Zabiegi medycyny estetycznej u mężczyzn

Popularność zabiegów medycyny estetycznej u mężczyzn

Wykonywanie zabiegów medycyny estetycznej u mężczyzn staje się coraz bardziej popularne. Obecnie stanowi 9% wszystkich zabiegów, w 2012 roku przeprowadzono ponad milion małoinwazyjnych zabiegów u mężczyzn, co stanowi wzrost o 8% od 2011 roku. Pomimo zwiększonego popytu, zabiegi wykonywane u mężczyzn są często ignorowane poprzez społeczność naukową. Badanie piękna i starzenia zazwyczaj koncentruje się na kobiecej twarzy. Skuteczne leczenie mężczyzn wymaga jednak od lekarzy rozpoznania różnic płci w anatomii, biologii i starzeniu skóry oraz zachowań i celów odmładzania. Zrozumienie wszystkich różnic między płciami jest kluczowe w zapewnieniu optymalnego wyniku estetycznego.

 

 

Wpływ różnic między kobietą a mężczyzną na zabiegi medycyny estetycznej

Różnice anatomiczne u płci są znaczne i odzwierciedlają je: zewnętrzne narządy płciowe, większe muskulatura i układ szkieletowy mężczyzn niż kobiet. Skóra mężczyzn jest grubsza i bardziej aktywna w produkcji sebum i potu. Istnieją też znaczne różnice w owłosieniu, szczególnie intymnym, które jest uzależnione od androgenów. Androgeny przekształcają słabe, proste, pozbawione pigmentu włosy w grube i ciemne. Okolice owłosienia uzależnione od androgenów obejmują podbródek, górną wargę, piersi, brzuch, plecy i przednią stronę ud.

 

Struktury podskórne są ważne do oceny pacjenta płci męskiej przed zabiegiem estetycznym. Męska czaszka jest nie tylko większa, ale ma też inny kształt. Mężczyźni mają zwykle masywniejsze czoło z widoczną okolicą nadoczodołową, szerokim czołem, i mocniej zarysowaną, bardziej kwadratową żuchwą. Większa masa mięśni szkieletowych obejmuje również mięśnie twarzy. Mężczyźni mają też mocno unaczynioną twarz z powodu splotu naczyniowego pod włosami brody. Większa gęstość unaczynienia twarzy może czynić mężczyzn bardziej podatnymi na siniaki po iniekcjach, w szczególności w dolnej części twarzy.

 

Mężczyźni–niezależnie od wieku–mają cieńszą podskórną warstwę tłuszczową. Ocena tkanek miękkich twarzy przy użyciu modeli trójwymiarowych (3D) wykazała, że mężczyźni mają mniej tkanki miękkiej w obrębie policzków. Kobiety mają 3 mm więcej tkanki podskórnej w okolicy policzkowej w porównaniu z mężczyznami. Klinicznie różnica ta odpowiada za bardziej płaskie i kanciaste policzki u mężczyzn.

 

 

Starzenie skóry mężczyzn

Anatomiczne różnice między płciami powodują różnice w starzeniu. Nasilenie zmarszczek u mężczyzn jest większe z wyjątkiem okolic okołoustnych. Utrata podskórnej tkanki tłuszczowej powoduje głębsze zmarszczki mimiczne u mężczyzn ze względu na grubszą skórę i silniejsze mięśnie twarzy, w przeciwieństwie do rozwoju powierzchownych zmarszczek u kobiet. Utrata objętości skóry sprawia, że mężczyźni wydają się starsi niż kobiety w ich wieku.

 

 

Specyfika stylu życia mężczyzn

Ważne jest też, aby lekarze nie pomijali różnic behawioralnych, które również powinny być uwzględnione w ocenie mężczyzn-pacjentów medycyny estetycznej. Mężczyźni słabiej na ogół wykorzystują profilaktyczne świadczenia zdrowotnej i dermatologicznej opieki zdrowotnej. Rzadziej odwiedzają dermatologa, uczestniczą w badaniach przesiewowych w kierunku raka skóry lub przeprowadzają samobadanie skóry.

 

Zewnętrzne czynniki starzenia to np. ekspozycja na światło słoneczne, zanieczyszczenie środowiska, dym papierosowy, powtarzające się ruchy mięśni i dieta. Dwa najważniejsze zewnętrzne czynniki starzenia to palenie papierosów i ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe (UV). Mężczyźni częściej paląc, zwiększają ryzyko starzenia się skóry. W 2012 roku na całym świecie częstość palenia wśród mężczyzn wynosiła 31,1% i 10,6% kobiet.

 

Mężczyźni nie tylko częściej palą, lecz również częściej pracują w zawodach narażonych na większą ekspozycję na światło UV. Mężczyźni często przebywający na słońcu są mniej skłonni do stosowania ochronny przeciwsłonecznej. Jedno z badań wykazało, że 41% mężczyzn nie stosuje w ogóle kremów do opalania.

 

 

Procedury estetyczne u mężczyzn

Wstrzykiwanie toksyny botulinowej typu A i wypełniaczy są głównymi zabiegami medycyny estetycznej. Techniki iniekcyjne różnią się u mężczyzn ze względu na różnice w anatomii i celach pacjentów. Sukces w użyciu wypełniaczy i toksyny botulinowej u mężczyzn wymaga wyważenia w nadawaniu twarzy cech męskich i kobiecych, a nadmierne podanie może spowodować niepożądany efekt nadmiernej widoczności wykonanych zabiegów.

 

Zabieg z toksyną botulinową jest najbardziej popularnym zabiegiem estetycznym wykonywanym u mężczyzn. Ze względu na różnice anatomiczne, iniekcje toksyny botulinowej powinny być dostosowane do męskiej twarzy. Podczas zabiegu na mięśnie naczaszne rekomendowana jest technika płaskiej iniekcji, aby uniknąć nadawania kształtu łuku męskim brwiom i utrzymania typowo męskiej płaskiej pozycji brwi. Szczególna ostrożność jest konieczna, podczas zabiegów wykonywanych w dolnej części mięśnia naczasznego (nad brwiami). Ze względu na naturalnie niską pozycję męskich brwi nie ma miejsca na błąd i ewentualne obniżenie brwi i powieki. Biorąc pod uwagę większą powierzchnię męskiego czoła mogą być konieczne dodatkowe iniekcje toksyny botulinowej, aby uzyskać kompletny efekt zabiegu. Wyjątkowa ostrożność jest wymagana u mężczyzn z łysieniem androgennym i wysoką linią włosów, aby uniknąć nienaturalnego powiększenia okolicy w obszarach łysienia. Zabiegi w dolnej okolicy twarzy u mężczyzn (okolice ust) są mało popularne z uwagi na stosunkowo małą liczbę zmarszczek w tej okolicy u mężczyzn. Przed rozpoczęciem leczenia przerostu mięśnia żwacza u mężczyzn, warto upewnić się, że przerost żwacza faktycznie istnieje.

 

Pomimo różnic płci w anatomii twarzy, stosowanie toksyny botulinowej u mężczyzn jest niewystarczająco przebadane w odniesieniu do dawkowania, skuteczności i bezpieczeństwa. Badania na temat stosowania toksyny botulinowej u mężczyzn znaleziono tylko w dwóch badaniach, z których tyko jedno dotyczyło dawkowania. W badaniach, które dotyczyły płci, stwierdzono, że toksyna botulinowa typu A (Dysport®) jest mniej skuteczna u mężczyzn niż u kobiet w podobnych dawkach. Badanie zakresów dawkowania, że większe dawki toksyny botulinowej typu A u mężczyzn (BOTOX®) były bardziej skuteczne w korekcji męskich zmarszczek gładzizny czoła. Chociaż nie istnieją żadne badania badające stosowanie toksyny botulinowej w innych okolicach męskiej twarzy, dane te sugerują, że mężczyźni wymagają większych dawek całkowitych.

 

Skórne wypełniacze mogą również być bardzo przydatne u mężczyzn, którzy walczą z utratą objętości ze względu na spadającą ilość podskórnej tkanki tłuszczowej. Zastąpienie objętości skóry wypełniaczami może spowodować feminizację rysów twarzy. Dodawanie objętości środkowej części twarzy powinno odpowiadać męskiej anatomii policzków. Wypełniacze powinny być wstrzykiwane wzdłuż łuku jarzmowego, wraz z unikaniem zbyt dużej objętości w przedniej i przyśrodkowej części policzków. W przeciwieństwie do kobiet, u których powiększanie ust jest jednym z głównych zabiegów z użyciem wypełniaczy, u mężczyzn należy unikać zabiegów przy górnej krawędzi ust ze względu na ryzyko feminizacji rysów twarzy.

 

 

Zabiegi medycyny estetycznej u mężczyzn-wnioski

Mężczyźni mogą stanowić niewielki odsetek pacjentów estetycznych, ale stanowią rozwijający się segment branży medycyny estetycznej. Mężczyźni to niewykorzystany potencjał populacji pacjentów, którzy mogą stanowić obszar wzrostu praktyk gabinetów medycyny estetycznej. Ponieważ liczba pacjentów-mężczyzn poszukujących zabiegów medycyny estetycznej rośnie, lekarze powinni uwzględniać płeć podczas oceny i leczenia pacjentów. Byłoby to również korzystne dla społeczności medycznej, aby poszerzyć naszą wiedzę na temat męskiej twarzy i jej odpowiedniego leczenia z zastosowaniem minimalnie inwazyjnych zabiegów estetycznych.

 

 

Źródła:

http://www.medscape.com/viewarticle/841894