza w kontekście biznesowym, stąd tak duże zainteresowanie z ich strony niwelowaniem zmarszczek i poprawą jakości skóry.

 

Techniki wykonywania iniekcji u mężczyzn różnią się od tych stosowanych u kobiet, co jest spowodowane męską anatomią, inną biologią skóry i odmiennym modelem starzenia się.

 

U panów najlepiej sprawdza się kwas hialuronowy podawany za pomocą specjalnych technik mikrokaniulowych. Procedury tego typu cechuje mniejsza ilość nakłuć, a jednocześnie możliwość opracowania przez lekarza większego obszaru twarzy.

 

 

Częste problemy – łysienie i nadpotliwość

Łysienie spędza sen z powiek wielu mężczyznom, również tym w młodym wieku. Z tego powodu panowie często decydują się na zabiegi stymulujące odrastanie włosów, np. mezoterapię osoczem bogatopłytkowym.
Mężczyźni pocą się zdecydowanie częściej i silniej, a zapach ich potu może być przykry dla otoczenia. Coraz częściej do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się panowie z problemem nadpotliwości. Z ankiety przeprowadzonej przez Men’s Health wynika, że aż 74 proc. mężczyzn chciałoby się mniej pocić . W leczeniu nadpotliwości doskonale sprawdza się toksyna botulinowa.

 

 

Zadbana brzydka płeć

Mężczyzna nie musi być zbyt piękny, ale powinien być zadbany. Aby uzyskać dobre efekty estetyczne u mężczyzn, stosując toksynę botulinową i wypełniacze, należy umiejętnie balansować na cienkiej granicy między zbytnią maskulinizacją a feminizacją twarzy. Niewskazana jest przesada w jedną lub drugą stronę. Specjalne podejście do zabiegów dla mężczyzn powinno być standardem – niewłaściwe zastosowanie preparatów i procedur zabiegowych może spowodować, że panowie będą wyglądać karykaturalnie.

 

 

Męska twarz – odmienne podejście

Modelowanie ust stanowi dobry przykład, na czym polega różnica w podejściu do zabiegów u panów. Zrobienie mężczyźnie zmysłowych ust tak jak u kobiety, sprawi, że pacjent będzie wyglądał śmiesznie. Podobnie jest z zabiegami mającymi na celu modelowanie twarzy – łuki jarzmowo-policzkowe i linia żuchwy ustawione są u mężczyzn pod innym kątem niż u kobiet. Z tego względu należy zwracać uwagę na odpowiednie podkreślenie żuchwy i wystrzegać się tworzenia zbyt delikatnych rysów. Męska twarz powinna być bardziej kanciasta, a policzki nie mogą być za bardzo uwydatnione.

 

 

Każdy pacjent jest inny

Niezależnie od tego, czy chodzi o kobietę czy mężczyznę, konieczne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Wykonywanie iniekcji zgodnie z gotowym schematem i sztampowe ostrzykiwanie twarzy stanowi błąd w sztuce lekarskiej.

 

Praca lekarza medycyny estetycznej wymaga odpowiednich umiejętności, zmysłu estetycznego i wyobraźni przestrzennej. Przy każdym zabiegu lekarz musi dokładnie przewidzieć efekty podania konkretnej ilości preparatu w konkretnym miejscu. Warto posiłkować się przy tym ogólnymi kanonami piękna, ale należy pamiętać o tym, że każdy pacjent jest indywidualnością.

 

Nie można dopuścić do tego, żeby twarze pacjentów po zabiegach były podobne do siebie. Zachowanie indywidualności w przypadku mężczyzn wymaga od lekarza zdecydowanie więcej wysiłku koncepcyjnego i wyobraźni. Wystarczy jeden nieostrożny ruch i nie do końca przemyślany zabieg, żeby zamiast podkreślenia męskich cech twarzy pacjenta uzyskać u niego za bardzo kobiecy wygląd.

 

 

Polecane artykuły

 

 

Zapraszamy na szkolenia w OLLIE