Zabiegi medycyny estetycznej jesienią

Za oknami jesień. Temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza odeszły w zapomnienie. Jest to idealny czas, żeby zadbać o skórę twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, szczególnie, że skóra po lecie potrzebuje nawilżenia i odświeżenia. Słońce operuje z nieporównywanie mniejszą siłą niż latem, dlatego jest to idealna pora, aby zastanowić się, jakie zabiegi medycyny estetycznej jesienią warto zastosować, aby przyspieszyć regenerację skóry i przygotować ją na zimę. Nie narażamy się przy tym na niepożądane efekty, które mogą występować latem, gdy promieniowanie UV jest bardzo silne a temperatura powietrza wysoka.

 

 

Osocze bogatopłytkowe

Skóra wystawiona latem na długotrwałe działanie promieni słonecznych starzeje się dużo szybciej, ulega wysuszeniu, przebarwieniu, staje się wiotka i pozbawiona blasku. Jeżeli do tego dojdą jeszcze oznaki starzenia się, takie jak: bruzdy, zmarszczki, zapadnięcie skóry, zmniejszenie jej gęstości, to najwyższy czas żeby poddać się zabiegowi odmłodzenia i regeneracji. Takim naturalnym sposobem są właśnie zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego, które zawiera liczne czynniki wzrostu stymulujące powstawanie nowego kolagenu i naczyń krwionośnych oraz stymuluje budowę nowego naskórka.

 

 

Zabieg ten jest całkowicie naturalny i zaczyna się od pobrania krwi pacjenta. Krew w specjalnych probówkach umieszczana jest w wirówce, gdzie oddzielane są płytki krwi, następnie zostają one zagęszczone i umieszczone w osoczu krwi. Odpowiednio przygotowany preparat – osocze bogatopłytkowe, zawierające czynniki wzrostu podawany jest do skóry w wybrane okolice. Z jednego pobrania krwi przeważnia wystarcza osocza na jedną dużą okolicę – czyli całą twarz lub szyję lub dekolt. Można tutaj stosować technikę mezoterapii lub wstrzykiwać liniowo-wzdłuć zmarszczek lub fałd skóry. Podczas wstrzykiwania stosuje się miejscowo kremy przeciwbólowe, dla zwiększenia komfortu zabiegu.

 

 

Na koniec warto podkreślić jeszcze raz, że zabiegi z osocza bogatopłytkowego są bezpieczne i naturalne ze względu na biokompatybilność i immunologiczną neutralność. Są one przy tym bardzo skuteczne, a efekty długotrwałe. Zabieg można powtarzać od 3 do kilku/kilkunastu razy w roku. Na efekty przeważnie należy poczekać około 4-6 tygodni. Co ważne – zabieg nie tylko poprawia jakość skóry, ale hamuje proces wypadania włosów – również u mężczyzn.

 

 

Mezoterapia

Mezoterapia również rewitalizuje i poprawia kondycję skóry, przywraca świeżości i witalność. Zabiegiem medycyny estetycznej, który zapewnia takie te efekty jest mezoterapia. Jest to jeden ze skuteczniejszych zabiegów opóźniających proces starzenia się skóry twarzy, szyi i dekoltu. Mezoterapia wspomaga rownież leczenie cellulitu, rozstępów i żylaków.

 

 

Mezoterapia polega na podawaniu bezpośrednio do skóry właściwej koktajli czyli preparatów regenerujących i odżywczych. Odpowiednie preparaty dobiera lekarz i mogą to być zarówno witaminy (np. A, E, D, B2, B5) jak też retinol czy kwas hialuronowy.
Najlepsze efekty uzyskuje się przy zastosowaniu serii zabiegów. Ich częstotliwość oraz ilość określa lekarz po przebadaniu pacjenta i określeniu rodzaju skóry oraz celów jakie chcemy osiągnąć.

 

 

Peelingi chemiczne

Jesień jest też czasem, kiedy można robić peelingi chemiczne. Lekarze odradzają te zabiegi latem, kiedy słońce świeci zbyt mocno. Peelingi chemiczne m.in. rozjaśniają skórę. Możemy skutecznie rozprawić się z pozostałościami po letnich kąpielach słonecznych, takich jak np. przebarwienia, piegi, plamy.

 

 

Jest kilka rodzajów peelingów chemicznych (peeling kwasem pirogronowym, kwasem migdałowym, kwasem salicylowym). Wszystkie one złuszczają naskórek, różnią się jednak głębokością złuszczania i głębokością wnikania wgłąb skóry. Rodzaj peelingu powinien oczywiście określić lekarz po konsultacji.

 

 

Peeling kwasem pirogronowym

Kwas pirogronowy jest to kwas obecny naturalnie w jabłkach, sfermentowanych owocach oraz occie. Kwas pirogronowy działa antybakteryjnie oraz pobudza wydzielanie kolagenu. W stężeniu powyżej 50% działa bardzo szybko i głęboko penetruje skórę. W mniejszym stężeniu działa bardziej powierzchownie. Zalecany jest do likwidacji niezbyt głębokich zmarszczek, łojotoku oraz zmian potrądzikowych.

 

 

Peeling kwasem migdałowym

Kwas migdałowy należy do kwasów AHA (alfa-hydrokwasów). Jest dość łagodny w działaniu, nie powoduje podrażnień, odmładza i delikatnie złuszcza skórę. Przeznaczony jest dla osób o wrażliwej, płytko unaczynionej skórze. Likwiduje drobne zmarszczki, działa przeciwłojotokowo i przeciwtrądzikowo, rozjaśnia także skórę, co jest bardzo wskazane po upalnym lecie.

 

 

Peeling kwasem salicylowym

Kwas salicylowy jest również kwasem AHA, jednak o znacznie mocniejszym działaniu niż wspomniany już kwas migdałowy. Ma podobne działanie do kwasu migdałowego, jednakże jest znacznie mocniejszy, więc nie nadaje się dla każdej cery.
Powyżej wymienione zostały trzy najbardziej popularne rodzaje peelingów chemicznych. Różnią się siłą i głębokością wnikania w skórę. Należy zawsze pamiętać, że to lekarz podejmuje decyzję odnośnie wyboru rodzaju peelingu.

 

 

Przeciwwskazania. Można powiedzieć, że generalnie peeling jest dla każdego. Jedynymi przeciwwskazaniami są:
- infekcje skórne
- ciemne zabarwienie skórne (fototyp)
- leczenie ogólne retenoidami w przeciągu ostatnich kilku miesięcy
- słońce (należy unikać bezpośredniego, mocnego nasłonecznienie w czasie około 2 tygodni po wykonaniu peelingu)
Peelingów jest oczywiście więcej. Opisaliśmy te najbardziej popularne i najważniejsze naszym zdaniem.

 

 

Kwas hialuronowy i toksyna botulinowa

Większe zmarszczki warto jesienią skorygować kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową. Ogólnie rzecz ujmując: kwas redukuje zmarszczki statyczne, a toksyna zmarszczki mimiczne.

 

 

Kwas hialuronowy

W medycynie estetycznej ma bardzo szerokie zastosowanie. Po 40 roku życia ilość tego kwasu w organizmie drastycznie spada – o połowę. Dlatego tez służy do wypełniania zmarszczek statycznych, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, wypełniania bruzd nosowo-wargowych, „linii marionetek”. Za pomocą kwasu hialuronowego można także poprawić skórę dekoltu, szyi, łokci i dłoni.

 

 

Toksyna botulinowa

Służy przede wszystkim do pozbycia się zmarszczek w górnej części twarzy, zmarszczek mimicznych. Często stosuje się równocześnie z kwasem hialuronowym, opisanym wcześniej. Stosuje się głównie do niwelowania zmarszczek pomiędzy brwiami, zmarszczek czoła, wokół oczu, powiek dolnych, ale także wokół ust, na brodzi i szyi.

 

 

Toksyna botulinowa, zwana potocznie botoxem to nic innego jak popularny jad kiełbasiany. Jest to najsilniejsza znana toksyna biologiczna, dlatego działanie jest dość długie. Zanika dopiero po około 6 miesiącach.

 

 

W przypadku stosowania kwasu hialuronowego nie ma zbyt wielu przeciwwskazań (w zasadzie są to przede wszystkim choroby autoimmunologiczne). W przypadku stosowania toksyny botulinowej przeciwwskazaniami są zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie), oraz stosowanie niektórych leków na tydzień przed zabiegiem.

 

 

Zabiegi medycyny estetycznej jesienią

Warto zaznaczyć, że opisane zabiegi, są stosunkowo proste, nie wymagają żadnych specjalistycznych badań i bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do swych codziennych zajęć oraz cieszyć się naturalnym i zdrowym wyglądem przez cały rok.

 

 

Polecamy

Zabiegi medycyny estetycznej latem
Zabiegi medycyny estetycznej po 30. roku życia
Kwas hialuronowy - zastrzyk młodości czy krem?
Toksyna botulinowa