Lekarz i zdrowie w internecie – wyniki badań

Doktor Google-lekarz co drugiego Polaka

Ma prawie 20 000 000 pacjentów. Doktor Google. Leczy się u niego co drugi Polak. Wpisuje objawy do wyszukiwarki, stawia diagnozę i... sam się leczy.
Co drugi (52%) statystyczny Polak przyznaje, że zdarzyło mu się leczyć siebie lub swoich bliskich na podstawie informacji pozyskanych w internecie. Leczenie takie nie zostało poddane konsultacji z lekarzem lub farmaceutów. Według 91% osób takie leczenie było skuteczne.

 

 

Lekarz i zdrowie w internecie

Coraz częściej obserwujemy, że tzw. doktor Google dla wielu osób jest jednym z bardziej popularnych źródeł wiedzy na temat zdrowia.
Czterech Polaków na pięciu (80%) wyszukuje informacje dotyczące zdrowia w internecie. Jakiego typu informacji poszukują internauci? Osoby zainteresowane tematyką zdrowotną w sieci poszukują najczęściej informacji na temat objawów chorób – robi tak 65% internautów. 41% osób badanych wyszukuje w internecie informacji na temat leków: ich działania, składu, ceny. Co trzeci badany leczenia chorób/ zabiegów medycznych (33%); diety/ odżywiania się/ witamin, suplementów (29%); 21% poszukuje opinii o lekarzach i placówkach medycznych.

 

 

Kontakt z lekarzem w internecie

Podstawowym celem internautów nie jest diagnoza on-line, lecz kontakt z lekarzem. Dwóch badanych na trzech (62%) poszukiwało w internecie adresów specjalistów lub przychodni/szpitali. 56% poszukiwało informacji o działaniu konkretnego leku. Pomocy w interpretacji wyników badań szukało 38% badanych, a co trzeci (36%) sprawdzał w internecie opinie na temat lekarza lub placówki medycznej. Uzyskania porad lekarzy specjalistów szukało w internecie 12% ankietowanych.

 

 

Najczęściej wyszukiwane w internacie tematy zdrowotne

Najczęściej wyszukiwane w internecie tematy zdrowotne dotyczą problemów uznawanych za intymne: na pierwszym miejscu są problemy dermatologiczne (40% wskazań), seksuologiczne (39%), dotyczące zdrowia psychicznego (35%), alergii (33%), nowotworów (30%) i stomatologii (29%).

 

 

Polecane

Polka w gabinecie medycyny estetycznej-co jest najważniejsze przy wyborze gabinetu medycznego?
Polka w gabinecie medycyny estetycznej–co sądzi o zabiegach i co ją przekonało do medycyny estetycznej, w jakim wieku chce rozpocząć zabiegi?
Polka w gabinecie medycyny estetycznej-gdzie i jakich informacji szuka o zabiegach i lekarzach?
Polka w gabinecie medycyny estetycznej-najbardziej popularne zabiegi

 

 

Źródła

(1) ARC Rynek i Opinia, raport "Internet leczy skutecznie"
(2) Raport World Internet Project, Polska, 2011
(3) PBI, "Internet a decyzje zakupowe – Rola Internetu w procesie zakupu leków i produktów zdrowotnych”, 2012