Poszerzenie oferty gabinetu medycznego o zabiegi medycyny estetycznej

Rynek medycyny estetycznej rozwija się w Polsce coraz bardziej dynamicznie, doganiając swoich zagranicznych konkurentów. Eksperci szacują, że wartość polskiego rynku może wynosić nawet ponad miliard złotych[1]. Rosnące zainteresowanie tym działem medycyny wynika ze wzrostu świadomości na temat tego, czym jest medycyna estetyczna. Jeszcze do niedawna była ona utożsamiana z chirurgią plastyczną, a teraz... jak jest teraz?

 

 

Bez użycia skalpela

Chirurgia plastyczna ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Są tacy, którzy cenią ją za nieograniczone możliwości związane ze zmianą i radykalną poprawą wyglądu (np. powiększenie piersi, korekcja nosa czy też liposukcja) i chętnie poddaliby się różnego rodzaju zabiegom. Z kolei inni zaś zarzucają jej zbyt dużą ingerencję w wygląd pacjenta; kojarzy im się ona przede wszystkim z nieudanymi efektami operacji. W świadomości wielu osób zaciera się granica między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną i nie odróżniają tych dwóch gałęzi medycyny. Wszystkie zabiegi mające na celu poprawę wyglądu (nawet te z zakresu medycyny estetycznej) są utożsamiane z chirurgią plastyczną, mimo że w rzeczywistości wcale tak nie jest. Medycyna estetyczna koncentruje się przede wszystkim na rewitalizacji skóry i zabiegach odmładzających i upiększających, które podnoszą samoocenę pacjenta oraz wpływają na jego dobre samopoczucie. Podstawową różnicą pomiędzy zabiegami chirurgii plastycznej a zabiegami medycyny estetycznej jest to, że te drugie wykonuje się bez użycia skalpela i na ogół nie wymagają one rekonwalescencji. Po większości zabiegów, również tych wykonanych w obrębie twarzy, można od razu wrócić do wcześniej wykonywanych czynności, np. do pracy.

 

 

Medycyna estetyczna a usługi kosmetyczne

Zabiegi medycyny estetycznej może wykonywać każdy lekarz, który chce się dokształcać w tym kierunku. Oznacza to, że do swojej oferty może wprowadzić je zarówno stomatolog, jak i okulista czy dermatolog. W szkoleniach prowadzonych przez Centrum Edukacyjne OLLIE mogą brać udział lekarze wszystkich specjalizacji. Lekarz zajmujący się medycyną estetyczną nie przeprowadza skomplikowanych operacji w znieczuleniu ogólnym, służących spełnieniu wyobrażeń pacjenta o innym, lepszym wyglądzie. Na medycynę estetyczną składają się m.in. takie zabiegi jak: niechirurgiczny lifting twarzy, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, peelingi chemiczne, laseroterapia, lipoliza iniekcyjna oraz wiele innych. Te mało inwazyjne zabiegi są coraz bliższe przeciętnemu człowiekowi i bardziej przystępne cenowo. Ich efekt jest dużo bardziej spektakularny i trwały od tego, jaki często obiecują producenci kosmetyków. Różnica między medycyną estetyczną a usługami kosmetycznymi polega na tym, że w przypadku medycyny estetycznej efekty są widoczne, często nawet od razu, co nie zawsze można powiedzieć o produktach i zabiegach kosmetycznych.

 

 

Medycyna estetyczna w gabinecie medycznym

Kliniki specjalizujące się w medycynie estetycznej cieszą się coraz większą popularnością. Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą te z wykorzystaniem toksyny botulinowej, czyli botoksu, laserowe usuwanie owłosienia oraz nieinwazyjne odmładzanie twarzy. Pierwsze efekty starzenia się są widoczne już w wieku 25-30 lat, dlatego też pacjenci poszukują coraz lepszych rozwiązań, aby na dłużej zachować młody i piękny wygląd.

 

 

Poszerzenie oferty gabinetu medycznego o zabiegi medycyny estetycznej

Możliwość poddania się zabiegom medycyny estetycznej w gabinecie swojego lekarza to duże udogodnienie i niewątpliwa korzyść dla pacjentów. Zyskuje na tym również lekarz oraz cały gabinet, w którym świadczone są kompleksowe usługi z zakresu konkretnej dziedziny medycznej. Podczas wizyty u dermatologa można nie tylko uzyskać pomoc w leczeniu problemów skórnych, ale także poddać się np. liftingowi skóry. Podobnie jest w przypadku gabinetów stomatologicznych, gdzie pacjent nie tylko leczy swoje zęby, ale też usuwa przebarwienia, zakłada aparat ortodontyczny lub wstawia implanty. Lekarze stomatolodzy, myśląc o uśmiechu, mogą potraktować go jako początek drogi ku pięknej i zdrowej twarzy. Obecnie zintegrowana stomatologia estetyczna należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się trendów i warto go wykorzystać.

 

 

Kompleksowa usługa w gabinecie medycznym

Świadcząc tak kompleksowe usługi, podnosimy prestiż gabinetu oraz wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjenta, który dzisiaj chce cieszyć się nie tylko zdrowiem, ale mieć również piękne ciało. Nawet ci pacjenci, którzy wahają się i mają wątpliwości, chętniej poddadzą się zabiegom estetycznym u zaufanego lekarza niż w zupełnie nieznanej im klinice. Obecnie istnieje również przeświadczenie, że im bardziej kompleksowa usługa, tym bardziej lekarz lub klinika zasługują na nasze zaufanie. Lecząc pacjenta z bliznami potrądzikowymi, możemy jednocześnie zaproponować mu np. zabieg z osoczem bogatopłytkowym, dzięki któremu skóra zostanie wygładzona, a blizny wypełnione. Poszerzając ofertę i zakres swoich usług, mamy więcej możliwości rozwoju zawodowego, osiągnięcia sukcesu i wykonywania pracy, która daje nam satysfakcję. A zadowolony pacjent to również usatysfakcjonowany lekarz.

 

 

Nowoczesne terapie przeciwstarzeniowe

Dużo mówi się o upływającym czasie i jego skutkach widocznych na skórze człowieka. Podkreśla się przy tym, że lepiej jest zapobiegać powstawaniu zmarszczek i szybkiej utracie elastyczności włókien kolagenowych, niż z nimi walczyć. Zabiegi medycyny estetycznej to nie to samo, co chirurgia plastyczna, ale jednocześnie znacznie więcej niż kosmetologia. Na świecie coraz bardziej popularna staje się medycyna zindywidualizowana, oferująca kompleksowe terapie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta i uwzględniająca jego stan zdrowia, sposób życia oraz obciążenia rodzinne. Kompleksowe podejście do problemu starzenia się skóry twarzy wymaga skupienia się nie tylko na zabiegach estetycznych – istotne jest także holistyczne potraktowanie pacjenta, a nie jedynie likwidowanie niedoskonałości skóry, bruzd czy poszczególnych zmarszczek. To podstawa nowoczesnych terapii przeciwstarzeniowych, które przebojem wchodzą do gabinetów medycznych na całym świecie. Korzystanie ze sprawdzonych w innych krajach rozwiązań przyśpieszy rozwój gabinetu medycznego i pozwoli pozyskać nowych pacjentów.

 

 

Poprawa rentowności gabinetu medycznego

Wprowadzenie zabiegów medycyny estetycznej do gabinetu medycznego pozwala na poszerzenie portfolio usług medycznych o zabiegi popularne wśród pacjentów. W odróżnieniu od wielu innych terapii medycznych pacjenci sami pamiętają o potrzebie regularnego poddawania się zabiegom, aby podtrzymać ich efekt, co przekłada się na poprawę rentowności gabinetu bez konieczności zwiększania liczby pacjentów.

 

 

[1] Źródło: http://www.angelini.pl/wps/wcm/connect/pl/home/press-room/artykuty-prasowe/rozwoj-polskiego-rynku-medycyny-estetycznej-co-oznacza-dla-nas#