Stomatolog lekarzem medycyny estetycznej

Twarz każdego z nas pod względem estetycznym stanowi integralną całość. Nie da się oddzielić uśmiechu od reszty twarzy, gdyż uśmiech – stanowiąc ważny element twarzy – powinien z nią harmonizować. Z tego powodu planując leczenie stomatologiczne warto zwracać uwagę na twarz jako całość. Również pacjenci coraz częściej oczekują kompleksowych usług i rozwiązań, i planując poprawę estetyki zębów myślą również o poprawie wyglądu twarzy.

 
 

Pierwszy krok aby zostać lekarzem medycyny estetycznej

Lekarz dentysta, przywracając i dbając o estetykę i zdrowy uśmiech swoich pacjentów wykonuje niekwestionowany pierwszy krok w kierunku bycia lekarzem medycyny estetycznej. Dlatego też wykonywanie procedur medycyny estetycznej twarzy jest kolejnym, naturalnym etapem procedur lekarza dentysty, co daje pacjentowi możliwość skorzystania z bardziej kompleksowej oferty w jednym miejscu, a lekarzowi dentyście lepsze zaplanowanie efektu estetycznego wykonywanych zabiegów. Co więcej – włączenie procedur medycyny estetycznej może dać lekarzowi dentyście dodatkową satysfakcję, będącą efektem zadowolenia pacjenta.

 
 

Czym są zabiegi medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna to dynamicznie rozwijająca się część medycyny, obejmująca przede wszystkim działania zapobiegawcze, skoncentrowane na profilaktyce starzenia się skóry  oraz procedury rekonstrukcyjne, mające odtworzyć stan sprzed okresu widocznych objawów starzenia. Zabiegi medycyny estetycznej lokują się między kosmetologią a chirurgią estetyczną i mogą być wykonywane tylko przez lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu(1). Zabiegi medycyny estetycznej cechuja mały stopień inwazyjności.

 
 

Stomatolog lekarzem medycyny estetycznej

Kluczowe są umiejętności i zdolności manualne oraz umiejętność nawiązania porozumienia z pacjentem, szczególnie w zakresie wyczucia estetyki. Pacjent określa swoje oczekiwania i potrzeby związane z zabiegami medycyny estetycznej i każdorazowo, wspólnie z lekarzem planuje zabiegi z zakresu profilaktyki i reonstrukcji optymalnego wyglądu.

 
 

Dlaczego stomatolog może być idealnym lekarzem medycyny estetycznej?

Lekarz stomatolog, który zajmuje się też ortodoncją i implantologią, ma gigantyczną wiedzę na temat budowy dolnej i środkowej części twarzy. Ponieważ regularnie wykonuje zabiegi z zakresu mikrochirurgii (implantologia), oraz ma doświadczenie w zakresie wykonywania iniekcji (znieczulenia) to połączenie zdolności manualnych z wyczuciem piękna oznacza predyspozycje do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. Łącząc znajomość okolic twarzoczaszki z dbałością o estetykę twarzy, a nie tylko uśmiechu jest w stanie świadomie uzyskać optymalny efekt wykonywanych przez siebie zabiegów.

 
 

SYNERGIA

Na synergii korzysta pacjent, który otrzymuje w jednym miejscu, u stomatologa - lekarza medycyny estetycznej holistyczną usługę, która nie koncentruje się na poprawie wyglądu jednego elementu twarzy, ale łączy interdyscyplinarną stomatologię z medycyną estetyczną, by osiągnąć cel: harmonijne i atrakcyjne rysy całej twarzy.
 
Zabiegi medycyny estetycznej mogą stanowić nieodłączną część estetyki stomatologicznej, a stomatolog może być skutecznym lekarzem medycyny estetycznej. Dzięki temu lekarz dentysta koncentruje się na poprawie wyglądu całej twarzy i ma na celu osiągnięcie efektu synergii, poprzez wykorzystanie technik z zakresu interdyscyplinarnej stomatologii i medycyny estetycznej. Dzięki temu zabiegi estetyczne, mające na celu poprawę jakości i kondycji skóry są wykonywane podczas leczenia stomatologicznego i stanowią ważny element całej terapii. W zależności od wieku i potrzeb pacjenta mogą one mieć na celu odmłodzenie lub korektę rysów twarzy.

 
 

Najpopularniejsze zabiegi

Najbardziej popularnymi zabiegami medycyny estetycznej są zabiegi iniekcyjne z zastosowaniem toksyny botulinowej(2) i kwasu hialuronowego(3). W przypadku pracy stomatologa użycie toksyny botulinowej i kwasu hialuronowego pozwala podkreślić efekt wcześniejszego leczenia z zakresu stomatologii estetycznej, protetyki czy ortodoncji. Oba typy zabiegów – z wykorzystaniem zarówno toksyny botulinowej jak i kwasu hialuronowego stanowią uzupełnienie stomatologii estetycznej. Ponieważ wpływają one na stopień odsłaniania zębów i układanie się tkanek miękkich wokół ust, mają zdecydowany wpływ na efekt pracy stomatologa. Nawet lekarze dentyści, którzy sami nie chcą wykonywać zabiegów medycyny estetycznej, mogą wykorzystywać wiedzę z zakresu medycyny estetycznej na prowadzone przez siebie leczenie stomatologiczne.

 
 

Jakie zabiegi medycyny estetycznej są najbardziej związane ze stomatologią?

 

  • Uśmiech dziąsłowy – może być leczony poprzez iniekcje niewielkiej ilości toksyny botulinowej. Powtarzalność tego zabiegu wynosi około 6 miesięcy. U 12 społeczeńtwa obserwuje się nadmierne odsłanianie dziąseł(4). Iniekcje toksyny botulinowej mogą w tym przypadku zastąpić postępowanie chirurgiczne.
  • Leczenie bruksizmu - według niektórych statystyk aż 7 z 10 osób cierpi na dolegliwości związane z bruksizmem(6). Dzięki 10-15-minutowemu zabiegowi iniekcyjnemu z zastosowaniem toksyny botulinowej można uzyskać efekt obniżenia napięcia mięśniowego i redukcji zgrzytania zębami. Często po okresie 2-letniego leczenia (stosowania jednocześnie nakładek relaksacyjnych i toksyny botulinowej) można zaprzestać dalszego leczenia, gdyż po tym czasie zazwyczaj zanika nawyk zgrzytania zębami i mięśnie odpowiedzialne za zgrzytanie ulegają zmniejszeniu.
  • Korekta ust kwasem hialuronowym – może obejmować: powiększenie ust, zmianę kształtu, nadanie konturu, nadanie łuku kupidyna, podniesienie kącików ust czy korektę tzw. zmarszczek palacza. Zabieg trwa od 15 do 40 minut, a efekt utrzumuje się około 12 miesięcy. Dodatkowym efektem zabiegu jest nawilżenie i odmłodzenie czerwieni wargowej i redukcja zmarszczek.
  • Mięsień szeroki szyi – jeden z mięśni odpowiadających za wyraz twarzy, który może mieć – nierozpoznawany wcześniej – wpływ na przyczep dziąsłowy. Ten mięsień poddaje się często działaniu botoksu, aby złagodzić bruzdy na szyi, tak zwany „naszyjnik Wenus”. Rozpoczyna się on na powięzi pokrywającej mięsień piersiowy większy i mięsień naramienny, docierając do znacznej powierzchni żuchwy, skóry i tkanki podskórnej dolnej części twarzy. W przypadku pacjentów z delikatnym przyczepem dziąsłowym nadmierna aktywność tego dużego mięśnia może predysponować ich do recesji dziąseł i utraty kości(5).

 
 

Jak wyglądają szkolenia w OLLIE?

  1. Część  I – krótki, około 15-minutowy moduł marketingowo – biznesowy, dotyczący medycyny estetycznej (jakie zabiegi są najbardziej popularne wśród pacjentów; jak wprowadzić usługę medycyny estetycznej do inaczej sprofilowanego gabinetu; jak pozyskiwać i lojalizować pacjentów; jak prowadzić działania w zakresie promocji i e-marketingu etc.);
  2. Część II – teoria dotycząca wykonywania zabiegów medycyny estetycznej m. in. – przypomnienie anatomii twarzy; wskazania i przeciwwskazania do zabiegów; interakcje zabiegów z lekami; zapobieganie powikłaniom i ich leczenie;
  3. Część warsztatowa – praktyczna – stanowi około 75% czasu szkolenia i obejmuje zabiegi wykonywane na pacjentach, organizowanych przez firmę OLLIE; przeważnie na lekarza przypada od 2 do 4 pacjentów;

Większość lekarzy po odbyciu szkolenia w OLLIE od razu jest w stanie samodzielnie wykonywać zabiegi medycyny estetycznej (w zakresie odbytego szkolenia).

 
 

Źródła:

(1)    Por. R. Śpiewak, Estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatologia estetyczna, chirurgia estetyczna, ginekologia estetyczna, stomatologia estetyczna - definicje i wzajemne relacje poszczególnych dziedzin. Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2012; nr 2(3), s. 70-71.

(2)    Raport International Society of Aesthetic Plastic Surgery (ISAPS)

(3)    Raport z badania ankietowego: POLKI A NIEINWAZYJNE ZABIEGI  MEDYCYNY ESTETYCZNEJ, Ankieta przeprowadzona w dniach 22.03-15.04.2013 na grupie 609 osób.

(4)    https://www.tourmedica.pl/blog/chirurgiczne-usuniecie-usmiechu-dziaslowego/

(5)    „Art of Dentistry” (nr 2/2015) - „Wdrożenie procedur odmładzania twarzy do praktyki stomatologicznej”
(6)    http://www.doktorbart.pl/porady_011.html